Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Objawy zalania.Roślina nie może mieć wody w podstawce, hortensje mają delikatne korzenie.Przesadzić w lekką ziemię do nieco większej doniczki i wyjąć z tej osłonki.Hortensje lepiej przesadzać w miarę wzrostu bryły korzeniowej niż sadzić od razu do zbyt dużej doniczki.Ciasna osłonka przylegająca do doniczki utrudnia dostęp powietrza i cyrkulację w strefie korzeniowej.Jeżeli wkłada się do osłonki to musi być większa, powinien być spory luz po bokach.Zasychające od brzegu liście to pierwsze oznaki zalania korzeni.Niekorzystne jest też domowe ciepełko, wynieść po przesadzeniu na zewnątrz, to nie są krzewy do uprawy w domu.Ciepło plus częste podlewanie doprowadza do zalania.Powinna stać w chłodnym wtedy nie potrzebuje częstego podlewania.Podlewa się jak przesycha.
Marlentje
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 maja 2010, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Jednak te hortensje rosną od lat w gruncie, w tym samym miejscu, więc rzecz raczej nie w doniczce :wink: W przelaniu również nie ponieważ nie podlewamy właściwie w ogóle lub bardzo rzadko tą częśc ogródka- utrudniony dostęp do wody ( trzeba nosić ją dość daleko). Opadów tak silnych, żeby to była przyczyna również nie było. Obawiam się, że po protu przemarzły przy lekkich co prawda -1, -2 przymrozkach, ktore były kilka dni temu. Czy tak wyglądają przemarznięte liście ?
Awatar użytkownika
jolanda27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 14 sie 2016, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Tak, moje też Tak wyglądają - przemarzły, mimo, że okrtłam je przed zapowiadanymi przymrozkami. Moje pytanie brzmi, co dalej z taką hortensją? Czy usunąć liście i zostawić, czy przyciąć? Ktoś coś?
Jola - "ogrodnik" od sierpnia 2016
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Zostawić, zmarznięta, martwa tkanka latem się wykruszy. Moje hortensje w gruncie nie mają jeszcze tak mocno rozwiniętych liści, również otoczenie na zdjęciu sugerowało, że rosną raczej w donicy.
Marlentje
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 maja 2010, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Te hortensje rosną w Holandii, cykl wegetacyjny o kilka tygodni wcześniejszy. Dziękuję i pozdrawiam, Marlena
madziarka107
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 kwie 2017, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Dziękuję selli7. W domu nie jest super ciepło, ale rzeczywiście osłonka uniemożliwia dopływ powietrza z zewnątrz. A korzenie stały czasami w wodzie bo Pani w sklepie powiedziała, że hortensje tak lubią...
Jutro przesadzam w większą doniczkę i jak pogoda się uspokoi to wynoszę na taras.
Ziemia uniwersalna zmieszana z kwaśnym torfem 1:1 będzie odpowiednia?
lancelot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 lut 2017, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - choroby liści

Post »

Witam i proszę o radę, przedwczoraj zrobiłem rzecz tragiczną w skutkach jak sie okazało, zakupiłem zakwaszacz glebowy minus pH (zawierający rozdrobnioną siarke), rozrobłem nakrętke w 10 l wody jak w instukcji i polałem ziemię wokół hortensji. Lałem z konewki , chyba troche zbyt blisko roślin, efekt - przypalone liście, na niektórych egzemplarzach nawet bardzo, a to duże wieloletnie krzaki. Tak mi sie zachciało zakwasic glebe i uzyskać niebieskie kwiaty, zdruzgotany jestem ; przelałem je mocno wodą, wczoraj do tego na szczęscie sporo padał deszcz, czy da sie je uratować? odbiją? co moge zrobic ?
mmeg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 cze 2017, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Witam,
Bardzo proszę was o pomoc. Na mojej hortensji Pinky Winky parę dni temu zauważyłam mrówki wychodzące z pąków liściowych. Podejrzewając mszyce (miały je inne rośliny) popryskałam środkiem przeciwko mszycom. Liście,które rozwinęły się z tych pączków są jakieś takie popodwijane.
Dodatkowo na starszych liściach widoczne są ciemne kropki oraz szare przebarwienia.
Co robic?jak mogę pomóc mojej hortensji?
mmeg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 cze 2017, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Obrazek


Obrazek


Obrazek

A to zdjęcia mojej hortensji.proszę o rady...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Nic jej nie jest, żadna roślina w gruncie nie ma idealnych wszystkich liści :wink:
Lumene
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lip 2017, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Witam

Proszę o pomoc w diagnozie. Mojej hortensji usychają liscie. Na początku końcówki a potem odpadają.
Awatar użytkownika
jolanda27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 14 sie 2016, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

Może to być oznaka przenawożenia. U mnie w ubiegłym roku ,,uśmierciłam" wszystkie moje hortensje. Zasada jest jedną - lepiej nie donawozić niż przenawozić. Oczywiście nie wiem czy u ciebie to zeszło, ale moje właśnie tak się zachowywały, usychały liście i opadały. Bo nie sądzę, że to susza, bo pada co jakiś czas.
Jola - "ogrodnik" od sierpnia 2016
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea ) - choroby liści

Post »

W gruncie, czy donicy?Jeśli w donicy to może być zbyt wilgotno.Zaobserwuj, jeśli oprócz zasychania i opadania liści w doniczce ziemia wolno przesycha, to zalane korzenie.W gruncie często na glinie są takie objawy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”