Kiedy i jak nawozić?

ODPOWIEDZ
dazima
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 lis 2012, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Czyli można stwierdzić, że nawóz w płynie jest lepszy do storczyków, a pałeczki do kwiatów, które żyją sobie w ziemi :)
Czy można jakoś podsumować nawozy w płynie, jeśli chodzi o stosowanie do pory roku?
Bo czytając wątek o nawozach mam straszny mętlik i nie wiem jaki wybrać, na kwitnienie, na wzmocnienie i i żeby była odpowiednia proporcja NPK. Jaka jest prawidłowa?
Czytałam, że większa ilość N wpływa na czynniki zielone np. liście, a co z P i K?
Czytałam też, że równe proporcje NPK np. 5-5-5 też są dobre, ale nie wiem, czy taka proporcja bardziej będzie wpłynie na liście, czy kwitnienie?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

N wpływa na rozrost części zielonych - liści i korzeni natomiast P i K na kwitnienie. Sama się gupię, w jakiej porze roku czego powinniśmy dostarczać w nadmiarze, więc stosuję nawóz zrównoważony i jak na razie kwitną lub biorą się za kwitnienie wszystkie storczyki plus jednego i maluchów oczywiście :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
dazima
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 lis 2012, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Czy te wszystkie nawozy do storczyków nadają się do wszystkich odmian storczyków?
Czy miniaturki też można nawozić?

Dzięki za odpowiedź, postaram się coś odpowiedniego wybrać :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Nie jest trudno sie pogubić z nawozami mając róznorodne storczyki.
Nie istnieje nic takiego jak wszystkim równo....
w skrócie....
JOVANKA pisze: Nawóz nalezy dostosować do konkretnego storczyka, jego okresu wegetacji i potrzeb. Zmienność jest uzasadniona okresem życia ...Inaczej w czasie wzrostu inaczej przed okresem inicjacji kwitnienia .Tak stosujemy nawożenie.
Zrównoważone nawozy są ok...pod warunkiem przemienności z innymi. A, co ważne rodzaj podłoża wpływa na dobór nawozu- np.korowe zawsze wymaga nawozów z przewagą N np.30:10:10.Bez tego azot skonsumuje kora a, storczyk nic z tego nie dostanie.I będzie marniał lub zatrzyma sie w czasie..

Poza tymi wszelkimi jakościowymi spektami, efekt nawożenia to suma wszystkiego plus właściwa woda, temperatura i inne uprawowe warunki, koncentracja nawozów w roztworze , uwzględnienie potrzeb konkretnej orchidei.....
To fragment mojego art.z publikacji

Na dobrą sprawę :D każdy zainteresowany powinien sobie sporządzić grafik nawożenia każdej rośliny i...po problemie.
Co-komu- ile -kiedy i dlaczego...
Można sobie pomóc....Jako ważny dział dobrze jest omówiony w wiekszości istniejącej literatury fachowej z naszej dziedziny orchidologii.Jest dostępna kazdemu.

Technika nawożenia nie jest łatwą do opanowania - jest niczym żonglerka ;im wiecej różnorodnych storczyków tym większa :D

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Maaaciej
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 mar 2013, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Regenerator do storczyków Florovit

Post »

Polecam regenerator do storczyków Florovit ze str 6, sprawdził się, liście są sztywniejsze.
Pozdrawiam Maaaciej
lena163
50p
50p
Posty: 81
Od: 29 sty 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Zachwalacie tu nawóz typu biohumus który stosuje do moich kwiatów i nawet nie wiedziałam że można nim nawozić storczyki. Chciałabym się zapytać co ile trzeba/można nawozić storczyki?
Bo że trzeba rozcieńczyć to już wiem :)
Moja mama ma kilka storczyków nigdy ich nie nawoziła, a kwitną jak szalone choć widzę, że niektóre liście mają jakieś plamy, ale ogólnie reszta liści jest zdrowa i jędrna.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Witajcie, cały dzień u mnie pada więc postanowiłem nazbierać trochę wody dla storczyków.
Mam 20 litrowy kanister po odżywce dla zboża, wypłukałem go i chcę w nim gromadzić wodę. Pozostaje pytanie czy pozostałości nawozu nie zaszkodzą moim storczykom?.


http://img6.imageshack.us/img6/7249/j798.jpg
Ostatnio zmieniony 7 lip 2014, o 00:55 przez Jovanka, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: korekta na link - zdjęcie zbyt duze wycofano
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Witaj,
Mikroelementy wskazane na na etykiecie nie będą problemem.Są pożądane, również wchodzą w skład wielu dobrych
nawozów przeznaczonych dla storczyków.
Podejrzewam,ze po wypłukaniu będą to śladowe ilości więc okazjonalna domieszka ...nie będzie szkodliwa.
Gromadzenie deszczówki jest wskazane, jednak przypominam,że pojemnik /być może jest półprzejrzysty?/ nie powinien stać
w jasnym miejscu, narażonym na dz.promieni słonecznych i wyższych temperatur.

Napisz o efektach w podlewaniu za jakiś czas/choć pora na dokarmianie i okres słabszej wegetacji nie sprzyja ocenie/

-Pozdrawiam,JOVANKA
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Dziękuję, zbiornik jest biały 20l, przechowywany będzie w suterynie w temperaturze około 15'C. Łącznie przechowuję ok 30l wody deszczowej. Ostatnio nie pada zbyt często i tak długo, aby woda była dostatecznie czysta i zdatna do gromadzenia, więc biorę ile mogę. Jeszcze jedno pytanie, jak długo taka woda zdatna jest do podlewania?, rozumiem oczywiście że zależy to także od jej czystości. Przypuszczalnie miesiąc, dwa?.

Polecam deszczówkę, wszystkie moje phalenopsisy zakupione kilka miesięcy temu w tej chwili wypuszczają po 2 pędy, niektóre także odgałęzienia. Zapewne to także zasługa nawozu z tesco marki tesco NPK 5:5:5 :;230 którego stosowanie teraz ograniczyłem.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Spokojnie, jak w ciemnym to 3-4 miesiące.
Zimą będzie śnieg...więc z czystego roztopisz - jest to jeszcze lepszy produkt.
Cieszę się ,ze też polecasz deszczówkę.. :D .


Ja polecam od początku istnienia sekcji tylko nikt nie czyta bo :roll: mu się nie chce przejrzeć naszej bazy...od końca.
:;230 widocznie każdy musi się sam przekonać i zjeść nie jedną żabę , zanim dojdzie do słusznych wniosków.
To się nazywa wyważanie otwartych drzwi.......


Deszczówka i jej właściwości są dobrze opracowane literaturowo - jest praktycznie na pierwszym miejscu w regułach uprawy storczyków.Sprawdza się w praktyce pod warunkiem,że nie jest zanieczyszczona /gorsza na terenach przemysłowych, z dachów i pierwsza zbierana / a ilość nawozu gwarantuje odpowiednią przewodność płynów dla roślin.

Wszystkim zainteresowanym dedykuję wyróżnione wpisy ku...przypomnieniu...
..


Nawóz zrównoważony nie jest zły..ograniczenie może być tylko okresowe lub minimalizowane .
Obecnie i tak usypiająca wegetacja ,nie sprzyja właściwemu konsumowaniu pożywek przez rośliny..

Pozdrawiam, JOVANKA
Awatar użytkownika
marlenka10
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 lis 2013, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Czy ktoś z Was stosuje nawóz do storczyków "Target"? Jak Wasze doświadczenia z tym nawozem? Ja stosuję go od roku i mój storczyk nie kwitnie, nie wiem czy ten nawóz nie zasala zbytnio podłoża, bo nawet przy nakrętce butelki zbiera się biały osad.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Zasilać?

Post »

Czy w okresie zimowym nawozi się storczyki?Na opakowaniu nawozu znalazłam informację że podlewa się połową dawki.Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasilać?

Post »

Cześć,

myślę, że to zależy od tego jaki masz nawóz i na jakim etapie rozwoju jest konkretny storczyk :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”