Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Może dorzuć mu trochę potasu na przyhamowanie i drewnienie...dokarmiałaś go czymś? Może dostał za dużo azotu i szaleje (mój ma pełno nowych pędów od momentu zakupu, ale nie szaleją aż tak ze wzrostem i także są już zdrewniałe, jak przekwitnie utnę połowę i je ukorzenie).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Mój pęd ma ponad 40 cm i nadal rośnie obawiam się czy ten złamany w jednym miejscu pęd da radę. Co do odżywiania to raz na 2 tygodnie odżywiam nawozem do kwitnących. Mój stefek po zimowej sjescie wypuścił na razie jakieś 20 nowych liści mam nadzieję że doczekam się kwiatów.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Jak go posklejałaś na świeżo, to powinien utworzyć zrost (to mój traktowany po macoszemu, po przesadzeniu post a potem rozcieńczona gnojówka, ale będzie musiał dostać kolejną dawkę skoro kwiatów ma sporo) .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Stefanotis, którego mam od lutego, puszcza nowe listki. Kupiłam go kwitnącego, ale dość szybko zgubił kwiaty. Po przesadzeniu, przez miesiąc, było dobrze. W kwietniu zaczął gubić liście. Kolejno żółkły i opadały. Sporo się posypało. Stał ok. metr od dużego południowo-wschodniego okna. Słońca miał sporo. Doszłam do wniosku, że to miejsce mu nie służy. Przeniosłam go na parapet okna południowo-wschodniego, ale słońce świeci na niego do godziny 11 i to przefiltrowane przez inne rośliny. Na początek przestał łysieć. Teraz wypuszcza nowe liście i to w kilku miejscach. Trochę mi zeszło na "uczeniu się tej rośliny". W mojej ocenie, to trudna roślinka dla początkujących. Piękna, ale "humorzasta". Mam nadzieję, że doczekam się kwitnienia.
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Powinnaś go podlać nawozem z dodatkiem żelaza albo takim do kwitnących ale dawka o połowę mniejsza niżzaleca producent. jeśli o Stefana chodzi to fakt jest humorzasty ale pięknie kwitnie. Podobno najlepiej w ceramicznej doniczce, może przeżył szok i dlatego stracił kwiaty. Mój też szybko stracił pączki słonko mu służy byle nie bezpośrednie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

A ja tylko przypominam tutaj co niektórym, że jesteśmy forum ogrodniczym i obowiązuje używanie powszechnie używanego nazewnictwa roślin. :idea:
Nie ma, nie istnieją takie rośliny jak stefki, stefany itp., a stefanotisy i takiej nazwy proszę używać na forum.

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=49415
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Nasz stoi na południowym oknie, także nawet na bezpośrednie słońce nie narzeka.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ja bym się bała swojego Stefanotisa postawić na południowej stronie a właśnie od tej strony mam parapet.



---30 lip 2017, o 09:19 ---

Słuchajcie dlaczego jak Stefanotis wypuszcza nowy pęd to te młode liście są dużo jaśniejsze od tych starszych?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Taki ich urok zanim stwardnieją, podkarm je trochę jeśli się martwisz że mają niedobory :).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Karmię, ale nie wiem czy dobrze jaki nawóz stosujesz bo ja mam agrecol w żelu i biochumus do kwitnących. Muszę zrobić kiedyś zdjęcie mojej roślinki, a twój okaz jak się miewa?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Musiałam go ściągnąć z parapetu, bo mimo podlewania zrzucał liście i kwiaty, tak szybko woda znikała. Ma się lepiej, z kwiatów pociechy nie będzie, ale pędy puszcza wyjątkowo (mój dostaje tak jak wszystkie rośliny, mieszanka gnojówek pokrzywowa, kurzeniec i krowieniec, czasem zakarmiam florovitem uniwersalnym).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Wow skąd ty takie mieszanki bierzesz :D może wkleisz zdjęcie mój ma bardzo duże liście i znowu puszcza łodygę. Poza tym czytałam, że w okresie wzrostu potrzebuje dużo wody i coś w tym jest bo z mojego się straszny pijak zrobił. Podobno bezpośrednie promienie słońca źle na niego wpływają może dlatego zaczął ci zrzucać liście.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Stefanotis - uprawa, pielęgnacja

Post »

Zapewne, chciał kwitnąć i puszczał nowe pędy to pije jak słoń, no i okno południowe (w zeszłym roku był po drugiej stronie parapetu gdzie widocznie miał słabsze i szybciej zachodzące słońce...dodatkowo wycięliśmy dużą czereśnię to mamy zero cienia). Skąd ja tyle tego mam? :D Mam kury, wujek krowy/króliki/świnie no i zeszłoroczne pokrzywy, także takie zeszłoroczne resztki których nie wykorzystałam to fajnie się przegryzło.

Jutro zrobię i wkleję :).



--- 31 lip 2017, o 13:02 ---

Obiecałam to wstawiam, tutaj zdjęcie całości (pierwsza pętla która była oryginalna przy kupnie prawie cała się obsypała), nad nią jest druga pętla którą ja poprowadziłam z nowych pędów i teraz widać dwa nowe pędy.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/5fcff72c31c1de46
A tutaj ostatnie kwiaty które się ocalały
https://www.fotosik.pl/zdjecie/24b393ea84fc9289
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”