Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Jezu to strasznie skomplikowana sprawa :shock: A bez Photoshopa się nie da?
Ja oczywiście zapisuje fotki w jpg i nie mam Photoshopa, lubię robić zdjęcia ale nie lubię ich obrabiać. Mam zwykły program dla głupich gdzie można podkadrować, doświetlić, dodać lub ująć szczyptę koloru, zwie się ACDSee :D Mam jeszcze gdzieś Lightrooma ale nie próbowałam, czy w Lightroomie można pracować na jpg czy trzeba na raw?

Balas bieli ustawiam przy każdym fotografowaniu, najczęściej fotografuje w świetle naturalnym, w tej chwili z racji pogody przy chmurkach, ale lubię takie światło, jest miękkie i kolory ładnie wyglądają. Choć słoneczko tez jest fajne, mozna poeksperymentowac z cieniami :D

Hmmm pogrzebie w ustawieniach aparatu, może coś tam jest namieszane z kolorami...?
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

illonka pisze:Jezu to strasznie skomplikowana sprawa :shock: A bez Photoshopa się nie da?
Ja oczywiście zapisuje fotki w jpg i nie mam Photoshopa, lubię robić zdjęcia ale nie lubię ich obrabiać. Mam zwykły program dla głupich gdzie można podkadrować, doświetlić, dodać lub ująć szczyptę koloru, zwie się ACDSee :D Mam jeszcze gdzieś Lightrooma ale nie próbowałam, czy w Lightroomie można pracować na jpg czy trzeba na raw?

Balas bieli ustawiam przy każdym fotografowaniu, najczęściej fotografuje w świetle naturalnym, w tej chwili z racji pogody przy chmurkach, ale lubię takie światło, jest miękkie i kolory ładnie wyglądają. Choć słoneczko tez jest fajne, mozna poeksperymentowac z cieniami :D

Hmmm pogrzebie w ustawieniach aparatu, może coś tam jest namieszane z kolorami...?
ACDSee ma funkcje ustawiania balansu bieli (Edit/Color/White Balance). Nie musisz oczywiście używać PS czy LR; każdy program, którym umiesz się SKUTECZNIE posługiwać jest dobry.
RAW czy jpg... RAW jest SUROWYM formatem zdjęcia. I to TY wywołujesz go tak, jak chcesz. Jpg z kolei - to format 'finalny'. Możesz go zrobić sama (z RAWa), albo zrobi to za Ciebie aparat. Po swojemu. Czyli tak - jak on chce - a nie tak, jak sobie tego życzysz.
Poniżej mały przykład: surowy RAW, tablica testowa i finalny efekt.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Hmm za Chiny ludowe nie mogę znaleźć balansu bieli w ACDSee :roll:
Zdjęcie orzechów faktycznie wygląda przekonująco... :D Ta obróbka wydaje mi się skomplikowana bo nie umiem tego robić, ale gdyby tak po prostu spróbować może nie byłoby tak źle? :D Czy numer z tablicą testową mogę zrobić też w LR?
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

W ACDSee wchodzisz w zakładkę 'Edit' i tam jest takie coś:

Obrazek

Natomiast w LR - wchodzisz w zakładkę 'Develop' i szukasz czegoś takiego:

Obrazek

Oj Papcio... Gdzieżbym śmiał Ciebie dołować?
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Przypomnę, że jeżeli chodzi o Photoshop to jest wersja trial na 30 dni, jeżeli nie masz oryginalnego programu to polecam darmowe programy które obsługują rawy :)
Dodam jeszcze taką ciekawostkę, że nieskalibrowane odpowiednio monitory też robią wodę z mózgu w kwestiach kolorów.
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Oczywiście, że nie mam skalibrowanego monitora, powiem więcej - pracuję na zwykłym laptopie za tysiaka :D
Tak i nie znalazłam balansu bieli w moim programiku, ale mój interfejs wygląda inaczej..

Obrazek

Nic to :)
Przedstawię do oceny moje dzisiejsze ofiary, głównie chodzi mi o kolor bo odwzorowywanie ćwiczyłam właśnie, z marnym skutkiem... dlaczego ten czerwony jest taki ohydny a fioletowy tak paskudny? ;:174

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Nie widziałem Twoich fiołków - więc nie wiem, jakie naprawdę maja kolory. Może takie?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

O ;:oj dużo lepiej, co zrobiłeś? :D
Czerwony nawet trochę błyszczy, tak jak powinien właśnie.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Tylko dwa suwaki - i to delikatnie:
1. Poziomy (levels)
2. Saturacja (nasycenie)

Oczywiście można to samo było osiągnąc na kilka innych sposobów. Liczy sie jednak efekt końcowy...
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Używam tych suwaków w ACDSee ale bardzo delikatnie, bo zawsze się boję, że zdjęcie będzie sztuczne. Czy mogę szaleć?

A to wyniki moich dzisiejszych eksperymentów, nie to, żebym była super zadowolona, ale w porównaniu do tego co było jet progres :D

Kolory przy różnych balansach bieli, na moim monitorze najwierniej oddany jest pochmurny (choć moje niewprawne oko prawie nie dostrzega różnicy pomiędzy pochmurnym i lampą błyskową).


pochmurny
Obrazek

lampa błyskowa
Obrazek

słoneczny
Obrazek

Moja refleksja jest taka - bardziej przykładać się do ustawień naświetlania i do obróbki..

Kolejne pytanie, jak ożywić te fiołki, bo są płaskie i zdechłe :D Jakoś je doświetlić z boku czy co?

Vito, podreperujesz te fotki i powiesz co myślisz? Wiem, że nie oceniasz ale śmiało wal między oczy.
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

illonka pisze: Kolejne pytanie, jak ożywić te fiołki, bo są płaskie i zdechłe :D Jakoś je doświetlić z boku czy co?
Staraj się nie robić zdjecia kwiatom z góry, oglądałam Twoją galerię i ihmo, nie obraź się, ale każde ujęcie jest z tego samego kąta. W dodatku.. może zrób zabawy z tłem oraz naturalnym światłem jakie pada z okna ? :)
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Hmm staram się też robić zdjęcia z poziomu kwiatka (chyba) ale pewno jest tak jak mówisz, przejrzę foty jeszcze raz krytycznym okiem. Z tłem tak, właśnie też zauważyłam, że dla wygody robię na tle ściany i tyle. Dziękuję za cenne uwagi, pokombinuję i poszukam inspiracji :)
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Wiadomo, że na potrzeby wątków czasem się inaczej nie da zrobić innego ujęcia, ale dlaczego nie bawić się przy okazji tym ? :D
Tutaj masz śliczne ujęcie : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8e0 ... 690c7.html nawet kompozycja mi odpowiada i mała GO ( głębia ostrości ).
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”