Domowo i zdrowo

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Monika79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 956
Od: 16 kwie 2012, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Witaj Piotrze.Pocichutku przeglądam Twój wątek,spisuje Twoje przepisy.I korzystam z Twoich rad w innym wątku :D .
A żeby nie było,że tylko spisuje.I że przyszłam z pustymi rękami....
Więc podziele sie z Tobą przepisem na ciastka ,też z płatków,ale kukurydzianych

CIASTKA KUKURYDZIANE
1 margaryna
3/4 szkl cukru
2 jajka
3 szkl mąki
cukier waniliowy
2/2 opakowania proszku
5 szkl płatek kukurydzianych
100 g słonecznika łuskanego
drobno połamana czekolada
wiórki kokosowe
Do masy można dodać suszone morele ,bakalie

Margaryne roztopić.
Jajka ubić z cukrami.Stopniowo dodać mąke z proszkiem.I margaryne.Dokładnie wymieszać.Następnie dodać płatki,słonecznik,czekolade,wiórki.Wymieszać.Masa będzie gęsta,można wymieszać ręką.
Z masy formować kulki,mocno ściskajas i lekko spłaszczajac.Piec na jasno złoty kolor.

Lubie te ciastka,bo dodaje do nich to co mam.Jeżeli nie mam jakiegoś dodatku to zastępuje go innym.
Kwiatki Moniki
POZDRAWIAM MONIKA
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Biotit pisze:
Kasiu, witam
jak robisz pasztet pieczony, czy gotowany to polecam mrożenie próżniowe przed ostateczną obróbką, a nie odwrotnie.
Piotr, dziękuję za podpowiedź. Pisząc o mrożeniu próżniowym, masz na myśli mrożenie w opakowaniach próżniowych?
Pozdrawiam, Kasia
rtk10
100p
100p
Posty: 187
Od: 12 sie 2011, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Monika79,
...
1 margaryna
...
2/2 opakowania proszku ...

Czy margarynę w tej recepturze można zastąpić roztopionym, surowym masłem?
Ile powinno być proszku do pieczenia? 2/2 opakowania - czyli całe opakowanie, czy może 1/2 opakowania. I czy to opakowanie zawiera 15 g czy może 30 g proszku do pieczenia?
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Domowo i zdrowo

Post »

..... i czy płatków kukurydzianych aż 5 szkalnek? ;:oj
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Witam po przerwie i szybko odpisuję:
beatrix+ pisze:Piotr...
Dziękuję za cudne prezenty,smaki nie do opisania,opowiedzenia,powtórzenia...
A Babie Lato...eh...never mind.. ;:173
Beata, niech długo smakują i pozostaną w pamięci po miłej wizycie.
Monika79 pisze:Witaj Piotrze.Pocichutku przeglądam Twój wątek,spisuje Twoje przepisy.I korzystam z Twoich rad w innym wątku :D .
A żeby nie było,że tylko spisuje.I że przyszłam z pustymi rękami....
Więc podziele sie z Tobą przepisem na ciastka ,też z płatków,ale kukurydzianych

CIASTKA KUKURYDZIANE
1 margaryna
3/4 szkl cukru
2 jajka
3 szkl mąki
cukier waniliowy
2/2 opakowania proszku
5 szkl płatek kukurydzianych
100 g słonecznika łuskanego
drobno połamana czekolada
wiórki kokosowe
Do masy można dodać suszone morele ,bakalie

Margaryne roztopić....



Monika, witam w swoich skromnych progach.
Ciastka piekę b.b.b.rzadko, raczej okazjonalnie, ale 3-mam się JEDNEJ ZASADY, nigdy nie stosuję margaryny, Tobie i Wszystkim dobrze radzę.
Margaryna to nasz wróg.
W moim wątku ciacha to wyjątek.
8-)




gaura pisze: Piotr, dziękuję za podpowiedź. Pisząc o mrożeniu próżniowym, masz na myśli mrożenie w opakowaniach próżniowych?
Kasiu
lekko podmrożoną masę wkładam do woreczka , zgrzewam, maszyna wypuszcza powietrze, mam taką zgrzewarkę.

Jak nie mam do zgrzewarki próżniowej woreczków, pomrożoną masę pakuję do zwykłych spożywczych woreczków, staram się usunąć powietrze , zawiązuję i tak mrożę.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Właśnie podawałam koleżance przepis na schab gotowany, więc i Wam napiszę, może ktoś się skusi. U mnie sprawdza się doskonale nie tylko od święta. Jest soczysty i nie "ubywa" go, jak przy pieczeniu. Świetny jako przekąska, do pieczywa.

Schab gotowany
Zwykle biorę ok 1,5 kg schabu (średniej grubości) i taką ilość wody, by po włożeniu do garnka schab został przykryty, u mnie jest to ok 2 litry wody.
Do tych 2 l. wody dodaję 2-2,5 łyżki soli, 4-5 ząbków czosnku (kroję na plastry), kilka ziaren ziela angielskiego, pieprzu i liścia laurowego i garść majeranku. Przyprawy pewnie można dodać wedle uznania, u mnie sprawdza się taki zestaw.
Wodę z przyprawami należy zagotować, do wrzątku włożyć umyty schab i gotować pod przykryciem przez 5 (pięć) minut. Wyłączyć i zostawić pod przykryciem do wystygnięcia (ja zwykle gotuję wieczorem, by do rana wystygło). Gdy wystygnie, nie wyciągając schabu, doprowadzić do wrzenia i gotować 2 (dwie) minuty. Wyłączyć, wyciągnąć, gdy przestygnie.

-- 28 lis 2014, o 13:18 --

Piotr, dzięki, do tej pory mroziłam już gotowy upieczony, teraz zmienię kolejność.
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Kasiu,to jest b.stary sprawdzony sposób na szybką , niepeklowaną wędlinę, do tego soczystą i smaczną, bez żadnych świństw, które dodają Firmy produkujące wędliny.

Ja go udoskonaliłem, gdyż przed parzeniem (max 85 C) wkładam do woreczka strunowego lub zgrzewam.
Gotowanie ścina białko, a parzenie powoduje, że mięso jest bardziej soczyste.

Zamiast schabu zrób karkówkę, a przyznasz mi rację, że smak jest o wiele lepszy.
Przedtem mięso umyj i natrzyj przyprawami i wstaw na 24h do lodówki.
Przed parzeniem po wyjęciu z lodówki 3-maj 2-3 h w temp pokojowej, smaki jeszcze bardziej dotrą do wew mięsa.

Skoro jesteśmy w temacie mięs, to dziś zapraszam na :


Salceson warszawski :

Obrazek

to jeden z nielicznych produktów, który lepiej smakuje niż wygląda:

Obrazek

mięso z rosołem dobrze doprawione, czosnkiem , świeżo mielonym pieprzem,
roztartym własnego chowu majerankiem i oczywiście solą zapakowane do żołądka wieprzowego i długo parzone:


Obrazek

sporo jest roboty, ale smak oddaje trud pracy :

Obrazek

smakuje najlepiej z tartym chrzanem i zimnym destylatem:

Obrazek

chyba za rzadko robię ten delikates

Obrazek

8-)
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Domowo i zdrowo

Post »

O super, na pewno zrobię karkówkę. Do tej pory robiłam schab, bo wydawało mi się, że inne mięso tak szybko nie "dojdzie" i będzie surowe.
A salceson... wygląda fantastycznie i pewnie tak smakuje. Kolejny przepis, który sprawdzi się w mojej kuchni ;:180
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Chyba napiszę przepis na ten salceson, są chętni?
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Skoro my "przy mięsie", robię też schab "dojrzewający". Znów to schab, ale robiłam z szynki i wyszła mi zbyt twarda.
Umyty, osuszony schab obsypuję z obu stron cukrem, wkładam do miski, przykrywam i wkładam do lodówki na 16 godz. Po tym czasie mięso opłukuję, osuszam, obsypuję solą niejodowaną (koniecznie grubą kamienną), wymieszaną ze słodką papryką (1-2 łyżeczki). zostawiam w lodówce na 24 godz. Po tym czasie mięso płuczę z resztek soli, osuszam, obsypuję majerankiem, zawijam w ściereczkę bawełnianą (tak, by z każdej strony schabu były chociaż dwie warstwy materiału), związuję sznurkiem i zostawiam w kuchni, (ale nie w lodówce,np. wiszącą z boku lodówki, na parapecie) naokoło 7 dni. Przez ten czas kilka razy przewracam, by nie leżało cały czas na tej samej stronie.
Cieniutko pokrojony, nam bardzo smakuje, również jako dodatek do sałatek.

-- 28 lis 2014, o 14:24 --

Piotr, napisz, ja chętna, bardzo mi się spodobał ten salceson.
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Fakt,salceson wyglada obrzydliwie ,ale tylko na zdjęciu i jak zapakowany.Jak ktoś robi takie domowe przetwory lub próbował na pewno się nie skrzywi.Też robiłam takie salcesony jak kupolwaliśmy świnkę ,ale od świniobicia już dawno ,,odeszłam,,bo wszystko co najlepsze znikało szybciutko,a na ,,resztę,,trzeba było namawiać lub rozdawać.Jeśli o salceson chodzi to po parzeniu konieznie trzeba go obciążyć deseczką i ,,czymś,,ciężkim aby rosół z mięsem w środku się związał.Inaczej salceson podczas krojenia będzie sie rozpadał.Mój M przepada za tzw.dupką z salcesonu ze skórą :wink:
Awatar użytkownika
Milcia120
500p
500p
Posty: 610
Od: 1 lut 2014, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Ja też jestem chętna na przepis. ;:138
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Jeśli już tak koledze zaśmiecamy wątek, to ja pochwalę się produkcją wędlin ze słoika. Bardzo to proste. Natarty solą peklową i przyprawami kawał mięsa, związany sznurkiem, wkładamy do słoika. Słoik wstawiamy do garnka z zimną wodą i gotujemy od momentu zawrzenia około 3 godziny. Zostawiamy do wystygnięcia w garnku. Otrzymujemy kawałek wędliny w galaretce. Można potrzymać trochę w lodówce,a mozna jeść od razu.
Pozdrawiam - BabajAGA
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”