Sałata,odmiany,wysiew, uprawa,wymagania, problemy cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 977
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.3

Post »

Na ślimaki trzeba uważać zawsze. One przejdą ziemią pod tunelem.
W zeszłym roku musiałam je w tunelu "przekupić" piwem, żeby nie brały się za rośliny.
Dzisiaj założyliśmy folię na tunel. Zanim zamieszkają tam pomidory, wysadzę sałatę, która mieszka na balkonie. Nie będę jej pikować, tylko rozsadzę pod folią.
Teresa
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.3

Post »

Miałam taki tunel w ubiegłym roku. Posaiałm w nim rzodkiewkę sałatę, rzeżuchę, trochę marchewki, posadziłam sałatę z rozsady. Zaraz obok tunelu w tym samym czasie posiałam prawie to samo. W tempie wzrostu była maleńka różnica. Tunel ten moim zdaniem jest za mały, by utrzymać temperaturę, wody nie przepuszcza wcale, toteż kiedy tylko zaczynało padać to biegłam i zsuwałam go na jedna stronę, ewentualnie podlewałam. Ale to niewielkie utrudnienie. Chodzi raczej o jego słabą użyteczność. Jest dosyć długi, ale wąski, chociaż można go rozstawić, by był szerszy a niższy. Tego roku raczej go nie rozstawię, więcej z nim zabawy niż warto. Myślę, że podobna funkcję spełni fizelina, a nawet lepszą, bo nie trzeba będzie podlewać.
A te kabelki są właśnie do związania boków.
Pozdrawiam!
Jagoda
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.3

Post »

No, ja dziś podczas siewu posiałem troszkę mixa odmian sałatki, w piwnicy rośnie mi rozsada. Mam jeszcze dosyć sporo odmian niewysianych - od przybytku głowa nie boli :D
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 977
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.3

Post »

Też mam kilka odmian niewysianych, ale zrobię mix po kilka nasionek i wysieję do doniczki,
a potem wysadzę do tunelu. Będzie kolorowo, zanim wysadzę pomidory.
Aneta Ka
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2016, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ile de France

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.3

Post »

Właśnie kupiłam ten tunel w Lidlu i chciałam posadzić w nim sałatę :roll: Trudno, będzie na rukolę albo rzepę, to przynajmniej pchełka ich nie zaatakuje, a sałata dostanie włókninę.
Beskid17
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 mar 2016, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.3

Post »

Witam wszystkich! Jestem tu nowy i trochę "zielony". Liczę na to, że dowiem się tu wielu przydatnych i ciekawych rzeczy :)
Mam pytanie odnośnie sałaty. Wysiałem sałatę masłową "Królowa Majowych" w środę 16 marca, do dziś pokazało się kilka koślawych nóżek bez liścieni, bo są jeszcze łupinki nasion na nich :( Sałata znajduje się przy południowym oknie budynku gospodarczego, gdzie jest w nocy około 5, a w dzień 8 stopni. Co robię źle, że one nie rosną ? ;:223
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.3

Post »

Sałata lubi światło do kiełkowania. Nasiona wysiewamy, wciskamy lekko w podłoże i nie przykrywamy ziemią. Spryskujemy wodą. Na pojemnik nakładamy podziurkowaną folię, żeby zachować wilgotność. Ze dwa razy dziennie wietrzymy i zraszamy. Trzymamy w cieple w domu. Jak tylko pokażą się kiełki wystawiamy na zewnątrz. W budynku gospodarczym jest za mało światła by tam stała. Można tam schować sałatę jak zapowiadają przymrozki. Królowa Majowych bardzo dobrze mi się spisuje w takiej uprawie.
Kaski na kiełkach mogą być spowodowane za cienką warstwą ziemi, którą przysypałeś nasiona.
Pozdrzwiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Beskid17
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 mar 2016, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.3

Post »

@Beata_m
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź ! Chyba wysieję jeszcze raz zgodnie z tym co napisałaś i może mi się uda trzymajcie kciuki !
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.3

Post »

Może być też jeszcze dla niej za wcześnie i z tego powodu za mało światła. Też wysiałam różne sałaty, w tym jedną głowiastą Oleńkę. Bardzo słabo wzeszła, w przeciwieństwie do innych, wczesnych, liściastych: Dubacek, Lolo Rossa czy Mizuna. Na razie jej nie wyrzucam, ale raczej szukuję się na ponowne sianie.
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.3

Post »

Beskid wysiał Królową Majowych. Dla niej nie jest za wcześnie. W ubiegłym roku wysiałam ją 1 marca i prowadziłam opisaną metodą. W maju miałam piękne, olbrzymie głowy.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.3

Post »

Witam, czy mam już pikować?

Obrazek
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
ninkas
200p
200p
Posty: 346
Od: 23 sty 2011, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.3

Post »

Nie pikuj jej. W jakiej temperaturze stoi?
Alicja
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.3

Post »

Na balkonie w mini szklarni.
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”