Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Aniu , jesteś naszym ekspertem :D w odmianach ziemniaków :wit
Bożena
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Na wiosnę wcale nie są droższe ze względu na to że do sadzenia ludzie potrzebują. teraz jak troszkę przymrozi to cena powinna skoczyć bo rolnicy nie maja ocieplanych samochodów i jak jest duży mróz to troszkę mniej sprzedają bo nikt nie powiezie 200km ziemniaka na hurtownię z nieocieploną budą bo zwyczajnie te ziemniaki by zmarzły. A cena na wiosnę zawsze zależy od tego ile ziemniaków zostało jeszcze w przechowalniach i ile jeszcze zostanie sprowadzonych z zagranicy. Cena zawsze zależna jest od plonów. Z racji że w tym roku było mokro i nie tylko w Polsce ziemniaków jest mało i wysoka cena będzie się utrzymywała cały rok aż do momentu kiedy pojawią się kolejne młode ziemniaki. Ten sezon można porównać jeśli się nie mylę do sezonu 2010 kiedy to w Polsce były powodzie i u sąsiadów też. A to że jest podwyższony popyt wiosną na sadzeniaka to nieprawda sadzeniaki kupuje się już teraz bynajmniej jeśli chodzi o rolników którzy mają gdzie je przetrzymywać później zaczyna się podkiełkowywanie i sadzenie. Fakt wiosną też można kupować sadzeniaki ale większość kupuje jesienią, ewentualnie zimą.
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Gdzie tam do eksperta , to mi wiele brakuje.Mam po prostu zakręconego męża, który szuka, szuka.... :;230
barjed5251
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 lut 2013, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Na równi i do Łomży i do Ostrołęki.

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Pierwszy raz posadzilam ziemniaki ,bo mam gdzie.Kupilam od rolnika najzwyklejsza Irge i gdyby nie szusza (1,5 miesiąca) a potem we wrześniu deszcze 2 tyg,non-stop toby był zbior calkiem ,calkiem.Ale i tak z 1000m2 było ponad tone.Nie podsiewane,nie pryskane,nawet stonke zbierałam recznie.Smaczne ,bo czyste,tylko na nawozie bydlęcym.
Kwiat zyje,kocha i przemawia cudownym językiem.
(Peter Rosegger )
Z pozdrowieniami BARBARA
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

To masz naprawdę ekologiczne ziemniaki , wiesz co jesz :wit Coraz częściej słyszę o odmianie Bartek i Owacja , muszę sie zagłębić w opisy tych ziemniaków , może je zdobędę :D
Bożena
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Bartek - smaczne, jasno żółte ziemniaki. Niby średniowczesne, ale porównując z innymi średniowczesnymi dojrzewają 3 tygodnie później. Bardzo plenne, ale trudne do zbioru, bo nać bardzo mocno się bulw. Zrezygnowałam z nich w zeszłym roku.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

A to tego nie wiedziałam , a z przechowywaniem jak ? Skoro nać była długo zielona to szybciej gniły bulwy ? Czy tak jak pozostałe sie przechowywały ? Jestem bardzo ciekawa !!
Bożena
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Przechowują się bardzo dobrze, mimo tego, że później zebrane. Jeszcze jeden dość istotny szczegół. Zostawione na przyczepie, mimo okrycia ciemną plandeką po 2 dniach zielenieją. Czyli trzeba się spieszyć ze schowaniem do ciemnej piwnicy. :(
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

W takim razie to ja chyba sobie odpuszczę te ziemniaki , skor maja tyle wad :(
Bożena
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

limonkaa pisze:To masz naprawdę ekologiczne ziemniaki , wiesz co jesz :wit Coraz częściej słyszę o odmianie Bartek i Owacja , muszę sie zagłębić w opisy tych ziemniaków , może je zdobędę :D
Mamy Owację już kilka sezonów i się tak szybko nie wyradza ... jesteśmy zadowoleni .
W tym roku nabyliśmy Bellarosę pewną bo od rolnika który nabył w centrali nasiennej ale udało mi się tylko 50 kg i to jadalnego więc trzeba będzie kroić .
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

To dobra zaleta , jak się nie wyradza tak szybko . A z czerwoną skórką to ja kilka lat temu jadłam , ale właściciel miał mało więc tylko na skosztowanie dostaliśmy , smaczna była i żółty kolor miąższu , to co ja lubię ....ziemniaki z białym miąższem muszę gotowac , tylko z konieczności , jak nie mam żółtych :(
Bożena
Golonka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 lip 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Czy można sadzić ziemniaki w miejscu z ograniczonąym dostępem słońca?
Mam na działce wzdłuż altany od zachodniej ściany taki pas ugoru i chciałem go zagospodarować.
Światło tam jest od południa do około 19. Nie zależy mi na wielkich plonach, a ziemniaków nie lubię sypkich - wolę odmiany sałatkowe.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie

Post »

Pewnie dadzą radę, tylko okres wegetacji się wydłuży. W cieniu będą też bardziej podatne na choroby grzybowe - będą wolniej schły i średnia temperatura będzie tam niższa, a zaraza ziemniaka lubi i wilgoć i nie za wysokie temperatury.
Pozdrawiam
Adam
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”