Szachownica ostropłatkowa ( Fritillaria acmopetala )

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Szachownica ostropłatkowa ( Fritillaria acmopetala )

Post »

Witam,
Od kilku lat mam taką roślinkę:
Obrazek
Czy ktoś wie co to jest?
To jest roślina cebulowa, jest maleńka, listki mają kilka centymetrów, z cebuli zawsze wyrasta 1 liść. Cebulki są maleńkie, dopowiem, że to nie są siewki, to są dorosłe rośliny ale niekwitnące, dość szybko się rozrasta (widać, że ma sporo cebul przybyszowych). Na zdjęciu ogólnie widać 3 rośliny, w tle jest Muscari aucheri 'Mount Hood' a pomiędzy tą roślinką widać pajęczynowate liście jakiegoś tulipana (jakiś botaniczny chyba) - wszystkie 3 rośliny mam z tego samego źródła ale osoba, od której je mam nie wiedziała co to jest... ten tulipan też kwitnie u mnie pierwszy raz więc nie wiem co to jest - ale jest malutki, pąk zakwitnie za kilka dni.
W każdym razie ma ktoś jakiś pomysł co to jest?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: coś cebulowego

Post »

Na moje oko jakieś Erythronium np. 'Pagoda' - kiedy rośliny są sterylne to nie kwitną a z bulwy wyrasta jeden liść.
Tu masz fachowy opis Erythronium ale americanum http://www.missouriplants.com/Yellowalt ... _page.html
...albo coś w tym stylu :wink:
Awatar użytkownika
JolantaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9576
Od: 3 lis 2008, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów,Wielkopolska

Re: coś cebulowego

Post »

Wygląda jak mój niekwitnący łan szachownic .
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

Pelikano11, problem w tym, że te moje roślinki mają zupełnie jednolite liście i żadnego psizęba nie potrafiłem dopasować. Ja mam psizęby, znam te rośliny i nie kojarzyło mi sie to z nimi wcale :wink: Z tego tekstu sterile raczej rozumiem jako niepłodne w sensie za młode na kwitnienie - ale kto tam wie :wink: ale nie wykluczam ich choc muszę przekopać internet w poszukiwaniu wyglądu siewek. Nie znalazłem zdjęcia jak rozwijają się liście - a to dość charakterystyczne u moich roślin.

JolantaG a masz może zdjęcie? I jakich szachownic? Bo ja od 2 lat rozważam możliwość, że to jakieś szachownice ale nie znam tych małch gatunków więc wskazówka przydałaby się...
Awatar użytkownika
JolantaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9576
Od: 3 lis 2008, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów,Wielkopolska

Re: coś cebulowego

Post »

Pamięć mam dobrą ,ale niestety krótką ;:223 .Nie pamiętam jakie to były szachownice i fotki też nie mogę znaleźć .Może to szachownice Michajłowskiego ,albo kostkowe . :?:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

szachownica kostkowata ma wąskie liście, wątpię by młode cebule miały szerokie liście :wink: Szachownice Michajłowskiego kolorem liści pasowałyby ale nie pasują kształtem. Psizęby pasują kształtem liści ale nie potrafię dopasować koloru liści do gatunku. Psizęby często mają plamiaste liście, u mnie nie ma żadnych plam. Czyli teraz jestem rozdarty między Erythronium a Fritillaria :wink:
Awatar użytkownika
JolantaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9576
Od: 3 lis 2008, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów,Wielkopolska

Re: coś cebulowego

Post »

Niektóre psizęby ,np. żółty ma liście zielone ,bez ciapek .
Moja szachownica ,jak zakwitnie ,może będzie chociaż 1 kwiatek ,to się okaże jaka to odmiana .Liście na 100 % ma takie ,jak u Ciebie .Kupiłam je w Biedronce ,jako mix szachownic .


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

JolantaG, a jesteś w stanie zrobić zdjęcie tych swoich liści? edit: wrzuciłaś zdjęcia w trakcie pisania mojego postu :wink:
:wink: Gatunków szachownic trochę jest a już przejrzałem mnóstwo zdjęć na necie i nie znalazłem ani jednego takiego listka :wink: U mnie raczej nic nie zakwitnie w tym roku. Pozytywne jest to, że te liście z roku na rok są większe - choć i tak są maleńkie, i jest szansa, że to kiedyś zakwitnie :wink:

Twoje roślinki są bardzo podobne ale... to jednak chyba nie to samo :wink: Znaczy nie wykluczam, że te moja to szachownica bo podobieństwo jest ale to nie ten gatunek :wink: różnica koloru liścia, ogonka liściowego, sposobu wzrostu :wink: ale jest bardzo podobne. Ewentualnie jak miałabyś zdjęcie zrobione z bliska to jeszcze oceniłbym :wink:
Awatar użytkownika
JolantaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9576
Od: 3 lis 2008, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów,Wielkopolska

Re: coś cebulowego

Post »

Nie potrafię zrobić fotki w zbliżeniu .Wychodzi strasznie rozmazane .Przyglądam się Twojej fotce i moim szachownicom na żywo i widzę bardzo duże podobieństwo .Kształt liścia ,bordowa łodyżka .Identyczne .Zauważyłam pąki ,ale tylko u szachownic z szarymi listkami .U zielonych na razie nic .
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

Ale to i tak duża pomoc. Wiadomo, że rośliny mogą się trochę zawsze różnić więc możliwe, że mamy to samo. Mam przynajmniej zawężone pole szukania - choć i tak pewnie dopiero kwitnienie wszystko wyjaśni.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: coś cebulowego

Post »

A jak nie zakwitną to aż się prosi żeby wykopać cebulki, niezły tam bałagan się już zrobił :wink:
Cebule akurat szachownicy i psizębu bardzo się od siebie różnią, a i tak się pewnie okaże że to jeszcze co innego :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

pelikano11, oj tam zaraz bałagan :wink: One tak rosną ponieważ ja je wszystkie dostałem jako jedną kępkę z bryłą ziemi. Pierwszy rok zimowały w doniczce wszystkie razem z postanowieniem, że je rozdzielę. W kolejnym roku nic nie zakwitło. Zasuszyły liście, wykopałem je i... okazało się, że wszystkie cebulki były dość małe i do siebie podobne więc dałem im szansę na zakwitnięcie ale tym razem w gruncie - nie zakwitły;) więc jak zasuszyły liście to je przeniosłem na bardziej słoneczne miejsce ale już w mniejszym skupieniu - i wszystkie razem - tylko szafirek się wyróżniał więc rośnie na brzegu kępy. I tylko on zakwitł rok temu. Już rok temu postanowiłem im nie przeszkadzać i ich nie wykopywać. W tym roku kwitnie szafirek i to małe tulipanowe coś. A listki mnożą się ale nie znalazłem kwitnącego okazu.

Co do tych 'sterile one-leaf plants' u Erythronium americanum (i zapewne u innych, podobnych gatunków) - doczytałem gdzieś, że rośliny wypuszczające jeden liść są albo za młode na kwitnienie albo rosną w zbyt dużym zagęszczeniu. A także wyczytałem, że na kwitnięcie siewek psizębów trzeba poczekać trochę lat więc jeśli te u mnie miałyby być psizębami to będą za młode. W tym roku wykopię ję, rzeczywiście kształt cebuli może mi coś wyjaśni, przygotuje im też inne miejsce na wzrost bo tu zarasta je gęsiówka :wink:
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: coś cebulowego

Post »

Takie liście ma Muscari latifolium - zobacz moje-
ale także - tylko pierwsze liście Muscari aucheri.
Kolejne u M.aucheri są już wąskie,lancetowate,typowe.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”