Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Iwona i Piotr
500p
500p
Posty: 834
Od: 24 paź 2010, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

A jak to jest z przekopywaniem, bo ostatnio coraz częściej czytam, że tylko widłami, bo gleba nie lubi mieszania, niszczy się jej strukturę?
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Masz rację, też wiele razy słyszałam, że lepiej jest glebę spulchniać widłami, niż wywracać do góry nogami warstwy przy pomocy łopaty. Ale jeśli posiejesz poplony ozime, to na wiosnę nie da się ich przekopać inaczej, niż łopatą, jeśli części zielone mają się znaleźć pod ziemią. Za to w miarę możliwości nie powinno się niszczyć najbardziej aktywnej wierzchniej warstwy gleby.

A propos mulczowania, to pomiędzy moje maliny poszły już dwie cienkie warstwy trawy. Jedna obeschła, to dorzuciłam drugą. Już zauważyłam, że tam, gdzie za pierwszym razem dałam więcej ściętej trawy, tam nie było chwastów. Cieniutka warstwa i prześwity nie powstrzymały jednak gwiazdnicy. Za parę tygodni trawa powinna stracić sporo na objętości i wówczas dorzucę na nią cienką warstwę słomy.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Bogumilko będzie w dechę ;:215 .
Ja spróbowałam ten sposób dawno temu i teraz powtarzam czasami.
Tak przygotowywałam miejsce pod poziomkę. Wykopałam płytki dół i waliłam tam jesienią wszystkie zielone resztki, które wycinałam, wyrywałam itp. Wywaliłam też pozostałość kompostownika (nie przekompostowaną do końca).
Obrazek

Gdy już uprzątnęłam działkę - dół zasypałam i zostawiłam na zimę.
A wiosną posadziłam poziomkę (z własnego siewu)
Posadziłam taką ;:306
Obrazek

a na tych zielonych resztkach, bardzo szybko była taka
Obrazek

W tym roku, wczesną wiosną - zrobiłam tak z grządką na pomidory. Rosną sobie ;:215
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

O właśnie Mariola o to mi właśnie chodzi, bo teraz to ja nie mam siły na przerzucanie kompostu, a tym bardziej na mieszanie jego, ale jesienią to zaprzęgnę mężusia i tak zrobię, że ziemie odgarnę i wszystko, co się w kompostowniku znajduje, to wywalę i przysypie pozostałą częścią ziemi i tak pozostawię na całą zimę, a w przyszłym roku posadzę na tym kawałku ogórki oooo tak zrobię :heja a tym czasem też myślę o jednej cukini posadzonej w kompoście, bo w tamtym roku to przesadziłam z cukiniami i kabaczkami oj przesadziłam ;:306
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Na takiej grządce z resztkami, czasami wyrastają zaskakujące roślinki.
Na zdjęciu z młodziutką poziomką widać listki mieczyków. Cebulki jesienią wrzuciłam do dołu z resztkami , wierząc, że są delikatne i nie przezimują. Otóż nie ;:oj
Przezimowały, wylazły i ...... zakwitły ;:306
Obrazek

Obrazek

O nasturcji nawet nie wspomnę ;:224 To był "sajgon" :lol: .
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Trochę się zagalopowałam z rozsadą dyniowatych i braknie mi miejsca na warzywniku .Więc przymierzam się ,żeby część dyni ,cukinii,kabaczków i arbuzów posadzić na ugorze -nieużytku .Mam taki dziki zakątek za stawem -porośnięty trawą ,mleczem ,perzem itp.Dwa razy w roku był tylko wykaszany ,żeby się chwasty nie rozsiewały .No i jutro mam w planie wykonać tam nawożenie rzędowe czyli wytyczyć 3 długie pasy w odstępach 1m .Na każdym pasie zrobić bruzdy i nałożyć obornik i kompost ,przygarnąć lub przykopać (okaże się w trakcie roboty) .Wysadzać rozsadę planuję za 2 tyg. Ach jeszcze najważniejsze ;pole między rzędami chcę wyściółkować chyba słomą lub trawą,na to tektura i znowu ściółka .Ciekawa jestem co na tym wyrośnie .Aby nie chwasty :wink:
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Telimenko walcz, dokumentuj i pokazuj ;:215
Moim zdaniem trochę chwastów wyrośnie - to jedyne rośliny z ADHD ;:306
Żeby to róże lub pomidory były tak wigorne ;:224
Na pewno ściółka mocno w dużym stopniu zastopuje rozrastanie chwaściorów.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Ja bym zaczęła od tektury, a na to dopiero trawa, słoma czy jakaś inna ściółka. Opcjonalnie możesz poddusić chwasty agrowłókniną. Mniejsza szansa, że wydostaną się na zewnątrz. spod ściółki.
Robię w tym roku podobny eksperyment z dyniami na nieużytku. Ja się jednak najbardziej obawiam nie chwastów, lecz ślimaków.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Ja też ja też eksperymentuję :wit W jednym miejscu na jesieni zeszłego roku dałam tekturę, na to obornik i słomę teraz porobiłam dołki w słomie, wsypałam ziemi liściastej i dałam dynie. Zobaczymy, czy coś z tego będzie, czy coś je opędzluje. ;:173
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Dziękuję za rady .Zaraz idę zbadać teren i działać .Chętnie podzielę się z Wami efektem .
Dla mnie to frajda :) . Moje niekonwencjonalne sztuczki wprawiły już niejednego w osłupienie ;:306 .
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Sadziłam dynie na miejscu przeoranym po wieloletnim trawniku, gdzie położyłam tekturę i przysypałam starym przegniłym sianem (wiele lat leżało na strychu, 1 rok na stercie na polu). Efekt bardzo dobry dla dyń i dla ziemi :D .Po kolejnej orce wyciągnęłam tylko parę kupek perzu i ziemia wolna od wieloletnich chwastów, a było tam bardzo dużo perzu, ostu. Jak przez cały sezon nie dopuszcza się do zazielenienia to korzenie wygniją.

Obrazek

Obrazek
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Szansa - Pięknie Ci obrodziło na tym trawniku .Dużym plusem była u Ciebie orka .U mnie nie da rady wjechać z pługiem .Po prostu wykosiłam wszystko ,kosiarką elektryczną .Bardzo twardo i sucho na tym moim ugorze ,więc kopaliśmy dołki co 1m ,do dołka trochę obornika i kompostu i po wiadrze wody .Woda po 4 godz.dopiero wchłonęła ,takie tam klepisko .Lepiej by było gdybym miała to wszystko zrobione dużo wcześniej (jesienią lub wczesną wiosną).Ale pocieszam się,bo nawet jak w tym roku będzie marniejszy plon to pole już będzie użyźnione na następny sezon.Teraz będzie tektura i ściółka z trawy i słomy.I jeszcze proszę o radę bardziej doświadczonych -czy międzyrzędzia (czyli to ściernisko ,między dołkami) przed ściółkowaniem mam polać np.gnojówką lub ewentualnie posypać jakimś nawozem sztucznym ?.
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Uświadomcie mnie , proszę, dlaczego na tekturę kładziecie ściółkę a nie odwrotnie.
Ja biorę wszystko na chłopski rozum i ten mój chłopski rozum mówi mi, że :

Tektura :
- ograniczy dopływ tlenu
- zawilgotni i nagrzeje glebę
jednym zdaniem - zrobi jak najlepsze warunki dla rozwoju pleśni - ciepło, wilgotno, ciemno i bez świeżego powietrza.

Ściółkuję czym się da , przede wszystkim po to aby zielone chwasty i trawa zasiliły glebę oraz spulchniły ją. Dżdżownice sobie wyłażą, wciągają źdźbła trawy aby się posilić, pracują ......

Oświećcie mnie - dlaczego ta tektura ? oraz po co na nią ściółka ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”