Domowo i zdrowo cz. II

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Po konsultacji z Piotrem i z Jego błogosławieństwem wstawiam link do wątku o ziarnach kefirowych ,które są rozpowszechnione na całej kuli ziemskiej i nie wiadomo czemu,nazywane grzybkiem tybetańskim. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2&start=56
Należy się pewne sprostowanie.Napisałem ,że odcedzam grzybek.Trzeba go jeszcze na plastikowym sitku dobrze wycisnąć niemetalową łyżką.Najlepsza plastikowa,drewno trudno utrzymać w czystości.Zaszczepione ziarnami mleko można pozostawić w temp pokojowej na dłużej niż 12 godzin,aż do oznak podchodzenia serwatką.Nie pogarsza to jakości kefiru.Należy go dobrze wytrząść,odcedzić i schować do lodówki na 2-3 dni,żeby dojrzał.Jest wtedy gęściejszy i mocniejszy w smaku ,bo więcej kefiranu ( http://www.aptekarzpolski.pl/index.php? ... &Itemid=86 ) rozpuszcza się w mleku.Taki kefir zawiera tylko śladowe ilości laktozy,co szczególnie ważne jest dla osób z jej nietolerancją.
Lektura przed snem.Trochę wiadomości o O.Grande http://www.prometeusze.pl/o_grande.php
I jego zaleceniach na długie,zdrowe życie. http://www.google.pl/webhp?sourceid=chr ... de%20kefir
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Krysiu polędwica ok, nawet za bardzo nie obeschła skórka, co często się dzieje. Moje gratulacje.Jaki ma smak ?
Proponuję przed następnym krojeniem dobrze naostrzyć nóż. :D .
Jako dojrzewający dobrze też sprawdza się kark. jednak należy go intensywniej obtoczyć ziołami i
nigdy do mieszaniny nie dodawać cukru, co niedawno przeczytałem na FO, no cóż......no coments. :(
Popytam, może taką jak moja praska, tylko 1.5 kg się znajdzie ? Mam ją prawie 10 lat i ciągle wygląda jak nowa.

Janusz , ale będziemy naładowani saprofitami, nic tylko pić i nie chorować.
Fajny jest żydowski przepis na gotowanie ziemniaków z cebulą , kminkiem i w mleku/wodzie.
Moje wątki
Festina Lente
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Wolę bez kminku,bo odlany wywar zaprawiony posiekanym koperkiem/szczypiorkiem jest doskonałą popitką do drugiego dania.
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Piotrze miło mi bylo przeczytać taką opinię za pierwszy mój wyczyn, na pewno będzie się u mnie działo ;:108 a co do praski jak twoja chętnie, jak tylko będziesz miał taką możliwość jestem zainteresowana.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Krysiu, niestety nie znalazłem praski takiej jak moja, ale kilka Koleżanek z FO kupiło praski od Kolegi z WD, może się do Ciebie odezwą, jak im się sprawują. Też te praski polecam.

Został mi kawał ozora wołowego , więc zrobiłem go w galarecie,a że za dużo kupiłem chrzanu do domowego antybiotyku, to zrobiłem, dodałem śmietanę i sok z cytryny.Ostry jest, że aż miło.


Obrazek
Moje wątki
Festina Lente
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

PIOTRZE ozorki kuszą podniebienie ale na tym się to u mnie skończy, w sprawie praski będę się rozgladać a może namiary na kolegę z WD

pozdrawiam
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Piotrze
Dobrze , że przypomniałeś o ozorach wołowych . Nie przygotowywałam ich już bardzo dawno , może z rok .
Narobiłeś mi na nie takiego smaku , że w tygdniu muszę je obowiązkowo kupić i zrobić .
Robię w galarecie , ale robię też na ciepło z sosem chrzanowo-musztardowym .Pycha !

Zdjęcie ozorów w galarecie niezykle apetyczne . ;:333
Pozdrawiam, Beata.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Borówka do mięs białych
jest to bardzo smaczny dodatek do pieczonych kurczaków,kuchnia wileńska.

Składniki:
1kg borówek jesiennych
1 kg twardych jabłek (np Golden Delicious)
0,5 kg słodkich twardych gruszek (np Williams)
1 kg cukru

Wykonanie:

w rondlu miedzianym wlać 50 ml wody i wrzucić umyte borówki, smażyć ok 15 min na małym ogniu, dodać cukier, a po chwili jak się rozpuści dodać pokrojone w cząstki bez skórek jabłka i po kolejnych 10 min gruszki. całość smażyć ok 15 min. odstawić do chłodu na 24h.

Następnego dnia przesmażyć, od chwili zagotowania przez 10 min. Gorące przekładać do słoików i pasteryzować 15 min w kąpieli wodnej.

Po 2-3 tyg konsumpcja. Smak powstaje zrównoważony: słodko, cierpki, l.kwaskowy.


Obrazek

Obrazek
Moje wątki
Festina Lente
Trixi11
100p
100p
Posty: 121
Od: 27 lut 2015, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bawaria-Niemcy

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Piotrze , zrobiłam miksturę przeciwnowotworowa z chili i ..... się uzależniłam :) no możne nie do tego stopnia żeby pic całymi kieliszkami i w nocy latać do lodówki po kolejna porcje ,ale baaardzo mi smakuje. ;:136
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Pamiętaj, żeby następna porcja była mocniejsza.
Poza tym przypominam, że kapsaicyna działa b.dobrze na ból gardła, nic tylko pić. ;:136
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
nifredil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4371
Od: 26 mar 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Witam ;:7 Nie miałam pojęcia, że na FO są wątki kulinarne ;:oj , a jeszcze dodatkowo takie ciekawe jak twój. Przeglądnęłam kilkanaście stron z pierwszej części, dotarłam do kilku przepisów na nalewki, pokazałam mężowi, który w tym roku zaczął zabawę z domowymi winami i... zostałam jasno poinstruowana, że mam się wpisać, żeby nam nie uciekło ;:306
Piotrze podziwiam to co robisz. W czasach wszechobecnych "gotowców" i niechlujnego żywienia ty stawiasz na naturalność i wartości jakie niesie ze sobą to co jemy. Nie wiem czy będę się wiele udzielała, bo ja raczej z tych co to siedzą głównie przy piekarniku (jutro pierwsza część świątecznych pierniczków ;:173 ), ale chętnie poczytam przepisy na mięska, alkohole czy inne specyfiki ;:108
ursa
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 paź 2007, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Nie widzę już swojego postu chyba znikł. Głosować nie mogę ,bo mam mało postów , myślałam że pogratulować mogę.
Ja też bardzo lubię czytać wątki Piotra, mało tego to jeszcze z nich korzystam. Teraz czekam na obiecany przepis na nalewkę z bursztynu.
Pozdrawiam cieplutko. Ulka
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo cz. II

Post »

Ewa i Marku.

Dziękuję za miłą atmosferę i ciepłe przyjęcie, rozmów do białego rana i coś niecoś na ząb, o trunkach Ewy nie wspomnę :





Obrazek

Obrazek

Byłem u Was z Apapem, teraz już przyjadę sam.
Moje wątki
Festina Lente
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”