Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
OgrodnikSebek
200p
200p
Posty: 376
Od: 29 mar 2013, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Wykopałem ziemniaki , w tym roku 140 kg :D rekord wszech czasów ;p 12 redlin po około 8-10 metrów . Dużo rosło pod orzechem .
Sebastian . Zapraszam na : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=65136" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

A podobno pod orzechem nic nie chce rosnąć...
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
OgrodnikSebek
200p
200p
Posty: 376
Od: 29 mar 2013, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

No ale wsadziłem tam ziemniaków co będzie ziemia leżeć i chwastem zarośnie , kilkanaście kg było a mogło nie być wcale ;)
Sebastian . Zapraszam na : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=65136" onclick="window.open(this.href);return false;
Szczecinek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 19 maja 2013, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Forumowicze jak w tym roku plony z ziemniaka ?? U mnie rok bardzo, bardzo dobry
Teraz przydał by się poplon może łubin ??
Czy na następny rok mogę w tym samym miejscu 3x pod rząd wsadzić ziemniaki ??
Awatar użytkownika
OgrodnikSebek
200p
200p
Posty: 376
Od: 29 mar 2013, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Ziemniaków w tym roku rekordowo :d ja posiałem rzepiku
Sebastian . Zapraszam na : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=65136" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Obawiam się, że na łubin już troszkę za późno...
Ja wysiałam gorczycę, bo podobno szybko wschodzi i ekspresowo przyrasta.
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

U mnie średnio z plonem w tym roku mimo rzucenia obornika ( niewiele bo niewiele ale zawsze ) i zasilania dolistnego 2 razy florovitem. Słabiej niż w zeszłym roku, który też nie był ciekawy bo osiągnęliśmy 50% normalnego plonu. No ale co się dziwić skoro ziemniaki na tym polu rosną już X lat, 4-5 lat temu posiany był łubin jako poplon. Niestety ale nie mam miejsca aby przenieść uprawę ziemniaków na inne pole gdyż takowego nie posiadam. No trudno, może ponowne posianie poplonów, nawiezienie obornikiem w większej dawce, dokarmianie dolistne i zmiana odmiany coś pomoże.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Dzisiaj miałem wykopki i plon jest niewielki a same bulwy małe. Postanowiłem dać odpocząć polu które od paru jak nie parunastu lat wykarmia ziemniaki ( obornik co 3-4 lata i raz był siany łubin ). Postanowiłem przewidzieć na to 2 lata. Co możecie mi poradzić w moich warunkach jakie mam tzn. ziemia gliniasta i pH ok. 6,5-7 ( więc wapnowanie odpada ). Może jakieś konkretne poplony, dodam też że na tym polu dość silnie rośnie powój więc może jakiś który go zagłuszy i wyeliminuje. Postanowiłem zadać wam to pytanie a nie szukać w internecie z powodu zaufania do was i waszego wielkiego doświadczenia z ziemniakami.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Pawełku na pocieszenie powiem Ci, że ja z plonu też jestem średnio zadowolona. Bulwy porosły b. duże ale pod krzakiem mało. Sadzeniaków z tego ciężko była wybrać a takie duże ziemniaki ciężko raczej przechować- pozostają do znudzenia placki ziemniaczane i frytki na zmianę.
Pozdrawiam, Marta.
barjed5251
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 lut 2013, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Na równi i do Łomży i do Ostrołęki.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

U mnie też plony ziemniaków mniej niż średnie.Bulwy jak orzechy włoskie i laskowe(większe to z lupą trzeba szukać) .Niestety ,gdy rosły susza była niemiłosierna i siedziały w tym gorącym popiele ,dopiero od niedawna popadało ,ale to już po ,,ptakach''.Nawóz dany był 2 lata temu , zmienie im miejsce , dam w tym roku obornika może coś będzie na przyszły rok...może. ;:131
Kwiat zyje,kocha i przemawia cudownym językiem.
(Peter Rosegger )
Z pozdrowieniami BARBARA
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

A jak z tymi poplonami czy taki układ może być:
1. teraz ( jesienią ) żyto ozime do przekopania na wiosnę
2. Po przekopaniu żyta siew facelii ( marzec- kwiecień ) z tego powodu że znosi przymrozki
3. Jako że istnieją także motylkowe które dostarczają azotu glebie to po facelii ( maj- czerwiec ) siew łubinu białego / niebieskiego ( żółty odpada bo mam trochę gliniastą ziemię )
4. Na moim polu jest powój więc po łubinie poszłaby gryka: lipiec-sierpień ( która nie dość że odchwaszcza pole to jeszcze skutecznie szkodzi pędrakom i nicieniom )
Czy tak może być czy coś nie tak?
Pozdrawiam Paweł
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 577
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Nie za dobrze to wymyśliłeś. wysiewając kolejne rośliny będziesz tracił czas na kolejne wschody, odchwaszczanie itd. najlepiej posadzić jedną roślinę i wykorzystać maksymalnie jej potencjał, jeśli chcesz przez cały rok zmianować to w twoim przypadku najlepsza wydaje mi się koniczyna białoróżowa lub biała, jeśli gleba będziee odpowiednio wilgotna bo one lubią dużą wilgoć, jeśli masz glinę to tak powinno być.
I powinieneś ją wysiać jak najszybciej , jeszcze teraz, żeby zdążyła się ukorzenić , na wiosnę od razu wystartuje. I teraz najważniejsze: koniczyna jak inne z tej rodziny gromadzi w korzeniach azot, chodzi o to, żeby nie został zużyty do budowy nasion, więc kiedy koniczyna zaczyna kwitnąć kosimy ją, przerywasz wtedy tworzenie nasion i roślina dalej gromadzi w korzeniach azot i tak do następnego kwitnienia,. w ciągu roku trzy pokosy , wszystko zależy oczywiście od pogody. skoszona koniczyna na kompost i w przyszłym roku masz super nawóz. Dobrze jest wymieszać skoszoną koniczynę z chwastami bo ma tendencję do zbijania się.

-- 25 wrz 2014, o 11:39 --

Jesienią następnego roku przekopujesz wszystko, możesz grubsze korzenie też wybrać na kompost.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Kurde, z prawie 10 arów ciężko będzie wygrabić tą koniczynę. Do tego do dyspozycji mam weekend ( niedziela już odpada z wiadomego powodu, więc w sumie tylko sobota ). A co w moim przepisie jest źle, za dużo tych roślin? Nigdy nie siałem poplonów przez cały rok więc nie mam specjalizacji w tym ale jeśli mi powiecie to spróbuję to zmienić. Mam glebogryzarkę i kosę spalinową więc mógłbym poplon od razu kosić i przekopywać. Na tym polu jest ziemia gliniasta ale nie taka glina prawdziwa.
Pozdrawiam Paweł
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”