Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Ludzie!
Jakiego nawozu!?
Wiotkie liście nie powstały w wyniku niedoborów pierwiastków chemicznych, tylko słabej fotosyntezy.
Tej juce potrzeba słońca a przynajmniej jasnego światła. Nawożenie w obecnych warunkach świetlnych (jesień) spowoduje płonienie (etiolację) rośliny. Tak nawiasem mówiąc juki lubią dość jałowe i przepuszczalne podłoże. Ja swoich w ogóle nie nawożę.
Awatar użytkownika
kamilaw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 kwie 2014, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Dzięki,za jakis czas znow wstawie fote 8-)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18676
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Zgadzam się z Iwoną, tej juce potrzebne jest dużo światła, najlepiej słońca. A w kontekście nawożenia, to już powoli powinno się ograniczyć jego stosowanie. Mamy już październik.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
helenkq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 paź 2014, o 11:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chora Juka- pomocy!

Post »

Mąż niedawno kupił jukę, prawie natychmiast po podlaniu zaczeła na powierzchni podłoża pokazywać sie jakby pleśń, która szybko przerosła w cos rodzaju raczej białej galaretki niż plesni, usunelismy ta galaretkę co nie zmienia faktu ze kwiat juz zaczyna marniec a ziemia wyglada jakby obsypana zółtą moczką, dodakowo powierzchnie ziemi zaczyna porastac cos rodzaju czarno-brunatego grzyba (nie taki z ogonkiem i kapeluszem), 5 mm warstwa zaczyna zarastac i zakrwac ziemie

Pierwszy raz w zyciu widze cos takiego i niestety nigdzie nie znalazłam zdjec podobnych do tego swinstwa
czy ktos sie spotkał z czyms takim?
czy preparaty grzybobojcze pomoga?

dziekuja za pomoc
H.
purplesmoke4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 paź 2014, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Juka wypuszcza soki z pnia!

Post »

Witam.

Od miesiąca mam w domu Jukę. Problem zaczął się już na początku, bo ją po prostu przelałam... Juka ma dwa pnie - mniejszemu przelanie posłużyło - wypuścił bardzo dużo nowych "pióropuszy" z listkami, ale większemu to chyba zaszkodziło. Chyba, choć wypuszcza młode liście wewnątrz obecnych "pióropuszy". Ale to nie tego tyczy problem. Od 2-3 dni Juka z większego pnia zaczęła wypuszczać pieniące się soki o nieprzyjemnym zapachu... Czy ktoś z Was spotkał się z tego typu problemem? Co on oznacza?

Proszę o rady i z góry dziękuję.

Aha, Juka znajduję się w półcieniu. Mam okna od zachodu, ale słońce jako tako jej nie grzeje, nie dociera do niej bezpośrednio.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18676
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka wypuszcza soki z pnia!

Post »

Zerknij do tego wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p4860638 , z tego co pamiętam był poruszany problem z puszczaniem soków.
Co do warunków uprawy to jukka powinna mieć, jak najwięcej słońca. Podlewanie przez sezon równomierne, a jesień zima - oszczędne. Przelaną jukę ciężko jest uratować, ale poczytaj powyższy wątek, dowiesz się szczegółów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Witam, podłączam się pod temat.
Moja juka od jakiegoś czasu marnieje. Obsychają liście dolne, górne są jasne bardzo. Tydzień temu podlałam ją połową porcji nawozu wieloskładnikowego do roślin zielonych ( używam go od lat), postawiłam przy oknie,żeby miała więcej światła, ale nie wiem czy to pomoże. Do zdjęcia ją przeniosłam, ale normalnie stoi przy oknie na pni brzozowym:
Obrazek
Jej liście są oklapłe, jakby się łamały...nie wiem jak to określić. Jako, że czubki i młode wyrastają bardzo jasne, zdecydowałam się na nawóz. Ale zauważyłam też w kwiatach małe robaczki białe, zastosowałam 2 razy wodę czosnkową w niewielkiej ilości... w juce akurat najmniej ich widziałam. Te robaczki, to chyba larwy, bo gdzie nie gdzie widzę takie krążące drobne jakby...muszki. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Juka....potrzebuje pomocy

Post »

Jukka jest wypłoniona, ma zbyt mało światła.
michal80
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 29 wrz 2013, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Gliwice

Usychanie liści JUKI

Post »

Witam

Mojej juce jak w temacie oprócz ciemnych liści od jakiś 3 miesięcy zaczęły usychać liście niby te, które są na dole ( starsze, ) ale teraz na wet te, które pokazały się jeszcze tej zimy. Co dziwne najbardziej ucierpiała strona, która jest od strony gdzie nie ma okna od strony okna prawie wszystkie liście są w porządku. Rok temu zimowała w tym samym miejscu i nic takiego się nie działo. Nowe liście przy tym w dalszym ciągu rosną, podlewam rzadko. Co może być przyczyną?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
maciek44
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 lut 2015, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich forumowiczów!
2 lata temu dostałem jukę, która dość ładnie się rozrastała. Parę miesięcy temu postanowiłem ją przesadzić. Nie skupiałem się na konkretnej ziemi, nie skupiałem się na konkretnej doniczce bo wgl się na tym nie znam. Kupiłem ziemię, kupiłem doniczkę (pewnie za dużą), doniczka bez dziur na spodzie. Po przesadzeniu jakiś czas wszystko było ok, podlewałem raz w tygodniu, stała w średnio nasłonecznionym miejscu ale też nie w piwnicy ;-) Zmieniłem jej lokalizację na ciut bardziej nasłonecznioną i wtedy zaczęły się problemy. Liście zaczęły usychać, więc je oderwałem i wyrzuciłem ale reszta liści zaczęła klapnąć i podejrzewam, że niebawem uschną. Zamierzam dziś kupić odpowiednich rozmiarów doniczkę i odpowiednia ziemię. Będę wdzięczny za porady w tej kwestii. Załączam kilka fotek stanu obecnego.
Pozdrawiam!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Juka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

michal80 poobrywaj te suche liście bo to estetycznie nie wygląda i napisz dokładnie co ile podlewasz ...?
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
michal80
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 29 wrz 2013, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Gliwice

Re: Juka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podlewam co 2 do3 .tygodnie temperatura w pokoju około 15 do 17 stopni. Co dziwne dzieje się tak z liściami od strony bez dostępu światła od strony okna jest ok. Czy brak światła może to powodować? Dziwne że rok temu się tak nie działo a zimował w tym samym pokoju.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18676
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak , Jukka wymaga słonecznego stanowiska, w ostateczności jasnego.
Jeśli problem u Ciebie dotyczy głównie strony od pokoju, od siebie poradził bym po prostu co jakiś czas nieco obracać roślinę. Latem, a nawet późną wiosną, jak masz balkon, albo ogród możesz wystawić ją na zewnątrz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”