Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

kurakao pisze:
Moje pomidory czyją się lepiej, jednak na kilku krzakach liście trochę poskręcały i pojawiły się jasne plamy. Co to może być?
Może któryś z profesjonalistów się wypowie, ale dla mnie drugie zdjęcie to wirus. Wirus mozaiki ogórka
Awatar użytkownika
roscommonka
100p
100p
Posty: 119
Od: 15 maja 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Niestety nie mam nic z Twoich preparatów. Jak do tej pory nie miałam większych problemów z moimi pomidorami. Poza niewielkim niedoborem magnezu na krzaku Moskwicza który rósł w narożniku tunelu, było wszystko ok przez ostatnie 4 lata. Pod koniec sezonu we wrześniu 2014 pojawiła się szara pleśń na kwiatach sięgających już sufitu w tunelu.
aniag78 ja też na Pierce's Pride i Mandarin Cross dzisiaj zauważyłam mszyce, szok normalnie jeszcze tu ich nie było :evil:
kaLo Jak zrobiłam test wg wskazówek Instytutu Skierniewickiego to mi wyskoczyła taka przypadłość właśnie. Wygooglowałam ją i znalazłam jej foto. Idealnie odpowiada ono plamom na trzech krzakach od wejścia.
Zastosowałam środek od znajomej Tetra-siarczan miedzi trójwapniowy.
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Moje całkiem ładne pomidory (jak na mnie to wspaniałe:) w gruncie niczym jeszcze przeciw zz nie były pryskane:ani przy wysadzaniu rozsady, żadnym miedzinem etc, niczym do tej pory. Od 3 dni popadują deszcze, niewielkie ale co chwila coś tam na tą przesuszoną ziemię siąpi. W moim powiecie komunikat piorin na zz nieaktywny, natomiast w jednym z sąsiadujących powiatów już tak.
Czy sądzicie, że nie mam już na co czekać..? Na tak wczesnych zmianach się nie znam, jakąś tam plamę ciemną spotkałam...Bardzo bym chciała je uratować środkami tu opisywanymi HT i octanem wapnia. Czy jest sens zaczynać dopiero z tymi naturalnymi opryskami? Węglan wapnia do odkwaszania wina zakupiłam dziś przez internet (czas na przesyłkę) a tymianku i oregano miałam po jednej paczce(10g + 10 g) i nastawiłam przed chwilą połowę porcji z przepisu: 0,25l wódki i 0,25 l wody...dobrze zrobiłam?
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
x-o-a
---
Posty: 764
Od: 13 mar 2015, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Dobrze zrobiłaś. U nas w Zamościu komunikatu jeszcze nie ma. Najbliżej w Lublinie. Moje też nie pryskane. We wtorek ma padać a potem znowu. Zimno jak diabli. Jutro pryskam HT. Już czas zacząć.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

roscommonka możesz jeszcze raz napisać czym opryskałaś pomidory na mączniaka prawdziwego?Może chodziło o siarczan miedzi trójwodny.Poza tym "tetra" to zwyczajowa nazwa czterochlorku węgla używanego w gaśnicach tzw.tetrowych. ;:oj Poleciałaś gaśnicą po krzakach? :;230
Awatar użytkownika
roscommonka
100p
100p
Posty: 119
Od: 15 maja 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

kaLo Tetra-siarczan miedzi trójwapniowy to nazwa chemiczna Bordeaux mixture na opakowaniu pisze: Tetra-copper Tricalcium Sulphate. Gaśnicą a raczej miotaczem ognia to ja chyba polecę za tydzień albo dwa jak mi koleżanka wracając z wakacji Nimroda albo Topsinu nieprzywiezie. ;:oj Wraca w środę. Staram się myśleć pozytywnie mimo to. Może te plamy to pozostałości po podlewaniu gnojówką z pokrzyw? :wink:
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

KaLo młody jest, więc ma prawo nie wiedzieć, co to ciecz bordoska. :D
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

roscommonka pisze:A więc soda odpada. Wertuję cały czas internet w poszukiwaniu środków niekoniecznie od tych wysoko postawionych zakładów chemicznych. Nimrod i Skorpion są na m.prawdziwego, ale jaka cena i po co mi 1litr środka? Właśnie usunęłam wszystkie podejrzane liście z białym nalotem. Co jeszcze mogę zrobić? Może usunąć te chore krzaki?
Można spróbować z Amistarem. Winogrodnicy stosują Amistar właśnie na m. prawdziwego a ma rejestrację na ZZ na pomidory.
Pozostaje jeszcze węglan potasu lub kwaśny węglan potasu. Też stosowany w uprawie winorośli i w uprawach sadowniczych. Węglan potasu jest sprzedawany pod nazwą Omni Protekt. Jeśli ma ktoś doświadczenie ze stosowaniem węglanu potasu w uprawie pomidorów to chętnie poczytamy.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Ale komplement z rana,dzięki ;:180 .Ciecz bordoska jest na rzekomego.Na prawdziwego jest ciecz kalifornijska.Wiedziałeś to czego nie powiedziałeś ? :D .roscommonka gdzie Ty mieszkasz,bo jak u Niemca,to jest ona używana w sadach i winnicach ekologicznych.
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

forumowicz pisze: Może któryś z profesjonalistów się wypowie, ale dla mnie drugie zdjęcie to wirus. Wirus mozaiki ogórka
W takim razie czy powinienem usunąć chore krzaki?
Kasencja

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

kurakao pisze:Witam!
Moje pomidory czyją się lepiej, jednak na kilku krzakach liście trochę poskręcały i pojawiły się jasne plamy. Co to może być?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ef3 ... c86bf.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5b7 ... d9c83.html
2 lata temu miałam podobne plamy na krzakach. Kozula mi napisała, że takie przebarwienia to skutki huśtawki nadmiary-niedobory.
Pokażę, jak to u mnie wyglądało. W tym roku na dwóch krzakach też tak mam.


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
roscommonka
100p
100p
Posty: 119
Od: 15 maja 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

W Irlandii żadnych mocniejszych środków nie uświadczysz!
Kasencja Moje mają plamy takie białawe jakby po oprysku mlekiem, puszek taki. Niewiele ich było.
Teraz moje krzaki pomidorów prawie, że świecą od tego "niebieskiego kamienia" :shock: Tak tu się potocznie nazywa ten środek.
pomidormen Dzisiaj idę do ogrodniczego i poszukam tych węglanów.
Dziękuję wam wszystkim za pomoc. Jak dobrze że jesteście ;:4

Który mączniak jest bardziej bee rzekomy czy prawdziwy?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7552
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Roscomonka, wpisz w profilu skad jestes. Tutaj w USA tez mam problem z zakupem srodkow ochrony. Wprawdzie kupilam butelke jakiegos preparatu w sklepie ogrodniczym ( nie w markecie) , ktory jest na wszystko !!!!!! I na mszyce i na rdze!!! Dlatego siostra mi podsyla z Polski mospilan, calypso i topsin, score, acrobat i mildex.
Z rzekomym walki nie wygrasz, przedluzysz tylko wegetacje o 2 lub 3 tygodnie. Prawdziwego mozna pokonac.
Pozdrawiam! Gienia.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”