Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Alusia842
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 cze 2017, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Ale korzenie powietrzne przykryć korą czy zostawić odkryte?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Napisałem przecież wcześniej, żeby posadzić głębiej aby zakryć korzenie powietrzne. Oczywiście dobierz możliwie najmniejszą przeźroczystą doniczkę. Falenopsisy i tak lubią ciasne doniczki, a w przypadku małych korzeni to podstawa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alusia842
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 cze 2017, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Ok pięknie dziękuje!
aniago
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sie 2017, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ratunek dla storczyka :cry: ;:218

Post »

Bardzo proszę o pomoc ;:110 Ok 3tyg temu dostałam pięknego storczyka. Zaczęły żółknąć mu liście, dwa już odpadły. Wyjęłam go z podłoża żeby zobaczyć korzenie i przesadzić. Proszę o porady jak go przesadzić i czy jest w ogóle szansa na uratowanie go?Nie chciałabym go stracić ;:145 Czy muszę wyciąć któreś korzenie, zanim włożę go do nowego podłoża?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Zacznij od poczytania tego wątku. Znajdziesz w nim wszystkie potrzebne informacje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Aniago, wątek, mam nadzieję, już przeczytałaś. Napisz może jak się zajmujesz swoim storczykiem. Martwe i miękkie korzenie myślę, że powinnaś wyciąć, a ranki zasypać cynamonem. Posadzić do nowego podłoża. Warto podłoże przebrać i do posadzenia użyć te większe kawałki. Doniczka możliwie najmniejsza. Jestem na etapie ratowania podobnego zdechlaka. Jak do nie trafił zupełnie nie miał korzeni. W doniczce porobiłam dodatkowe otwory na ściankach, tak w 1/3 wysokości pojemnika. Na dno dałam sporą warstwę keramzytu. Proces ratowania rozpoczęłam pod koniec czerwca. Do tej pory nie padł, ma dwa nowe listki, to chyba idzie ku lepszemu. Twój storczyk nie wygląda tragicznie. Powinno Ci się udać postawić go na nogi, znaczy się na korzenie :D
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Jak dla mnie korzenie dość dobre ale coś złego dzieje się z trzonem storczyka.... kuracja anrygrzybiczna zalecana...
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Nie chcę być złym prorokiem, ale sprawdź, czy to nie początek fuzariozy :(
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
aniago
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sie 2017, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Ivonar tego storczyka podlałam raz jak to dostałam, zas inne które posiadam wstawiam do wody na 20 min co ok 3 tyg. Pobcinałam korzenie które wg mnie były już w fatalnym stanie i przesadziłam. Zrobię jeszcze dodatkowe otwory tak jak Ty zrobiłaś. Obyś odratowala swojego, trzymam kciuki :wink:
Żabkamarta kupię środek.grzybiczy i zastosuję, może pomoże nawet jeśli to fuzarioza tak.jak.napisal demeter1.
Dziękuję bardzo za porady! Na pewno nie poddam się bez walki ;:185
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Zawsze warto próbować. Ja walcze dopóki jeszcze tli się życie czy to w samych korzeniach czy jeszcze w części nadziemnej. Powodzenia :wit
schoocky
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 wrz 2017, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk marnieje w oczach, pomocy

Post »

Dzień dobry Wszystkim,

Na początek dodam, że nigdy nie miałam Phalaenopsis'a. Pod koniec sierpnia dostałam pięknego czteropędowego białego storczyka, z grubymi mocnymi korzeniami i twardymi liśćmi. Na początku września wyjechałam na 11dni, w trakcie mojego wyjazdu storczyk został podlany przez os.3 wodą z kranu ale tylko RAZ. Od jego podlania minął już tydzień. Po moim powrocie zobaczył, że zewnętrzne korzenie (prawie wszystkie) storczyka są pousychane, puste w środku :( :( a w środku doniczki niektóre zaczynają podsychać. Dolne liście stają się wiotkie, jeden malutki dolny pożółknął. Załączam zdjęcia. Niestety nie mam pojęcia co mam zrobić. Czy to jest efekt przelania czy przesuszenia. Od rana szukam porad u wujka Google, niestety bezskutecznie.

Proszę o radę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Storczyk marnieje w oczach, pomocy

Post »

Z tego co widzę, to storczyka należało by podlać. Reszta jest w porządku. Więc nie ma się czym martwić. Storczyki podlewa się raz na 7-10 dni. :wink:
schoocky
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 wrz 2017, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk marnieje w oczach, pomocy

Post »

Dziękuje za odpowiedz, czy 20 do 30 minut moczenia (poniżej górnej krawędzi doniczki) w odstanej przegotowanej wodzie wystarczy?

Posiadam również w domu mgiełkę do storczyków. Faktycznie można jej używać codziennie zraszając zewnętrzne korzenie?
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”