Jodła koreańska(Abies koreana) z nasion,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

Tara ja tnę w maju.

Marta urosnąć urośnie tyle,że w Twoim przypadku będzie szybciej ,bo nie ma już konkurencji.Także powinno nagdonić i to drastycznie /duże przyrosty/
Podaje się wiek i wysokość żeby można było sobie zobrazować jakie to będzie duże drzewo.I dlatego też przejmuje się w zasadzie okres 10-letni.To średnia dla drzewa.Może oczywiście w tym okresie się urosnąć więcej lub mniej :D A to zależne od wielu współczynników.Ale mamy średnią :uszy
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12953
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Jodła koreańska

Post »

Robert dzięki, mam jeszcze jedną mniejszą będę już wiedziała
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
JSZFRED
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2842
Od: 1 lut 2008, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Ząbki

Re: Jodła koreańska

Post »

Moja jodełka jeszcze nigdy nie miała szyszek rośnie u mnie 6 rok przy zakupie miała ok 60 cm była pękata i wcale nie rosła, została przesadzona w inne miejsce i rośnie bardzo ładnie trochę ją koryguję aby była węższa, ale nigdy nie cięłam przewodnika czy doczekam się szyszek
Obrazek
Pozdrawiam Asiorek

Asiorlinki
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

Teoretycznie sadzona z 60 cm /czyli duża / i powinna zaszyszkować.
Zdjęcia nie widzę ,ale podejrzewam , że przewodnik i przyrosty ma małe i dopiero teraz ruszy.
Ogólnie wydają owoce w tym przypadku szyszki jak czują zagrożenie czyli zero jakichkolwiek nawozów i dopieszczania.Niech rośnie jak rosła.
Jak za dużo wybije pomimo macoszej opieki to sekator lub przyginanie pędów
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

Ja opowiem wam o swojej jodełce... Gdy ją kupiłem miała jakieś 1.5 (2004-5 rok coś koło tego )
Była tragiczna nie miała czubka (uszkodzenie mechaniczne , dla tego tanio kupiłem ) Po 2 latach miała jakieś kilka szyszek
Rosła tragicznie cm na rok szaleństwo. Na szczęście udało jej się uformować pęd przewodni. Wtedy to dopiero ruszyła do przodu.
W TAMTYM ROKU ROCZNY PRZYROST TO JAKIEŚ 30 CM. Jest piękna mięciutkie igły bardzo dużo szyszek i młodych siewek które giną przez zimę. Nie potrzeba mi więcej drzew tego gatunku, a nawet jeśli to za mało mam cierpliwości by czekać na rezultat z nasion. Podlewać i czekać cierpliwie. To moja rada. Błękitne szyszki na pewno się pojawią. ;:3
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Jodła koreańska

Post »

Moja jodełka do tej pory dobrze rosła ale teraz 1/2 choinki zeżółkła może trzeba ją przesadzić póki nie jest jeszcze zbyt wielka co sądzicie?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
alphax
500p
500p
Posty: 954
Od: 26 maja 2012, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Hannover

Re: Jodła koreańska

Post »

Ponownie zawitalem do koreanskiego watku z pytaniem. Jodla rozrasta sie raczej na boki nie majac typowego ksztaltu.
Czy mozna cos zrobic w przypadku braku typowo wyksztalconego przewodnika w jednej z dwoch moich koreanek, czy taka jej uroda?
jeśli potrzeba pstrykne fotke miejsca gdzie przewodnik "zaniechal swojej aktywnosci" ;:174
Obrazek
Przepraszam za brak polskich znaków diakrytycznych
... nie akceptuję nietolerancji, zawiści i kłamstwa - Janusz
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

Z czasem powinna sama sobie wyprowadzić przewodnik. oczywiście jest to czas dość spory.Ja poucinałem przewodniki , że całkiem nie było, sama sobie wyprowadziła po dwóch latach.
Małe zdjęcie to i określiłem najbardziej wyśrodkowane ( ale niekoniecznie i tak musi być , bo roślina to nie matematyka ) pędy nadające się na przewodniki.
Sam możesz wyprowadzić przewodnik jak to się dość często robi jak roślina się nie kwapi .Stelażyk wybrać najładniejszy pęd kierować do góry zawiązując niewżynającymi się sznurkami.

Takie pytanie - mała jest jeszcze w sumie czy to warto kombinować ? Może wytworzy, a po drugie każda ,, inna '' roślina odbiegająca od schematu ma swój urok :lol: , ale to tylko moje osobiste zdanie.

Obrazek
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
alphax
500p
500p
Posty: 954
Od: 26 maja 2012, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Hannover

Re: Jodła koreańska

Post »

Piekne Dzięki Robert za informacje :)
Na chlopski rozum tak naprawde myslalem ze wlasnie w ten sposob mozna sposobem wyprowadzic przewodnik.
Z pewnoscia zrobie to jeśli do przyszego roku nic nie bedzie sie dzialo.
Przewodnik w tym wypadku nie bylby taki wazny gdyby nie to ze lokalizacja jodly (w pewnym oddaleniu od okien) zostala przemyslana pod katem kiedys w przyszlosci oswietlonego w okresie swiat Bozego Narodzenia drzewka. Z tego tez wzgledu ksztalt jodly jest istotny i tym samym przewodnik wielce porzadany :wink:
Jak na przekore ta druga koreanska jodla ma ladny przewodnik, rosnie ona jednak zbyt blisko okien. Kupione byly malutkie ale byc moze zamiana miejsc nie wyszlaby obu dwulatkom na zdrowie, dlatego nie będę ryzykowal i skorzystam z Twojej rady i jeszcze odczekam.
Naturalnie masz racje "każda inna roślina odbiegająca od schematu ma swój urok" ale w tym wypadku schemat jest dla mnie wyjatkowo istotny :D
Przepraszam za brak polskich znaków diakrytycznych
... nie akceptuję nietolerancji, zawiści i kłamstwa - Janusz
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

Jakbyś się kiedyś zdecydował to po 15 sierpnia można kopać iglaki z gruntu :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
alphax
500p
500p
Posty: 954
Od: 26 maja 2012, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Hannover

Re: Jodła koreańska

Post »

Dziękuję Robert, ano zobaczymy jak to będzie.
Przepraszam za brak polskich znaków diakrytycznych
... nie akceptuję nietolerancji, zawiści i kłamstwa - Janusz
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jodła koreańska

Post »

Moja ma już 8 lat i rośnie bardzo ładnie mając już około 3,5m wysokości ale szyszek jeszcze nigdy nie miała.Co może być tego przyczyną. Rośnie w żyznej i wilgotnej ale przy tym dobrze zdrenowanej ziemi.Może nabyłem mieszańca zamiast czystego gatunku ?
Awatar użytkownika
Ivona44
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 31 mar 2013, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jodła koreańska

Post »

Bartosz pisze:Moja ma już 8 lat i rośnie bardzo ładnie mając już około 3,5m wysokości ale szyszek jeszcze nigdy nie miała.Co może być tego przyczyną. Rośnie w żyznej i wilgotnej ale przy tym dobrze zdrenowanej ziemi.Może nabyłem mieszańca zamiast czystego gatunku ?
a może nie spieszy się dziewczyna, taka już jest :wink:
Pozdrawiam, Iwona.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”