Grubosz (Crasula)

Zablokowany
Toshibaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 28 sty 2015, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Hmmm ciężko stwierdzić jaka to odmiana, ponieważ zdjęcie jest ciut małe i nie mogę się dobrze przyjrzeć liściom. Jednak skłaniałbym się ku Crassula obliqua, gdyż jak zauważyłem odmiany obliqua mają charakterystyczny jaśniejszy/białawy/kremowy kolor "zdrewniałego" pędu. Jeżeli wrzucisz zdjęcie bardziej obrazujące liście to będzie więcej pewności.
Marcin
Pani Szarosc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 lip 2015, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Mam nadzieje że na tym zdjęciu liście będą bardziej widoczne.

Obrazek

Na krańcach liści (co nie jest tak wyraźnie widoczne na moim zdjęciu)mój gruboszek ma taki bordowy paseczek jak roślina na tym zdjęciu:

Obrazek

Co potwierdza, czy wyklucza wcześniej podaną odmianę?
Kiedy był mniejszy miał podobny kształt jak ten grubosz:
Obrazek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Pani Szarosc!
To Crassulla arborescens, być może 'Blue Bird'
Toshibaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 28 sty 2015, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Pani Szarość. Jak wyżej już napisała raflezja faktycznie jest to C.arborescens. Mój błąd.

Przy okazji wspomnienia "Blue bird". Czy jest to również synonim dla C. arborescens "Silver dollar"? Chodzi o to czy Silver dollar to nazwa handlowa i czy jest tą samą odmianą co C.a."Blue bird".
Marcin
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Przyznam, ze też się nad tym zastanawiałam. mam obie rośliny. Wielką 'Blue Bird' i małą, która ma bardziej srebrne liście. I nie wiem, czy jest to zmienność w obrębie gatunku, czy osobne odmiany.
Pani Szarosc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 lip 2015, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Raflezja i Toshibaaa,
Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

Sama nazwa Crassulla arborescens 'Blue Bird' jest magiczna, i dodaje mojemu Gruboszkowi jeszcze więcej uroku ;:167
Od dziś jest moim "ptaszkiem" :)

Pytanie tylko:
Od czego zależy kolor liści? W sensie co ma wpływ na to że są bardziej zielone lub takie szarawe?
Czy można na to jakoś wpłynąć?
Toshibaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 28 sty 2015, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Hmmm, jeszcze zbyt krótko zajmuję się gruboszami aby mieć wyrobioną stu procentową opinię na ten temat. Mogę się jedynie domyślać, że barwa liści (a mówię tutaj o przypadku C.a "Blue bird"/"Silver dollar" czy też C. "Blue waves") zależy zarówno od "wieku" liści - młode listki będą miały soczysto zielony kolor, wraz z wiekiem liście stają się ciemniejszo - zielone, jak i od grubości kutykuli (taka jakby woskowa powłoka na liściach), która może być u jednych grubsza a u innych cieńsza. I tutaj wracamy do pytania raflezji. Czy jest to zmienność w obrębie gatunku czy osobne odmiany? Nie potrafię tego powiedzieć bo systematyka jak i mnogość nazw handlowych dla gruboszy jest bardzo duża i zmienna. Sam posiadam szczepki C. "Blue bird" i są bardziej zielone niż te u "Silver dollar", różnią się nieco kształtem liści ale to raczej minimalne różnice. Reasumując trzeba się raczej pogodzić z tym jak jest i co się ma :D, obserwować roślinę w miarę wzrostu, kupić taką, która ma ciemniejsze liście i uważać, że ma się również odmianę "Silver dollar" i porównywać ją względem "Blue bird" :D.

Osobiście planuję zakupić "dolara" i zobaczymy co jest w niej takiego innego :P . Porównywanie ze zdjęć może być kłopotliwe jak i niemożliwe gdyż na jakość zdjęcia/kolory itp może mieć wpływ zbyt wiele czynników dlatego trzeba niestety "rzucić okiem" osobiście :).



Zapraszamy do kolejnej części 4 wątku tutaj
Marcin
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”