Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
KaMiTo-Lady
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sie 2017, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam serdecznie Wszystkich Forumowiczów,
jest to moja pierwsza wizyta na forum i od razu jestem zmuszono prosić Was o pomoc.
Kupiłam hortensję BLUE BIRD - HYDRANGEA SERRATA, tak przypuszczam.
Posadziłam ją w miejscu bardzo słonecznym przy płocie, niedaleko iglaków i wiśni. Podłoże zastosowałam dla roślin kwasolubnych, podlewałam.
Początki były całkiem obiecujące, do czasu, kiedy przyjechałam na działkę i zobaczyłam na niej to co zobaczyła, dramat.
Bardzo proszę o pomoc, co zrobiłam nie tak, jak ją uratować.

W załączeniu zdjęcie mojego obiektu rozpaczy i bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
Kasia



Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: HORTENSJA BLUE BIRD - HYDRANGEA SERRATA-choroby

Post »

Błędem było sadzenie w słońcu w środku lata.Jeszcze możesz naprawić ten błąd i przesadź w inne miejsce.
KaMiTo-Lady
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sie 2017, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: HORTENSJA BLUE BIRD - HYDRANGEA SERRATA-choroby

Post »

selli7 pisze:Błędem było sadzenie w słońcu w środku lata.Jeszcze możesz naprawić ten błąd i przesadź w inne miejsce.

Selli7,
dziękuję bardzo za radę. Obawiałam się, że będzie to jedyne rozwiązanie. Proszę tylko o podpowiedź, czy jeżeli ją teraz przesadzę w inne, bardziej zacienione miejsce, to mogę przyciąć te chore miejsca już teraz, czy zrobić to dopiero jesienią. Druga kwestia, to czy wiosną będę mogła przesadzić ją w to miejsce z powrotem, czy lepiej nie?

Będę wdzięczna za odpowiedź
Kasia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: HORTENSJA BLUE BIRD - HYDRANGEA SERRATA-choroby

Post »

Przesadź i nic nie przycinaj, zrobisz to wiosną, ale tylko to co okaże się uszkodzone lub suche, tym zbiegiem w niczym jej teraz nie pomożesz.Lepiej ją zostawić na bardziej cienistym stanowisku, bo serraty mają skłonność do zaczerwienień liści na słońcu liści i nie wygląda to zbyt ładnie.Również jasne kwiaty lepiej prezentują się w bardziej ocienionym miejscu(są też trwalsze) niż w słońcu.
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

W zeszłym roku w którymś wątku Hortensjowym wrzucałam zdjęcia liści moich hortensji z pytaniem co im dolega ale nikt nie odpowiedział może tu w tym roku czegoś się dowiem. Zdjęcia z tego roku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Nic jej nie dolega, to sprawa fizjologii, rodzaju gleby, stanowiska.Nic o tym nie wspominasz, jaka gleba? Zasychanie i żółkniecie liści od brzegu to często sprawa zwięzłej i zbyt wilgotnej gleby.Ponadto niektóre odmiany hortensji bukietowych(szczególnie starsze odmiany) mają skłonności do plamistości liści.Miałam ok.15 lat temu taką, która co roku żółkła i gubiła liście od dołu, wyrzuciłam i w to samo miejsce posadziłam inną, która nie ma tej przypadłości.To nic groźnego, o tej porze roku mało która roślina ma nieskazitelne wszystkie liście :wink:
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

selli7, dzięki to faktycznie może być kwestia miejsca w którym rośnie bo ziemia akurat w tym miejscu jest bardziej zbita i raczej stale wilgotna. Druga hortensja rośnie zaledwie półtora metra dalej ale nie ma takich liści, a gleba wokół niej jest luźniejsza i szybciej traci wilgoć.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Trochę dziś podumałam i tak się zastanawiam, jak bym chciała rozluźnić nieco podłoże wokół hortensji to zrobić to jak zgubi liście jesienią czy dopiero wiosną?
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Czy to niedobory jakichś składników, czy choroba ?


Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Jaki masz grunt? Tak może reagować świeżo posadzona roślina w zbyt wilgotnym gruncie.
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Może nie grunt, a dół olbrzymi , mam wypełniony mieszanką. Dawałam w to bardzo zestarzały obornik tzn taką jakby próchnicę, trochę kompostu, worek kwaśnego torfu, i ziemię polną ''gliniastą''. Myslałam że bedzie super, ale jednak coś nie gra :( Krzak był zasadzony około rok temu. Nie podlewałam prawie wcale od wiosny.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

W naszym mniemaniu może być super, ale widać nie jest z 'nadmiaru szczęścia' czasem wychodzi problem.Najlepiej sadzić do takiego gruntu jak jest na działce, bukietówki nie mają szczególnych wymagań.Jesienią możesz to zmienić, przesadzić roślinę, albo przywrócić poprzedni stan tj.usunąć ten torf, obornik, do tego kora, to zbyt mocno trzyma wilgoć, a korzenie potrzebują powietrza + woda.Lepiej roślinę podlewać przez jakiś czas po posadzeniu zamiast dusić korzenie.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4182
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

akacjowa pisze:Czy to
Hortensje są różne i mają różne wymagania- podaj jaki to gatunek, bo nie chce mi się zgadywać...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”