Ochrona jabłoni przed patogenami 2015

Drzewa owocowe
Zablokowany
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Od fazy mysiego uszka proponował bym zaopatrzyć się w środki z substancją czynną ditianon (Delan, Ventop, Agria-Ditianon) Będę ten środek polecał na pewno kilka a może kilkanaście razy . Jest to jeden z lepszych środków zapobiegawczych stosowanych w sadownictwie do ochrony jabłoni .
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

alfamixi pisze:Od fazy mysiego uszka proponował bym zaopatrzyć się w środki z substancją czynną ditianon (Delan, Ventop, Agria-Ditianon) Będę ten środek polecał na pewno kilka a może kilkanaście razy . Jest to jeden z lepszych środków zapobiegawczych stosowanych w sadownictwie do ochrony jabłoni .
Tak tylko że te srodki sa w duzych opakowaniach małym nie znalazłem.
Znalazłem za to taki THIRAM GRANUFLO 80WG w małym opakowaniu.
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Rafał Delan to środek który ja stosuje 10-14 razy w różnych konfiguracjach . Nie uodparnia szczepów venturia inaequalis opakowanie 1kg koszt około 155PLN Ventop z racji mniejszego stężenia Ditianon jest tańszy ale więcej się go daje. Jak kupisz świeży masz go na dwa lata . Cena jego, strzelam około 80PLN 20-30 zabiegów , Cena zabiegu wynosi 3-4PLN .
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Spróbuje tańszych srodków Mythos , Dyscus , Polyram są w mniejszych opakowaniach i zastosuje je na zmiane.
Z tym ze polyram zawiera cynk wiec nawet poprawia kondycje lisci.
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

sparks25 Ale strobiluryny (Discus Zato) Też zaleca się stosować w mieszaninie( Delan+Discus , Antracol+Zato ) . :wink:
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Witajcie.
Czy moje starania poszły na marne? ;:145
Czy to już parch wlazł na liście?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Niekoniecznie.Niestety z tych zdjęć nic Ci nie powiem . Zwróć uwagę czy na plamach pojawiają się strzępki brązowe na spodniej części liścia . Jeżeli tak to masz parch . Czy te białe punkciki na liściu to są dziurki?
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

;:108 to są dziurki. Tak wygląda jedna z 5 jabłonek. Na innych tego nie widziałam albo jest tego niewiele.
A te strzępki szukać z lupką?
A jeśli to parch to co teraz? Sezon stracony?
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Jabłonie z parchem mogą wydać wysoki plon jeśli infekcja nie jest na tyle silna, żeby zdefoliować drzewo. Owoce takie już jednak zawsze będą niższej jakości.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Ernest, ja to bym chciała chociaż skosztować tych moich jabłek bo do tej pory 100% miało parcha. Odkąd stałam się posiadaczką tych jbłoni nie miałam owoców zdatnych do jedzenia więc mogą jak dla mnie być niższej jakości.
A co oznacza "zdefoliować drzewo"?
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Pozbawić liści. Parch w silnym nasileniu powoduje opadnięcie wszystkich zawiązków. Przy lżejszej infekcji owoce dojrzeją, ale będą korkowate.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Margo_margo pisze:;:108 to są dziurki. Tak wygląda jedna z 5 jabłonek. Na innych tego nie widziałam albo jest tego niewiele.
A te strzępki szukać z lupką?
A jeśli to parch to co teraz? Sezon stracony?
Żeby postawić diagnozę musiało by być zrobione zdjęcie z dwóch stron liścia w bardzo dobrej jakości . Plamy są co prawda podobne do początkowej fazy parcha, ale również mogą to być plamy po uszkodzeniach mechanicznych lub szkodnikach . Parch w początkowej fazie nigdy nie powoduje dziur na liściu . A te strzępki powinny być w centralnej części plamy na spodniej części ale i na wierzchniej stronie będzie pojawiać się rozmyty naciek na plamie , wtedy jest to ewidentnie parch jabłoni . W momencie pojawienia się zastosować jak najszybciej Sylit w dawce wyniszczającej 2.25kg/ha przy 500-700l/ha wody . Stężenie musisz przeliczyć samodzielnie :wink: Małgosiu czy wykonywałaś w tym roku jakieś zabiegi ŚOR? Jak będziesz przy tym drzewie obejrzyj liście i pąki i poszukaj małych gąsienic o długości 10-18mm w miarę ruchliwych na zielonych częściach rośliny..
Nie chciałem ukraść tego zdjęcia to wklejam link drugie zdjęcie od góry http://www.fresh-market.pl/owoce_i_warz ... p878758639 To właśnie tak będzie wyglądać plama za 24h
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Adam
Zdjęć lepszej jakości pewnie nie uda mi się zrobić ale tym razem obejrzę dokładnie. Jak robiłam zdjęcia w sobotę, padał śnieg i był potężny wiatr więc było ciężko coś wypatrzyć.
Niestety będę tam dopiero w środę .
Jeśli chodzi o zabiegi: jesienią zrobiony oprysk mocznikiem, pozbierane mumie. Teraz zrobione dwa opryski miedzianem bo deszczu w zasadzie było niewiele.
Sylit oczywiście kupię bo na pewno w tym sezonie będzie potrzebny i pewnie zrobię oprysk w środę.

A czy te gąsienice czasem wiszą na nitce? W zeszłym roku trochę takich malutkich widziałam i często "dyndały".

Ernest
To u mnie w zeszłym sezonie były zdefoliowane i jabłonie i śliwa. Na jabłoniach w czerwcu zaczął się opad zawiązków i tak to trwało do końca.
Zresztą pisaliśmy o tym tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 9&start=14
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”