Sezon różany 2015

Zablokowany
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Sezon różany 2015

Post »

Duże znaczenie ma jak długo jeszcze będzie ciepło. Róże mogą wypuścić nowe korzenie a te zniszczysz przy wiosennym przesadzaniu. Paradoksalnie lepiej żeby szybko przyszedł mróz.
Najlepiej byłoby je jednak posadzić i sądząc z prognozy pogody jest na to jeszcze sporo czasu. Ale jeśli to ma być niepotrzebny stres to je zadołuj i zostaw do wiosny. Najwyżej będą miały słabszy pierwszy rok.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Sezon różany 2015

Post »

Hejka. Dziewczyny poratujcie mnie. Wczoraj przyszły moje ostatnie róże i posadziłam je. Problem mam przy gęstości sadzenia. Czy 70 cm między róża Bonica a Mery Rose to nie za mało ?? Przy założeniu, że Bonica będzie mocno cięta, żeby nie wyrosła na 1,5 m . Podpowiedzcie mi to jestem jeszcze w stanie to zmienić. Będę wdzięczna za szybkie odezwy z Waszej strony. Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 391
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Sezon różany 2015

Post »

Z braku czasu nie okryłem moich róż ziemią i igliwiem , czy przetrzymają bieszczadzką zimę ?
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Sezon różany 2015

Post »

Jeszcze jest czas na okrycie. Na razie ma być jeszcze ciepło, więc zdążysz jeszcze okryć.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 664
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Sezon różany 2015

Post »

Ewelina, róża Bonica jest różą krzaczastą, a Mary Rose też do wątłych nie należy więc te 70 cm może być mało. Wystarczy, że każda rozrośnie się na 35 cm i już zachodzą na siebie. Tylko czy to przeszkadza?
Awatar użytkownika
Yollanda
500p
500p
Posty: 952
Od: 23 maja 2014, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małe Trójmiasto

Re: Sezon różany 2015

Post »

Ewelina 70 cm to za mało. Róże lubią przestrzeń wtedy ładnie rosną . Za ciasno posadzone łapią mączniaki szare pleśni, a i nie wyglądaja okazale. Wiem to po sobie , bo u mnie za gęsto posadzone musiałam przesadzać. po przesadzeniu róża jest biedna, musi od nowa się ukorzeniać i słabo wygląda.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Sezon różany 2015

Post »

Cześć. Wiecie co ja już sama nie wiem. Chce te róże ciąć jak najniżej żeby nie rosły olbrzymie. W niektórych ogrodach Bonica trzyma się dość ładnie prowadzona jak rabatowa i nie rośnie olbrzymia. Wiele zależy od warunków i cięcia więc nie mogę założyć , że wyrośnie na 1,5m. Poza tym w wielu ogrodach widzę jak róże są dość gęsto posadzone i ładnie kwiaty się mieszają. Chciałam uzyskać taki efekt. Czy będą chorować ?? Tego nie wiem bo nie mam jeszcze na tyle dużych róż. Sugerując się gęstością sadzenia zalecaną w necie na różnych forach i stronach to posadziłam w normie. 70 cm między różami pozwoli im urosnąć na 70 cm szerokości i dopiero będą się stykały . Sądziłam , że to optymalnie no ale w zasadzie to ja zielona z tej tematyki jestem więc mogłam się mylić ;:223 . Teraz już boję się je przesadzać ;:222 . No nic, zobaczymy jak rozrosną się w przyszłym roku i ewentualnie jedną przesadzę w nowe miejsce . Dzięki za pomoc. Pozdrawiam :wit
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 664
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Sezon różany 2015

Post »

Róże, ktore się szczepi i w pierwszym roku po obcięciu dzików rosną w odl. 10-15 cm od siebie i dają radę. Te dwie, które wymieniłaś rosną trochę inaczej ale na pewno się "nie pogryzą"
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Sezon różany 2015

Post »

Witam ponownie. Wybaczcie za moje " wywody" ale jakoś na siłę chciałam się obronić. Sama prosiłam o poradę a zamiast ładnie wysłuchać to wzięło mnie na mądrości. Prawda jest taka, że nie mam zielonego pojęcia o sadzenie róż a raczej odległościach jakie zachować. Nie będę się przemądrzać bo z pewnością nie mam racji. Za kilkanaście lat jak zdobędę doświadczenie i na własnej skórze poczuję i zobaczę jak rosną róże to wtedy będę się wymądrzać (żart) ;:170 . Myślicie, że teraz nie jest za późno by przesadzić Bonicę w inne miejsce ?? Jest grudzień , trochę boję się tego manewru. Poczekać z tym do wiosny czy ryzykować??
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 664
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Sezon różany 2015

Post »

Ewelina, jeśli zdecydujesz się na przesadzenie teraz róży a zrozumiałam, że posadziłaś je kilka dni temu to nic im nie będzie. Ziemia nie jest zmarznięta. Sadzisz, robisz kopczyk i czekasz do wiosny. Obmarznięte gałązki na wiosnę obcinasz i pięknie się rozkrzewiają od dołu. Ale jak nie jesteś do końca przekonana to zostaw tak jak rosną i przesadź wiosną. Też końcówki obetniesz.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Sezon różany 2015

Post »

Kiedy przycinacie wysoko wyrośnięte róże z owocami ?
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Sezon różany 2015

Post »

Witam. Róże sadziłam w połowie listopada dlatego trochę się boje je ruszać . Zdecyduję się chyba na wiosenne przesadzanie Bonicy bo teraz ciepło ale jak przyjdą mrozy to nie chcę jej stracić . Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Sezon różany 2015

Post »

Jolek pisze:Kiedy przycinacie wysoko wyrośnięte róże z owocami ?
Wiosną, teraz już lepiej nie ciąć, poza tym owoce ładnie wyglądają a i ptaki mają pożytek :D
Zablokowany

Wróć do „Róże”