Seler-odmiany,uprawa, brak bulwy i inne problemy Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Buraki z nasion kupnych a selery z rozsady kupnej. Dwie różne rozsady od dwóch sprzedawców targowych - jedna słaba, żarły ją pchełki, druga piękna, żadne robactwo się jej nie imało. Z tej słabej selerki na zdjęciu, a z tej pięknej o wiele mniejsze, wielkości jabłka.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
marek69
200p
200p
Posty: 334
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Ameryki pewnie nie odkryję, ale seler do rozwoju bulwy potrzebuje dużo wody. Eksperymentalnie posadziłem część rozsady kupnej na zwykłym zagoniku i tam była ona skazana na moje podlewanie, zaś drugą jej część posadziłem od południowej strony boku tunelu foliowego gdzie oprócz podlania zaraz po posadzeniu wodę pobierały z tego co spłynie z foliowej płachty tunelu. Rząd selery od zagonu selery oddalone o około 2m. Miejsca nawożone podobnie, a efekty. Na zagonie selerki małe, w rzędzie przy foli giganty.
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

U mnie w tym roku nawet dopisały. Zapomniałam posiać w terminie i zakupiłam rozsadę. Odmiany nie znam.

Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam, Marta.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6715
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

BobejGS Za moją skorzonerą rosną selery, które załapały się na zdjęcie. Nie ukrywam, że urosły dość duże i prawie całe bulwy rosną nad ziemią. Forumka zadała pytanie czym je nawoziłem i co robiłem, że takie urosły. Ponieważ wątek był o skorzonerze więc odpowiedziałem na pw. Poniżej moja odpowiedź. :D To holenderska odmiana heterozyjna Cezar F1 a odmiany heterozyjne tak przeważnie mają, że dorastają do dużych rozmiarów. Niestety nasiona są nie do zdobycia w małych opakowaniach. Ja dostałem dosłownie ok. 30 nasionek od Biotit. Nasiona podkiełkowałem a następnie przeniosłem do pierścieni. Najważniejsza zasada w uprawie selera to bardzo płytkie posadzenie rozsady i obfite podlewanie (seler to roślina bagienna). Rośliny były raz nawożone granulowanym nawozem Yara mila complex.

_________________
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13689
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Dziękuje Przemku za odpowiedź. Koleżance również.:wit

Ja właśnie w tym sezonie zrobiłem błąd sadząc selera, w najbardziej suchym miejscu, co skutkowało małymi bulwami mimo iż rok był korzystny w deszcze. Na kolejny sezon już mam dla niego lepsze miejsce. Muszę jeszcze tylko się nad odmianą zastaniwić, choć tu mam raczek małe pole do popisu, bo raczej muszę zdać się oferte pobliskiego ogrodniczego, chyba że zrobie zamówienie z sklepu internetowego ke to musi się większa liczba warzyw znaleźć.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6715
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Obrazek

A oto i selery o które pytała AgusWT.
Awatar użytkownika
rafik5678
500p
500p
Posty: 680
Od: 15 wrz 2012, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Moje selery 'Talar' były takie małe a porosły ogromne, może zdjęcia nie przedstawiają wielkości ale naprawdę są ogromne jak kupione. ;:108

ObrazekObrazek
Moja przygoda z roślinami Zapraszam.
  • "Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!"-
    Helen Mirren
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Moje selery jeszcze w ogródku, bo nie mają bulwy:(
Pozdrawiam
Dorota
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8870
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

U mnie też, jak co roku problem z bulwą a w zasadzie jej brakiem . :oops: Dorastają maksymalnie
do wielkości dużej pomarańczy . Selery uprawiam z własnej rozsady . Rozsadę brała ode mnie też
siostra i ona też narzekała , że seler mały. W tym roku kupiła rozsadę i u niej seler duży .
Ten rok był ostatnim , w którym robiłam własną rozsadę . W przyszłym roku kupię z tego samego
żródła co siostra .No chyba, że kupię profesjonalne nasiona bo w te dla działkowców już przestałam
wierzyć . ;:222 Szkoda , że tylko takie duże opakowania sprzedają .
Ten seler siostry duży ,twardy w środku i nie ciemnieje po przekrojeniu .Waga każdego powyżej kilograma .
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

anulab ja, tak jak Ty w tej chwili, przez kilka lat narzekałam, że u mnie seler jest wielkości piłeczki ping-pongowej, a tak się przecież starałam: coś tam nawoziłam i czasami podlałam :lol:.
Winy szukałam w nędznej jakości nasionach, nietrafionych odmianach itp ;:14.
Dopiero gdy założyłam nawadnianie kropelkowe, a przy sadzeniu rozsady dawałam dodatkowo w dołek 4-5 granulek obornika, wyrosły mi olbrzymie selery ;:138.
Siałam Zagłobę (Legutko) i Albin (PNOS Ożarów).
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8870
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

W tej chwili to już nawet nie pamiętam jaką miałam odmianę . Nasiona się skończyły i torebkę
wyrzuciłam .To była jakaś odmiana polecana na forum .Pewnie innej bym nie kupiła. :;230
Uprawiałam współrzędnie z kapustnymi . Miałam założone nawadnianie .Grządka podwyższona .
A może na podwyższonej grządce ziemia szybciej przesycha. ;:131 Liście dolne usuwałam.
W miejscu wyrwanego liścia w niedługim czasie wyrastała kępka nowych liści. ;:oj
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Nie usuwałam liści i nie podcinałam korzeni, jak tu niektórzy Forumowicze polecali. W zasadzie nic nie robiłam oprócz pielenia. Zachowałam też zalecane na opakowaniu maksymalne odstępy :D. W tym roku akurat miałam selery między kalafiorami a brukselką.
A grządka podwyższona mogła zadziałać jak redlina ;:173 . Myślę że marchewka byłaby bardziej zadowolona ;:3.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8870
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Neko dzięki za sugestie . ;:180
Ja jednak mam pewność . że z nasion dla działkowców nie będę miała selerów jak z nasion profesjonalnych.
Seler mojej siostry rósł tak jak na zdjęciach Przemka , bez bocznych korzeni w górnej części bulwy .Bulwa
nad powierzchnią ziemi (moja rosła w gruncie) .Znacznie mniejsza ilość liści , skupionych na wierzchołku .
U mnie liściory ogromne i strasznie dużo .Swoje selery odkopałam i usunęłam część bocznych korzeni .
Zrobiłam misę wokół rośliny .Różnic było znacznie więcej , choćby to , że bulwy podobnej wielkości .
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”