Azalia w doniczce - wymagania,porady

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Dlaczego miałabym przesadzać Azalie do kwaśnego torfu jak siedzą w specjalnej dla nich ziemi, która właśnie składa się głównie z kwaśnego torfu + kory (2:1) {pH 4,0-5,0}? ;:223
Nawóz:
Obrazek

Obrazek

Nie wiem czy jest dostępny na rynku, mam "po znajomościach" :wink: nigdzie nie mogę znaleźć jakie ma pH. Na azalie stosuje go od niedawna, ale używałam go już do zwykłych roślin jak i sukulentów.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

No i nie wiem czy się śmiać czy Ci zazdrościć ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

asprokol Czemu? :) A wiesz może jak mi pomóc? To byłoby pożyteczniejsze ;:170
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

To bezwartościowy produkt który ze względu na zawartość tlenku aluminium jest toksyczny dla azalii i rododendronów.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Trzeba było tak od razu ;:124 Ale stosuje go od ok. 5 dni, także wróćmy do problemu głównego, co im jest (zwłaszcza 2) i jak mogę temu zaradzić?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Napisałam Ci co masz zrobić.

Możesz jeszcze tylko azalie wyrzucić na śmietnik i mieć święty spokój. :(
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

jokaer pisze:I to jest chyba azalia indyjska, jak określa Asprokol- jednorazowy kwiatek. :?
To mnie zaskoczyłeś :? Kwiaty kupowałam w casto.. i wyraźnie pisało Azalia Japońska, ale co oni tak naprawdę sprzedają to już nikt nie wie.... Poczekam, może coś z nich jeszcze będzie :( Bardzo je chciałam i teraz żal wyrzucać, ale jak nie powstaną jakimś cudem ze zmarłych te niestety innego wyjścia jak śmietnik nie będzie.
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Na wiosnę mama zakupiła azalię w donicy chyba w hipermarkecie . Nie chciała jej wkopać do ziemi i tak sobie rośnie. Chcę teraz zmienić jej podłoże na nowe a mam torf kwaśny 3,5-4,5 pH. Czy mogę wykorzystać sam torf czy muszę go zmieszać z ziemia ogrodową?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Niestety nie jestem geniuszem i nie potrafię sobie wyobrazić jak można po takich informacjach coś odpowiedzieć
Azalie są japońskie wielokwiatowe i indyjskie. Informacja że kupiona w hipermarkecie jest tak samo przydatna jak odgadnięcie smaku napoju po informacji że pochodził on z Żabki.
Jak wyobrażasz sobie zmianę podłoża ?.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Normalnie , wyjąć roślinę z donicy, oddzielić starą ziemię od korzeni , wyrzucić ją ( ziemię nie kwiatka ) i wsadzić w nowe podłoże . Pytanie proste nie wiem co tu jest niezrozumiałe. Prościej się nie da już opisać. Dobrze że nie napisałam w jakim hipermarkecie bo by mi się oberwało :;230
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Rewelacja - tylko nie ten dział.
Polecam wątek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=18&t=48140
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Anka-P
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 mar 2015, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Dzień dobry. To dzisiejsze zdjęcie moich azalii doniczkowych. W styczniu kupione w markecie, małe kwitnące roślinki. Po przekwitnięciu zastosowałam w praktyce wyczytane na forum rady. Przesadziłam do większych doniczek do torfu kwaśnego z odrobiną obornika granulowanego. Gdy minęło niebezpieczeństwo przymrozków zadołowałam z doniczkami w cienistym kącie ogrodu. Nawoziłam dolistnie co 2 tygodnie tak jak rododendrony ( wzorując się na wypowiedziach Asprokola :) ). Pięknie przyrosły i zaczynają kwitnąć. Przed przymrozkami przeniosę na zimę do domu do chłodnego pokoju. Mam nadzieję że sobie poradzą.

Obrazek
Awatar użytkownika
Marta999
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 wrz 2017, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Witam ;:7 . Jetem nową uczestniczką forum . Mam problem z azalią . Roślina zaczyna powoli marnieć : liście żółkną i schną (możliwy brak azotu) , są mniej zielone-wybarwione szczególnie pomiędzy nerwami (możliwy brak żelaza) , wzrost został zahamowany (pąki nie kwitną i obumierają) . Odkąd ostatnio mech rozrósł się na całe podłoże to roślina zaczęła marnieć (możliwe że zabrał jej wszystkie składniki odżywcze których potrzebuje) :( . Roślina pobiera bardzo mało wody, nawet się zdziwiłam ostatnio ponieważ woda stała w doniczce a zazwyczaj całą wypijała (może ma za stare i za bardzo zbite podłoże) . To są tylko moje przypuszczenia i proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Pielęgnacja : Roślina stoi na południowym parapecie (chwilowo nie na bezpośrednim słońcu ponieważ balkon ją osłania) jest podlewana 2 razy w tygodniu (zależy od pogody) , czasem dostaje pałeczkę nawozowa do roślin kwitnących (długo działającą), czasem jest zraszana wodą (poprzez mgiełkę) , nigdy nie była przesadzana a jest w domu od kilku lat... (aż wstyd się przyznać)



- Czy te objawy są wynikiem tylko braku składników odżywczych i nie wymieniania gleby czy może coś jeszcze jej dolega? :?

- Posiadam ziemie uniwersalna oraz torf kwaśny czy nadadzą się do azalii? I czy jest możliwość wymiany tylko wierzchniej warstwy podłoża czy lepiej przesadzić od razu cała roślinę (nie wiem czy bryłę rozplątywać korzeniowa czy zostawić tak jak jest) ?

- I jaki nawóz z tych które posiadam byłby najlepszy w tym przypadku, NPK :
* Zielony Dom do Roślin Kwitnących : 5,8/4,2/5,8
* Biopon Uniwersalny : 8/3/4
* Gardenic do Roślin Zielonych : 7,5,6
Posiadam również inne ale te wydawały mi się najbardziej optymalne. Niestety nie mam żelaza a także nie wiem jakie by kupić i jak tego użyć bo w nawozie są jego znikome ilości.

Lepiej późno jej pomóc niż wcale ;:131 . Ps. jakby ktoś wiedział co to za odmiana to będę wdzięczna :)




Rozwój Azalii- na początku była słaba, potem odżyła i teraz znowu coś się zaczyna dziać :
Obrazek


Kwiaty wcześniej (po lewej) i aktualnie (po prawej) :
Obrazek


Obecne Liście Azalii :
Obrazek



Mech w Ziemi :
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”