Cambria - uprawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

Zieloną łodyżkę warto zostawić, bo może pojawić się coś na odbiciu (na mojej były 2 odbicia z kilkoma kwiatkami). A co do różnicy w przekwitaniu to może po prostu się różnią stanem korzonków czy wiekiem i żywotnością pseudobulwy na której znajduje się pęd
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Cambria

Post »

Witam! Może i ja w takim razie ja się pochwalę moim ostatnim nabytkiem ;) prawdę mówiąc zdziwiłem się słysząc że nazwa rodzajowa Cambria to tak naprawdę sztuczny twór i odnosi się do całego szeregu najróżniejszych mieszańców międzyrodzajowych, stąd zagwozdka: kto był tutaj rodzicami? Może ktoś ma podobną Cambrię i kojarzy ją z nazwy? Zakupione w carr...., oczywiście bez nazwy odmiany, ale dopatrywałbym się tutaj jakichś jęzatkowych genów :wink:
Obrazek

Taki jeden tylko problem - roślinka sprawia dość słabo zakorzenionej, mimo że pięknie (tfu, tfu odpukać) kwitnie. Otóż jej nasada kiwa się przy lekkim potrąceniu. Oczywiście staram się jej niepotrzebnie nie ruszać, ale nie wiem czy to nie oznacza że trzeba będzie ją już po tym kwitnieniu przesadzić, jak myślicie? :) Obrazek
Kuba
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria

Post »

Witam,
kubus2015 pisze:ale dopatrywałbym się tutaj jakichś jęzatkowych genów :wink:
-też to widzę :lol: ...
Więc...już wiesz czym się kierować w uprawie - wszak :D cechy dziedziczy sie po przodkach.
Nazwy bliższej nie ustalimy; niemożliwe jest dookreślenie ....gdy model jest przedstawiony tak żle, aby niewiele zobaczyć.

Inna sprawa...
Przy tak dużej różnorodności sztucznych miedzyrodzajowych hybryd /samych oncidiowatych ~400/ storczyk jęzatka
ma pewnie przeszło 200 .Wszystkie są zblizone do siebie w wyglądzie.
Przy tym...jęzatkowe :D , niewiele różnią się od tych gdzie przodkami sa Oncidium i Miltonia.
A wszystkie są w grupie cambria /handlowa nazwa/ lub kwalifikowana w storczykarstwie jako ogromna grupa Intergeneric Hybrid Oncidium /oncidiowate :) /.

piszesz...
jej nasada kiwa się przy lekkim potrąceniu
rada na problem... :lol: - nie potrącać i dosypać na wierzch wieksze kawałki kory...
Po przekwitnieniu trzeba wzmocnić podstawę ;przesadzać jeżeli potrzebne .Ważną jest ocena przydatności podłoża a nie kiwanie.

Polecam arkusze upraw /jak w odp.o Dendrobium/ zakładka dla Cambria.Znajomość zasad pozwoli nie popełnić błędów przy dalszej pielęgnacji.
To ładna, ciekawa hybryda.
Życzę zadowolenia z kwitnienia i powodzenia w uprawie.
JOVANKA
.
Awatar użytkownika
summer67
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2014, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie / łódzkie

Re: Cambria

Post »

Witam wszystkich serdecznie :)
Pozwolę sobie podpiąć się pod temat cambrii..
dostałam ją w maju ubiegłego roku w pełni kwitnącą; przekwitła, wycięłam pęd po kwiatach i odpoczywała sobie; pytanko mam - czy to pęd kwiatowy właśnie pięknie wyrósł ?
Obrazek

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi :)
Pozdrawiam.
"Radość z kwiatów - to resztki raju w nas." ( Philip Otto Runge )
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=72504" onclick="window.open(this.href);return false; ( storczyki )
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=43&t=72555" onclick="window.open(this.href);return false; ( Rh + azalie )
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cambria

Post »

summer67 masz racje to młody pędzik ;:138
Awatar użytkownika
summer67
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2014, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie / łódzkie

Re: Cambria

Post »

to bardzo się cieszę :tan czekam niecierpliwie na kwiaty :)
pozdrawiam
"Radość z kwiatów - to resztki raju w nas." ( Philip Otto Runge )
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=72504" onclick="window.open(this.href);return false; ( storczyki )
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=43&t=72555" onclick="window.open(this.href);return false; ( Rh + azalie )
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

A ja mam pytanie - ile czasu trwa wzrost młodych przyrostów, ale nie takich nowiutkich tylko już takich, które wytworzyły dość spore listki, a pseudobulwki między nimi ni widu, ni słychu. Moja cambria od 2 miesięcy chyba nic ich nie powiekszyła...
Oglądając zdjęcia i filmy na yt zauważyłam, że u niektórych już po miesiącu były one spore i sama nie wiem co z moimi jest.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Cambria

Post »

No więc wracam do tematu o Cambrii gdyż 'Houston, we've got a problem' :?

Jak na zdjęciu z pierwszej połowy stycznia, moja Cambria kwitnie sobie w najlepsze. Ostatnio Jonvanka zwróciła mi uwagę iż po tak niewyraźnych zdjęciach nie rozpoznamy odmiany albo przypuszczlanych rodziców, więc wrzucam wyraźniejsze :D :

Obrazek

Bardziej zmartwił mnie ten obrazek:

Obrazek

Obrazek

mianowicie z jednolicie zielonej aktualna główna pseudbulwa zrobiła się purpurowa i lekko się pomarszczyła, a listek młodej małej pseudobulwy zżółkł kompletnie. Spryskuję same liście codziennie, podlewam raz na tydzień. przestawiłem z parapetu na stół tuż przed, żeby ochronić ją przed zimnem (okna nie otwieram ale jest stare więc i nie w 100% szczelne); temperatura między 17 a 19oC. Ale jednak coś nie pasuje roślince. Głowię się tylko czy to mój błąd :cry: , czy opóźniona reakcja na szok związany z zakupem i nowym domem. Za wszelką pomoc będę wdzięczny ;:196
Kuba
kjakub
100p
100p
Posty: 113
Od: 5 lut 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Cambria

Post »

Nie podlewaj regularnie raz na tydzień, ale dopiero jak podłoże przeschnie, co możesz ocenić na podstawie wagi doniczki z rośliną, lub obserwacji, że pseudobulwy zaczynają się marszczyć. U mnie Burrageara 'Nelly Isler' przy takim traktowaniu(podlewanie wychodzi raz na 1,5-2,5 tyg. jak mi się przypomni, a nie zraszam wcale) i odkąd się rozrosła kwitnie często i długo, z niedługimi przerwami. Jedyne co mógłbym zarzucić, że nowe pseudobulwy nie są zbyt okazałe, a kwitną - muszę tylko rozgryźć kwestię nawożenia, aby podpędzić pseudobulwy do większych rozmiarów i by szybciej rosły ;-)
Pozdrawiam, Jakub.
Uwaga: Post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, oraz wiele substancji uznawanych za niebezpieczne - wskazana ostrożność!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria

Post »

Witaj kubus2015,
Ładne to "oncidiowate" ...i ładne zdjęcia, jak przystało na publiczna prezentację. :lol: ...

Szukając :roll: niestety nie znalazłam "wzorca" więc dalej nie umiem nic bliżej powiedzieć, niż wiesz...
A, resztę to pewnie producent krzyżówki wie najlepiej; a,dobrze namieszał ... :)
Potwierdziłam ,ze to krzyżówka Odontoglossum ,więc... wszystkie konsekwencje warunków uprawy są z nim związane .
I tym się kierujemy.
Warunki uprawycambria wg wzorca /zakładka po prawej... .

Błędu temperaturowego nie widzę.
Natomiast ...w okresie zimowym raczej nie należy stosować zraszania.To najczęściej jest powodem zagniwania nowych przyrostów.
Tu są inne nieprawidłowości i może całe zło...
Podlewanie jest zbyt częste;podlewamy storczyki wtedy gdy prawie jest sucho w doniczce a do tego jest :!: ZIMA
-w podłożu jest niedostateczna aeracja przy dodatkowej osłonce.
Nie uwzględniam innych czynników /brak danych o nawożeniu, jakości wody /

To wszystko mogło spowodować awarię w podłożu..../stara pseudobulwa podejrzanie utraciła kolor i kondycję /.
Jeżeli jest to koniec kwitnienia to warto zrobić w podłożu inspekcję- a na pewno wyciągnąć całość z doniczki i przejrzeć
co tam "piszczy" /może są zgniłe korzenie....-tfu,tfu.../.
Gdy jest zły stan....trzeba szykować się do wymiany podłoża na nowe.... po oczyszczeniu i dezynfekcji bryły korzeniowej.

Powodzenia, pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Cambria

Post »

Skoro już jesteśmy przy zmianach koloru psb to tak obecnie wygląda moja cambria po przygodzie z przędziorkami i dwukrotnym oprysku.
2 pseudobulwy zrobiły się brunatne i wyschnięte, a odchodzące z nich liście uschły:
Obrazek Obrazek

a pozostałe liście zrobiły się ciemnozielone, sztywne i częściowo również uschły:
Obrazek Obrazek

Co z nią dalej zrobić, żeby uratować i przywrócić do wcześniejszego wyglądu?
Wydaje mi się, że roślinka chce dalej żyć, bo wypuściła nowy przyrost, ale ogólnie wygląda nieciekawie i po ostatnim pryskaniu dalej widziałem na niej robale (choć dziś nie udało mi się dostrzec nawet jednego). Wydaje mi się, że korzonki też powinny być bardziej białe a nie takie brązowe? Dlatego obstawiam, że to nie tylko wina chemii ale i jakieś błędy w uprawie. Podlewam raz w tygodniu przez przelewanie i pozostawienie na 15-20 minut w wodzie filtrowanej z odżywką.


A tutaj mój przepiękny Isler czy raczej to co z niego zostało:
Obrazek
Ta sama historia co powyżej - po pryskaniu zaczął marnieć, aż doszło do takiego stanu. Boję się, że ostatnią cambrię też czeka taki koniec. ;/
Jak myślicie, czy jest sens wyciąć całą górę i liczyć na to, że roślina odbije, czy raczej już po zabawie i do wyrzucenia?
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cambria

Post »

Borg, nie pomogę Ci w tej sprawie.
Sama mam jedną jedyną cambrię od 2 miesiecy (?) i sama mam tyle pytań.
Jedna bulwa mi się też zrobiła brunatna, ale podejrzewam, że po prostu nadszedł czas dla niej. Reszta wydaje się okej, Z jednej strony zauważyłam nowe tworzące się psb i nowe dwa korzonki - więc chyba dobrze pielęgnuję.
Zastanawiam się czy obcinać zółte liscie czy też nie ?
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Cambria

Post »

U mnie listki po jakimś czasie same odpadają, jak niemal całkiem zżółkną.
Moja też jest jakaś dziwna, młode przyrosty, jeszcze bez bulwki zaczynają wytwarzać malusie kolejne przyrosty :|
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”