Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Vito, śmiałam się z mojego procesu decyzyjnego ;:306 , nie z aparatów hybrydowych.
Nowy aparat (hybryda, jak postanowiłam) już jest zakupiony, uczę się go obsługiwać. Ma też dużo funkcji manualnych więc będzie dobry dla mnie na początek. A jak z niego 'wyrosnę' to następna będzie lustrzanka - chyba że w międzyczasie na rynku pojawią się nowe technologie. Kto to wie, jeszcze nie tak dawno temu nie śniło się nam, że będą aparaty cyfrowe.
Jeszcze raz dzięki za Twój wątek i dzielenie się z nami swoją wiedzą:)
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Asik1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 lut 2016, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Witajcie :D
Przeczytałam uważnie cały wątek, poćwiczyłam, poeksperymentowałam i postanowiłam poprosić Vito o opinię na temat mojego "dzieła" :oops: . Od razu uprzedzam, że zdjęcia, aparatem "mądrzejszym" :wink: od kompaktu, robię od niedawna ale pilnie się uczę :D

Zdjęcie nie było poprawiane w żadnym programie bo po prostu jeszcze tej tajnej wiedzy nie posiadłam :oops:

Obrazek



Pozwolę sobie pokazać jeszcze jedno zdjęcie :oops:

Obrazek
mataforgana
50p
50p
Posty: 52
Od: 22 cze 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

O rany jaki czaderski wątek!!!

Vito, foty mega! Zaraz się zaprzyjaźnię z twoim blogiem :)

A to kilka moich grudniowych kwitnień:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:)

Od niedawna interesuję się fotografią bardziej na serio i czytam różne takie oraz przede wszystkim - ćwiczę, ćwiczę, ćwiczę...
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zielska masz śliczne.
Fotografie - prawie też. Prawie - bo trochę brakuje im ostrości. Gdybyś podostrzyła je w dowolnym programie, efekt byłby znakomity.
To samo dotyczy czerni, która nie do końca jest czarna. To tylko drobny ruch suwakiem a ile daje!

Reasumując: nie jest źle jak na początek! Będą z Ciebie ludzie! ;:138
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Od jakiegoś czasu , podglądam i podziwiam piękne fotki .
Jestem początkującą amatorką ,każdą wolną chwilę spędzam pośród przyrody i cykam i cykam .
Niestety ,dużo wody musi upłynąć abym osiągnęła dobry efekty .
Vito157,mam do Ciebie pytanie .
Zrobiłam zdjęcie przez szybę , widać na nim plamę w prawym dolnym rogu .
Słyszałam coś o filtrach ,które zakłada się na obiektyw .
Czy jest to sposób ,aby uniknąć podobnej wady na zdjęciu .



Mozesz coś więcej napisać o tych Filtrach :wit
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

@dotii,
mówisz i masz.

Najpierw trochę teorii. Światło (to powinnaś pamiętać z lekcji fizyki w szkole podstawowej) ma naturę falową: rozchodzi się we wszystkich kierunkach falą mniej lub bardziej sinusoidalną. Jeśli światło oświetli błyszczącą powierzchnię, to - znów fizyka się kłania - odbije się od niej także we wszystkich kierunkach. A że jest to zjawisko niepożądane w fotografii, wymyślono filtry polaryzacyjne.
Jak działa taki filtr - potocznie zwany 'polarem'? Wyobraźmy sobie źródło światła. Zasłaniamy je poziomymi żaluzjami. Jeśli pokój, w którym przeprowadzimy eksperyment zadymimy wypalając paczkę Marlboro, zauważymy, że promienie światła wpadające przez żaluzję będą poziome. Możemy więc powiedzieć, że zostały spolaryzowane poziomo. Teraz przed poziomą żaluzję wstawiamy żaluzję pionową. I co się stanie? Promienie światła będą teraz wychodzić z punków teoretycznego przecięcia szczelin w żaluzjach. Tak właśnie - obrazowo mówiąc - działa polar.

Filtr polaryzacyjny - to dwa krążki szkła wmontowane w dwie oprawki, które można obracać względem siebie. Każdy z krążków przepuszcza światło tylko w jednym kierunku. Istnieją dwa rodzaje filtrów:
- filtr liniowy. Jest to najprostszy filtr polaryzacyjny. Wprawdzie skuteczniejszy niż kołowy, ale niewskazany do stosowania w aparatach cyfrowych, ponieważ wyniki pomiarów światła wpadającego przez obiektyw mogą być bardzo niepewne
- filtr kołowy

Co daje nam zastosowanie polara?
- wygasza refleksy światła na błyszczących powierzchniach
- przyciemnia niebo, chmury pozostawiając białe. Możemy mieć więc niebo w kolorze od jasno-błękitnego do granatowo-niebieskiego.

Efektem ubocznym działania filtra jest np. zwiększenie nasycenia kolorów zieleni czy tkanin w słoneczny dzień. Ale ten efekt uboczny raczej zdjęciom wychodzi na plus.

O czym należy wiedzieć?
- filtr polaryzacyjny zabiera trochę światła. Owo trochę - to 1-1,5 wartości przysłony. Warto o tym pamiętać - bo może się okazać, że nasz obiektyw jest po prostu za ciemny
- filtr polaryzacyjny musi być ostatnim filtrem nakręcanym na obiektyw - jeśli stosujemy także i inne filtry (np. UV)
- największy efekt uzyskuje się gdy słońce oświetla obiekt pod kątem ok. 90 stopni.
- jeśli robimy panoramę składającą się z kilku ujęć - możemy sobie darować filtr polaryzacyjny. Narobimy się tylko - a efektu i tak nie będzie, bo na każdym zdjęciu niebo zabarwi się na inny odcień błękitu.

I na koniec pewna uwaga: wielu sądzi, że taki efekt, jak odblaski, które można wygasić za pomocą filtra polaryzacyjnego. Niestety: nie są to odblaski, ale najzwyklejsze w świecie, 'chamskie' wręcz prześwietlenie. Żaden polar na to nie pomoże. A co pomoże i jak z tym walczyć - przy innej okazji.
Awatar użytkownika
furious
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1958
Od: 28 wrz 2010, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Vito, mam pytanie :)
Chodzi o glicerynę do fotek. To taka najprostsza do kupienia w każdej aptece? Nie zapycha ona "dyszy" w spryskiwaczu?
Awatar użytkownika
Asik1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 lut 2016, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Tylko jak taki filtr założyć na obiektyw szerokokątny z wypukłą soczewką :wink:
Gdzieś przeczytałam, że są odpowiednie systemy - Vito, może coś wiesz na ten temat i mógłbyś podpowiedziedzieć czego szukać. Będę wdzięczna za pomoc :)
Pozdrawiam,
Asia
"Wszystko jest możliwe, a co nie jest, zajmuje tylko trochę więcej czasu." (Arre Dahl)
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Vito157,dziękuje :)
Napisz mi jeszcze,
jak wybrać rozmiar Filtra do obiektywu .
Czy na obiektywie np .Sigma APO DG 70-300mm można znaleźć takie informacje .
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

furious pisze:Vito, mam pytanie :)
Chodzi o glicerynę do fotek. To taka najprostsza do kupienia w każdej aptece? Nie zapycha ona "dyszy" w spryskiwaczu?
Jeśli zmieszasz glicerynę (tę najzwyklejszą z apteki) z wodą w proporcjach 50/50 - to Ci dyszy nie zapcha. Taka mieszanka jest dobra do takiego 'ogólnego' zroszenia. Jeśli zależy ci na jednej, ładnej kropli - to czysta gliceryna. I wówczas najlepiej nałożyć ją strzykawką (do zdobycia u znajomego narkomana ;:oj )
Asik1 pisze:Tylko jak taki filtr założyć na obiektyw szerokokątny z wypukłą soczewką :wink:
Gdzieś przeczytałam, że są odpowiednie systemy - Vito, może coś wiesz na ten temat i mógłbyś podpowiedziedzieć czego szukać. Będę wdzięczna za pomoc :)
To rzeczywiście jest problem. Rozwiązałem go w ten sposób, że... nie robię tego typu zdjęć z samyangiem 14/2,8 który ma bardzo wypukłą przednią soczewkę. Bo dla jednego obiektywu nie będę kupował całego systemu.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

dotii pisze:Vito157,dziękuje :)
Jak wybrać rozmiar Filtra do obiektywu . Czy na obiektywie np .Sigma APO DG 70-300mm można znaleźć takie informacje .
Średnica filtra musi być taka jak średnica obiektywu - i to jest jasne jak słońce. Czyli: masz 5 szkieł o różnych średnicach - to i 5 różnych filtrów. Majątek!
No... niekoniecznie. W takiej sytuacji kupuje się filtr na największy obiektyw i... redukcje. Te ostatnie kosztują grosze.

Obiektywy z reguły mają napisaną średnicę na pierścieniu wokół przedniej soczewki. A Sigma 70-300 akurat nie ma. Ot, taka fanaberia konstruktora... Ale poszukaj dobrze: na tym samym pierścieniu, którym zmieniasz ogniskową znajdziesz napis: 58. I to jest właśnie średnica filtrów do tejże sigmy...
daffodil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2217
Od: 22 lut 2011, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Ja również poczytałam o filtrach i ugruntowałam sobie to ;:136
Dzięki ;:180
Holder do Samyanga 14/2.8 kosztuje w jednym sklepie 65zł w innym 130? Nie porównywałam szczegółów, skąd taka różnica. Filtry Cokina do tego są w cenie ok. 250 - 280 zł/szt. Chcąc mieć chociaż polara i np. szary to już koszt 500zł plus holder - więc, jak napisał Vito, cena raczej zaporowa... jak za same filtry.
Pozdrawiam zimowo i biało :wit
Awatar użytkownika
Asik1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 lut 2016, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Rzeczywiście koszt odstrasza. Ale chyba mam problem z głowy - mój Samyang 12/2,0 nie ma aż tak wypukłej soczewki jak 14-tka i ma gwint. Nie zdążyłam go jeszcze rozpracować bo to bardzo świeży nabytek i dopiero teraz go dokładniej obejrzałam.
Pozdrawiam,
Asia
"Wszystko jest możliwe, a co nie jest, zajmuje tylko trochę więcej czasu." (Arre Dahl)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”