Domowo i zdrowo

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Małgorzata pewnie, że na początek może być zamiennik.
Kształt prostego walca z nawierconymi dziurkami po bokach i na dnie.
Ścianki nie powinny być cienkie, materiał : plastik.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Dziękuję za obszerne wyjaśnienia w kwestii miodu.
Dostałam w tym roku 5 l wielokwiatowego. :D
W sklepie nigdy nie kupuję.
W ubiegłym roku odkryłam wrzosowy. Wspaniały.
Awatar użytkownika
cyganka77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 21 sie 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Posiadam formę do sera korycińskiego, średnica: 19,5 cm. wysokość: 9,5 cm.

Będę miała 10 l mleka z wieczornego udoju, ale raczej jutro nic nie zrobię z tego mleka, dopiero w czwartek rano, bo jestem w pracy do 20.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo

Post »

SER ŚMIETANOWY

Jest to ser miękki , wykonany z mleka świeżego, zaraz po udoju .Może być również mleko postojowe.
Jeśli nie mamy zaufania do mleka, polecam wykonać próbę fermentacyjną, albo pasteryzować mleko.

Wykonanie:

15 litrów mleka podgrzewamy do temp 28C i dodajemy bakterie zakwaszające o handlowej nazwie Alpha 3,
w której składzie są m.in Lactococcus lactis i Cremonis, Leuconostoc cremonis i mesenteroides.
Czas ukwaszania 2 h. Kultury można zastąpić niepasteryzowaną śmietaną.

Podnosimy temp do 33C i dodajemy podpuszczkę w ilości .... (wg zaleceń Producenta)

Obrazek

Po 30 min sprawdzamy sprężystość skrzepu i jeśli jest zwięzły kroimy na kwadraty 2x2cm

Obrazek

i pozostawiamy w spokoju do dalszego ukwaszenia na 15min.



Delikatnie podnosimy i odwracamy skrzep, ponownie kroimy, ale nie rozdrabniamy na miał.

Podnosimy powoli (czas 10-15 min) temp do 36C (max 38C), cały czas mieszając , w ten sposób osuszamy ziarna.
Mieszamy jeszcze delikatnie około 10-15 min i również z czułością (delikatnie) przenosimy ser do formy:

Obrazek

Dlaczego tak? Otóż chodzi Nam oby nie rozdrobnić ziarna (zupełnie inaczej jest w przypadku serów twardych)

Po przełożeniu sera do formy obciążamy go ciężarem 3 kg. Tu przydałaby się prasa, ale można sobie pomóc butelkami z wodą.

W ciągu pierwszych 3 h kilka razy przewracamy ser, zwiększamy obciążenie max do 5 kg i zostawiamy w formie na 12h w temp pokojowej.
Im większe obciążenie, tym twardszy ser, w tym wypadku jest to niewskazane.

Po 12 h od ostatniego przełożenia wyjmujemy


Obrazek


i ważymy ser, jest to ważna czynność, bo ustalimy dawkę soli do wcierania w ser.


Obrazek

mi tyle wyszło z 15 l mleka.

zostawiamy jeszcze 12h w temp pokojowej, wykonujemy pierwsze solenie i przekładamy ser do dojrzewalni (temp 12C, wilgotność 85%)

Teraz rzecz ważna, a mianowicie solenie.

Ja nie stosuję solanki, tylko sól "z ręki".
W przypadku serów miękkich dawka wynosi 1,5%, co daje w tym przypadku ok.25g,
Przez 1 tydzień solimy codziennie jedną ze stron i boki dawką jednorazową w ilości 3g.
Następnie co dwa dni do końcowego zużycia wyliczonej dawki soli.

Nie zapomnijcie o zrobieniu Ricotty z pozostałej serwatki.


Ser nadaje się do jedzenia po miesiącu, im dłużej poleży w dojrzewalni, tym bardziej staje się ostry.
Życzę udanego i smacznego sera śmietanowego.
Moje wątki
Festina Lente
Olmo
50p
50p
Posty: 81
Od: 6 lis 2014, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Witam serdecznie. Niesamowity wątek :shock: Gratuluję :)
Zamiast spać grzecznie, czytam od pierwszego postu i właśnie skończyłam. Nawet nie przypuszczałam, że takich rzeczy można się dowiedzieć na forum ogrodniczym i że można tu znaleźć inspirację do zrobienia sera :)
Wielkie dzięki za przepis na specyfik z ostrej papryki i oleju. Zastanawiam się tylko, gdzie kupić paprykę nadającą się do jego wykonania. Taka z marketu pewnie odpada w przedbiegach. Swojej nam mniej niż 100g :( W przyszłym roku posadzę więcej.
Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania tej mikstury?
Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Spokojnie możesz kupić w markecie na literę A. żółte Habanero.
Wg mnie przeciwwskazań nie ma, gdyż pijemy minimalne ilości tej mikstury.

Warto stosować, działanie sprawdzimy szybko, np. zapomnimy o chronicznym bólu głowy.
8-)
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Piotrze, fajny przepis na ser. Czyli dobrze rozumiem że w przepisie na ser zamiast tych bakterii Alpha3 można dodać po prostu śmietanę niepasteryzowaną? Może być taka zbierana z mleka swojego? W jakiej ilości?
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
Milcia120
500p
500p
Posty: 610
Od: 1 lut 2014, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Czy jak będę trzymać ten ser w lodówce to musi być w pojemniku czy nie
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Magda próbowałem robić z mleka podstojowego i po 12h zbierałem śmietanę i potem cała zawartość lądowała do mleka, ale tuż przed dodaniem podpuszczki, jednak nie jest to dobry sposób.

Przy robieniu ricotty, śmietana się zmaśliła, mam gdziś foty, to pokażę.

Dlatego uważam, że idealne są kultury , które kupuję w Agrovisie, na pw podam tel. Koszt to kilkanaście zł wraz z przesyłką, smak sera z kulturami jest lepszy, mają nuty orzechowe i maślane\śmietanowe.

Przechowuję je w zamrażarce< -24 C> 3-rok i są ok. Kultury te mają zastosowanie do kilku innych produktów, np. do niepowtarzalnej i niebotycznej gęstej > 35% śmietany ....i również masła, które jest najzdrowszym tłuszczem.
Milcia120 pisze:Czy jak będę trzymać ten ser w lodówce to musi być w pojemniku czy nie
Musisz go prawie szczelnie przykryć i zaopatryć się w termomtr z higrometrem. Parametry 12 C i 80 % wilgotności są idealne <+\- 10% jest przyjęte>.

Ser miękki na dnie lodówki spokojnie dojrzeje w miesiąc. Raz w tygodniu : przemywamy np kolejną serwatką lub zimną, przegotowaną wodą, przy pomocy czystej ściereczki, a potem ręką nakładamy dobrej jakości olej, np z domieszką orzechów laskowych.
Moje wątki
Festina Lente
Olmo
50p
50p
Posty: 81
Od: 6 lis 2014, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Jak to tak rewelacyjnie działa, to muszę pędzić po papryczki :) Liczę, że zadziała na bóle głowy, co prawda nie moja ta głowa, ale fajnie by było, gdyby przestała boleć. Dla mnie profilaktycznie przeciw różnym choróbskom, które czają się na nas za rogiem...
Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Przypominam aby do przygotowania mikstury użyć dobrej jakości olej tłoczony na zimno.
Moje wątki
Festina Lente
Olmo
50p
50p
Posty: 81
Od: 6 lis 2014, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domowo i zdrowo

Post »

Tak, pamiętam, ale dziękuję bardzo za czujność.
Dobranoc ;:19
Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12953
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Domowo i zdrowo

Post »

a ja mam pytanie o kozie mleko, przetwory - robić to raczej nie zrobię znam swoje "zdolności i możliwości," ale możesz mi nieco doradzić, podpowiedzieć - muszę wprowadzić do swojego codziennego żywienia. Kupiłam w markecie ser kozi - smak nie powiem niezły.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”