Łaźnia w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Łaźnia w ogrodzie

Post »

Jakiś czas temu znalazłam artykuł nt. gospodarowania przestrzeni na dawnej, pruskiej wsi, tzw. lauksy.
Była tam też wzmianka o tym, że na terenie każdego lauksu obowiązkowo znajdować się musiała łaźnia, której "lokomotywę" stanowił kopiec z polnych kamieni, pod którymi rozpalano palenisko, a następnie polewano je wodą w celu wytworzenia pary.

Chcę to mieć u siebie w ogrodzie, właśnie w takiej formie.

I tu moje pytanie: z jakich materiałów najlepiej wykonać ściany i ew. dach, aby pełniła ona swoją funkcję? Co z wentylacją paleniska, a z drugiej strony wydajnością pary wodnej? Ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łaźnia w ogrodzie

Post »

Podmurówka z kamieni polnych (albo klasyczny fundament betonowy), budynek z drewna (świerk). Piec musi mieć komin oczywiście, chyba że chcesz kurną chatę - wtedy może być jak w opisie. Ognisko pod kamieniami i wędzisz się w dymie i parze. Oczwiście zakładając że nie dopisano że ta kupa kamieni była murowana na zaprawie glinianej i miała wyprowadzony komin na zasadzie "koń jaki jest, każdy widzi".
IMVHO lepiej kupić piecyk do sauny, albo ew murować z kominem. Przynajmniej do czasu aż podatku kominowego nie przywrócą ;->
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Łaźnia w ogrodzie

Post »

:/ nie lubię to :( w źródłach nie ma nic na temat komina, zaprawy itd itp. Jedyne co wymyśliłam, żeby konstrukcja była bez "komina jaki jest, każdy widzi" to ułożenie kamieni w ścianie łaźni, rozpalając ognisko na zewnątrz, a polewając nagrzane kamienie wewnątrz niej. Piec do sauny zupełnie odpada, chodzi mi o jak najbardziej "pruską" konstrukcję
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łaźnia w ogrodzie

Post »

Czy dobrze rozumiem - ognisko na zewnątrz,w tym ognisku rozgrzewasz kamienie,gorące wnosisz
do środka i tam polewasz wodą?
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Łaźnia w ogrodzie

Post »

No niee :D myślałam bardziej o tym, aby "tył" kopca był zabudowany łaźnią i na te tylne kamienie polewana byłaby od wewnątrz woda. A "okienko" do paleniska wychodziłoby od zewnątrz.
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Łaźnia w ogrodzie

Post »

Nie wiem czy Ci to coś pomoże, ale mi się wydaje, że dobrym patentem na taką konstrukcję byłby rocket mass heater- być może słyszałaś- jest to taki piec magazynujący ciepło w masie.

Do jego budowy wykorzystuje się różne materiały, w tym- bardzo często- kamienie polne.

Odpowiadając na Twoje pytania:

1. Oczywiście najważniejsza w przypadku takiej łaźni parowej jest izolacja, czyli folia. W zależności od funduszy możesz wykończyć środek kaflami, a konstrukcję zrobić z drewna lub murowaną.

2. W przypadku patentu z rocket mass heaterem nie musisz się martwić o wentylację paleniska, ponieważ komin jest wyprowadzony normalnie na zewnątrz konstrukcji.

3. Wydajność pary wodnej zależałaby od stosunku wielkości konstrukcji do wielkości pieca i ilości spalanego materiału. Wiadomo- im większe pomieszczenie, tym więcej wody i energii potrzeba do wytworzenia pary :-)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łaźnia w ogrodzie

Post »

Z tym cytatem z Kluka, chodziło mi o to że podejście dawnych autorów do opisów znacząco różniło się od współczesnego. Dawniej zakładano ze o oczywistościach niema sensu pisać. Jaki koń czy piec jest, każdy widzi.
Myślę że jeśli chcesz odtworzyć taką laźnie to warto by było skontaktować się z jakimś skansenie w rejonie gdzie były one budowane.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Łaźnia w ogrodzie

Post »

To co opisujesz jako kopiec z polnych kamieni, to był prawdopodobnie tzw. piec kopułowy. Stary, jeszcze neolityczny wynalazek. Murujesz z polnych kamieni i gliny kopułę o średnicy około 70-100 cm (wewnątrz), z przodu zostawiasz otwór ze 30 cm średnicy. W środku palisz jakiś czas aż kamienie się nagrzeją potem wymiatasz żar i polewasz kopułę wodą. Masz parę. Jeśli wokół zrobisz coś w rodzaju namiotu to masz łaźnię. Jak chcesz łaźnię trwałą to robisz jak mówiłem + budyneczek BRZOZOWY! Nigdy z drewna iglastego. ( A tym bardziej z impregnowanego! ;:14 ) Raz że szybko popęka, dwa, że nawdychasz się oparów terpentyny.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łaźnia w ogrodzie

Post »

Finowie robią sauny że świerka.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Łaźnia w ogrodzie

Post »

Nie wiem z czego robią Finowie ( nie byłem tamże ) ale świerk to najgorsze drewno jakie może być. Kruche i łupliwe, pęka od byle czego. Chcesz mieć spokój - użyj brzozy.
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Łaźnia w ogrodzie

Post »

dziad_Jag pisze:To co opisujesz jako kopiec z polnych kamieni, to był prawdopodobnie tzw. piec kopułowy.
Bingo! Zdecydowanie coś takiego poszukiwałam:) wszelkie murowania, przewody kominowe i izolacje folią w tym wypadku odpadają w mojej wizji staropolskiego ogrodu. A opis pieca kopułowego trafia dla mnie w dziesiątkę :) na wiosnę szukam brzozy.

A co do wdychania terpentyny - wczoraj suszyłam na grzejniku papierową wiklinę pomalowaną impregnatem - rano się dziwiłam, że noc przeżyłam w tym smrodzie :?
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Łaźnia w ogrodzie

Post »

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale jeżeli środek tej łaźni masz zamiar wykonać z drewna brzozowego to życzę powodzenia...
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Łaźnia w ogrodzie

Post »

Dlaczego tak uważasz? Po to założyłam wątek, żeby zebrać różne opinie przed rozpoczęciem prac ;:162
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”