Cambria - uprawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Cambria

Post »

Jakubie, Jovanko - pięknie dziękuję za porady :wit
tak jak napisałeś - od czasu kiedy pisałem roślina jeszcze nie była podlewana, w sumie będzie z 1,5 tygodnia kiedy stoi sucha, ale na razie wszystko wygląda ok - tzn niestety tej młodej pseudobulwie jedyny listek zżółkł i odpadł, ale całość, mimo zfioletowiałej i lekko pomarszczonej głównej psb wygląda nieźle. Będę zdawał w wolnej chwili raporty jak idą postępy. Niestety nadal się "dynda" u nasady, więc po przekwitnięciu będzie wymiana ziemi, być może doniczki, no i muszę ją lepiej w podłożu zakotwiczyć.
Pozdrawia Kuba :D

Meiss, u mnie podobnie, podejrzewam że jak młodej pseudobulwie zżółknie ten jeden jedyny listek to chyba ona ma problem by wypuścić następny, w związku z czym roślina wypuszcza kolejną psb - musimy sprawić, żeby tej kolejnej już nie żółkło ;:14
Kuba
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

O to żółknięcie mi chodzi ze starymi bulwkami ;), ja często odrywam pozostałość listka, choć nie powinnam zbytnio majstrować przy tym. Te młode przyrosty co puszczają nowe przyrosty są zieloniutkie i świeże, żadnego listka nie straciły, a rosnąć same nie chcą...
Jak podrośnie i będzie widoczny bez odginania najmniejszego listka to pokażę zdjecie, bo mała psb ma max 2 cm szerokości, a tu kolejne rośnie ;p
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

Mam małe pytanie. Czy warto rozsadzić cambrię na dwie roślinki, gdy wypuszcza 6 nowych przyrostów, czy lepiej ją zostawić do czasu jak przyrosty się w pełni wykształcą?
Jak pisałam wcześniej, nowe przyrosty pojawiły się także na młodych psb, które nie mają jeszcze w ogóle wykształconej bulwki, wyglądają na zatrzymane w rozwoju.
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cambria

Post »

Meiss po co chcesz rozdzielać?
Zobacz u mnie w wątku jak się prezentuje "donica" z dużą ilością psb ;:215
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

Pamiętam jak wygląda ;), mamie chciałam połowę dać, bo się jej bardzo podobała. Ale chyba wstrzymam się z tym i zobaczę jak się rozwijają moje maluchy, bo obawiam się, że strzelą focha i zatrzymają rozwój -.-
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

Ktoś już eksmitował swoje cambrie na dworek?
Czy to normalne, że nagle zaczyna żółknąć wiele listków na starych psb?
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cambria

Post »

Jeszcze nie eksmitowałam na dwór. Jeszcze chwilę chyba poczekam. :wink:
Mi nic nie żółknie.
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

Kurcze to nie wiem co mojej jest, może to wina gorącego powietrza z kaloryfera, bo mama zdaje się podwyższyła temp, ale staram się by nie wystawała poza parapet... Mam nadzieję, że nie zżółkną wszystkie...\
Muszę na działce poszukać jakiegoś dobrego miejsca dla niej.
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Cambria

Post »

Mam do Was parę pytań :) :
Jak to jest w końcu z tymi psb? Co się z nimi dzieje po kwitnieniu?
Czy pęd kwiatowy może wyrosnąć 2 razy z tej samej psb?
Czy nadmierne słońce może być przyczyną brązowych (chyba spalonych) plam na liściach?
Jakie jest najlepsze stanowisko dla Cambrii? Mam do dyspozycji biurko ok. 20 cm od okna południowego i okno wschodnie dachowe z miejscem ok. 35 cm od okna, lub pod tym oknem dachowym.
Jak często Cambria wypuszcza nowy pęd kwiatowy?


Serdeczne dzięki za odpowiedzi!
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

Odpowiem tyle ile wiem :)
Po kwitnieniu psb sobie są po prostu, jak pojawiają się nowe przyrosty to są dla nich magazynem składników odżywczych (jakkolwiek to nazwać), z czasem obumierają jak ich zapasy się wyczerpią.
Pędy wychodzą po bokach psb (tam gdzie są listki) i tylko raz z każdego boku.
Słońce może powodować poparzenia, jak na każdej innej roślince. U mnie listki schną, mimo że nie mają dostępu do ostrego słońca, więc może to ze starości lub zbyt suchego powietrza.
Moja cambria znajduje się na wschodnim parapecie, ale wcześniej była na stoliku obok okna południowego i nie zauważyłam by jej jakoś źle było, ale na okres grzewczy poszła na wschodnie okno, bo one nie lubią suchego ogrzewanego powietrza.
Co to kwitnienia mało wiem, moja jeszcze nie kwitła dzięki mnie. Ale najlepszym inicjatorem jest różnica temp. między nocą a dniem. Najczęściej na okres wiosenno-letni ludzie wystawiają swoje roślinki na dwór. Trzeba też zadbać o prawidłowy rozwój młodych przyrostów, by wykształciły zdrowe psb, bo bez nich kwiatków nie będzie.

Niech wypowiedzą się jeszcze inni znawcy Cambrii ^^
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Cambria

Post »

Myślicie, że u Cambrii może utworzyć się keiki/basal keiki jak czasem u Phalaenopsisa? Jakoś mi teraz takie pytanie wpadło... :lol:
Pozdrawiam, Gosia:)
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Cambria

Post »

Nie, u Cambrii rosną nowe pseudobulwy, które później może ew. porozdzielać :)
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Cambria

Post »

Dzięki.

Mam się czym martwić, jeśli liście przy jednej psb się "karbują"?

Obrazek

Z góry dziękuję za odpowiedź ;:196
Pozdrawiam, Gosia:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”