Krokusy jesienne

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Athenka
50p
50p
Posty: 72
Od: 13 kwie 2007, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Krokusy jesienne

Post »

Dzis planuję zasadzić cebulki krokusów jesiennych, jest wiele rozbieżności na temat tego kiedy powinno sie je sadzić, w książkach/czasopismach radzą połowę sierpnia a w sklepach internetowych we werześniu/październiku. Czy one rzeczywiście zakwitają październik/listopad?
Zakupiłam sporo cebulek i chciałabym zobaczyć te piękne kolory w smutnym już październikowo-listopadowym ogródku, macie je może w swoich ogrodach? (zdjęcia mile widziane :D )

na stronie internetowej http://www.krokusy.pl jest tekst:

"Dużymi krokami zbliża się jesień i nadchodzi czas sadzenia cebul kwiatowych kwitnących wiosną. Już teraz wysadzić trzeba również zimowity i krokusy jesienne, aby zakwitły przed nastaniem chłodów".

tak to jest napisane jakby miały zakwitnąć jeszcze w tym roku :roll:
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Krokus jesienny i zimowit, to dwie różne rośliny.
Mam i jedne i drugie, i sadziłam je w końcu sierpnia.
Zakwitły tego samego roku.
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Cebulki krokusów jesiennych sadziłam w sierpniu (chodzi o jesienny Crocus medius i Crocus ochroleucus , nie o zimowit), w pierwszym roku nie zakwitły, miałam tylko liście, a drugiego roku już ich nie miałam, bo myszy wszystko wyżarły. Ale u znajomych kwiaty też były dopiero w kolejnym roku, więc może tak ma być?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

zaraz, zaraz, wytłumaczcie mi proszę! W ub. tygodniu kupiłam 3 cebule zimowitów mocno podkiełkowane. Jak rozumiem te cebule liście już miały i im zaschły, teraz z tych kiełków powinny ukazać się kwiaty, czy tak? Zimowity posadziłam po raz pierwszy.
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

gienia1230 pisze:zaraz, zaraz, wytłumaczcie mi proszę! W ub. tygodniu kupiłam 3 cebule zimowitów mocno podkiełkowane. Jak rozumiem te cebule liście już miały i im zaschły, teraz z tych kiełków powinny ukazać się kwiaty, czy tak? Zimowity posadziłam po raz pierwszy.
Tak, masz rację, powinny ukazać się kwiaty, a liście dopiero na wiosnę.
Athenka
50p
50p
Posty: 72
Od: 13 kwie 2007, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Gabriela pisze:Ale krokus jesienny i zimowit, to dwie różne rośliny.
Mam i jedne i drugie, i sadziłam je w końcu sierpnia.
Zakwitły tego samego roku.
no to teraz zgłupiałam :lol:, czy te kwiatki mają jakąś zasadę? :lol: Czy kwitną z zależności od właściciela (albo tego samego albo następnego roku)

mamw posiadaniu: crocus conqueror, crocus ochroleucus, crocus sativus i crocus speciosus
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

no to teraz zgłupiałam , czy te kwiatki mają jakąś zasadę? Czy kwitną z zależności od właściciela (albo tego samego albo następnego roku)
A kto je tam wie... Może to zależy od wielkości cebulki? Ze znajomą kupowałyśmy razem, wygląda na to, że to była jedna partia. Zimowit w każdym razie zakwitł tego samego roku.
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ja też nie mam pojęcia jak to jest.
Faktem jest jednak że zakwitły w tym samym roku co posadziłam.
W tym roku znowu dokupiłam cebulki krokusa jesiennego "Zonatus" i czekam kiedy zakwitnie.
Muszę jeszcze zaznaczyć, że krokusy kwitły później niż zimowity.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dla porównania :

Zimowity - kwitną obecnie :



Obrazek Obrazek

Krokusy jesienne - kwitły na przełomie października i listopada :

Obrazek Obrazek

Różnią się też ilością pręcików - zimowit na ich 6, a krokus 3 , co lepiej widać na tej stronce :
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

O kwitnieniu krokusów jesiennych decyduje czas sadzenia cebul. Jeśli posadzimy cebulki w połowie lipca to winny zakwitnąc jeszcze jesienią tego samego roku. Póżniejsze sadzenie nie pozwoli roślinom na prawidłowy wzrost i w związku z tym zakwitną dopiero jesienią następnego roku.
Wyrośnięte cebule zimowitów zakwitną nawet nie posadzone do gruntu.
Takie są moje doświadczenia w tej "materii".

Najważniejszą cechą odróżniającą kwiaty zimowitów i krokusów jesiennych jest wielkość kwiatów. Kwiaty zimowitów sa kilkakrotnie większe od kwiatów krokusów.
Mój zimowit ma kwiaty wysokości ponad 25 cm a ich kielichy są równe lub większe od tulipanowych.
Mietek.
Wejmutka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 24 lip 2008, o 12:10
Lokalizacja: Trójmiasto

Post »

Ja wsadziłam krokusy jesienne pod koniec lipca i rzeczywiście zaczynają wschodzić :). Te które mają zakwitnąć wiosną wsadziłam w zeszłym tygodniu.
Athenka
50p
50p
Posty: 72
Od: 13 kwie 2007, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krokusy jesienne

Post »

Athenka pisze:Dzis planuję zasadzić cebulki krokusów jesiennych, jest wiele rozbieżności na temat tego kiedy powinno się je sadzić, w książkach/czasopismach radzą połowę sierpnia a w sklepach internetowych we werześniu/październiku. Czy one rzeczywiście zakwitają październik/listopad?
Zakupiłam sporo cebulek i chciałabym zobaczyć te piękne kolory w smutnym już październikowo-listopadowym ogródku, macie je może w swoich ogrodach? (zdjęcia mile widziane :D )
ZAKWITŁY!! Na razie wyszły dwie sztuki crocus ochroleucus (białe) i jeden fioletowy, reszta jeszcze kiełkuje.
Zatem niecały miesiąc od posadzenia i są :D
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Athenka pisze:
na stronie internetowej www.krokusy.pl jest tekst:

"Dużymi krokami zbliża się jesień i nadchodzi czas sadzenia cebul kwiatowych kwitnących wiosną. Już teraz wysadzić trzeba również zimowity i krokusy jesienne, aby zakwitły przed nastaniem chłodów".

tak to jest napisane jakby miały zakwitnąć jeszcze w tym roku :roll:
Miało by to sens gdyby był teraz wrzesień, bo wtedy najczęściej kwitną zimowity (nawet te które są przechowywane jako cebule). Jeżeli masz cebulki to je posadź. Być może Ci sie uda ale trochę w to wątpię ;)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”