Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych - BAZA

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Zablokowany
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych- BAZA

Post »

Przedmowa. Historia i dzień dzisiejszy ogrodów skalnych
Ogrody skalne były zakładane w Azji już kilka wieków pne. W czasach panowania dynasti Zhou sprzed 3000 lat powstawały już ogrody pałacowe (Ogrody Suzhou). W Chinach sztuka zakładania ogrodów skalnych liczy sobie ponad 1000 lat. Charakterystycznymi elementami chińskiego ogrodu są woda, skały i kręte drogi.
Najstarszym zachowanym ogrodem skalnym jest założony w 1577 r. Ogród Yu Yuan w Szanghaju. Dopiero w XVII w idea zakładania ogrodów skalnych została przeniesiona z Chin do Europy, tak że na przełomie XVIII/XIX wieku zaczęły powstawać pierwsze ogrody skalne w Europie.
Pierwszy opisany ogród skalny z roślinnością alpejską powstał w Angli w 1772 r. w Chelsea 8/.
W 1781 r. założono ogród roślin alpejskich w Królewskim Ogrodzie Botanicznym w Kew.
Alpinaria zaczęły powstawać w ogrodach botanicznych w całej Europie w Insbruku w 1875 r. w Genewie"La Linnea" w 1889 r. w Champex "Flore Alpe" w 1924 r.,w Monachium, Pruhonicach, Wrocławiu.
W Polsce najstarszym ogrodem jest ogród botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego powstały w 1783 r. w miejscu ogrodu rodziny Czartoryskich . Alpinarium powstało w nim w 1836 r. oraz powstały w 1887 r.w miejscu dawnych alpinariów w Zakopanym Górski ogród botaniczny.
Ogród skalny to obecnie..."najmodniejszy sposób zagospodarowania ogrodu roślinami ozdobnymi"...9/.
Wśród miłośników roślin skalnych spotkać możemy ludzi różnych profesji, których łączy jednakże wspólne hobby posiadania we własnym ogrodzie cząstki niepowtarzalnej, naturalnej przyrody, stworzenia jej odpowiednich warunków do życia, przeżycia i rozmnażania. Z niezwykłą pasją w wolnym czasie i po amatorsku dążymy do realizacji tego celu. Wśród tych pasjonatów roślin skalnych możemy wyróżnić:
1."kolekcjonerów"- którzy zbierają wszystkie rośliny skalne (w tym typowo górskie) a zwłaszcza rzadko spotykane, starając się stworzyć im warunki zbliżone do warunków, w których występują w siedliskach naturalnych lub warunki zbliżone pozwalajace na ich uprawę. Do tej grupy zaliczyć można w Polsce np. Michała Hopela z Poznania "Uprawa roślin skalnych w zachodniej Polsce" i wielu hobbistów z Czech m.in. Zdenek Zwolanek " The crevice garden and its palnts"" stosujących nowe metody uprawy wyszukanych roślin górskich jak np. metodę "crevice gardens", czy "tuf wall" dla skalniaków tzw.szczelinowych itp.
2."botaników" - którzy zbierają rośliny skalne ( wtym górskie) np. rodzime czy z Alp lub Himalajów itp albo też wszystkie gatunki czy odmiany roślin należących do określonego rodzaju np. Sedum czy Sempervivum itp.szukając dla nich odpowiedniego podłoża i warunków uprawy. Do tej grupy zaliczyć możemy w Polsce np. Krzysztofa Ciesielskiego "Uprawa gatunków rodzimych" i wielu innych.
3."praktyków ogrodników"- którzy uprawiają rośliny skalne ( wtym również górskie) od lat i dzielą się swoimi doświadczeniami wynikającymi z obserwacji i codziennego obcowania z kwiatami. Do tej grupy zaliczyć można w Polsce np. Eugeniusza Radziula "Skalniaki", czy Zoję Litwin.
4."amatorów ogrodników"- nas wszystkich, którzy są zauroczeni pięknem roślin skalnych, którzy nie wiedzą jak zbudować prosty ogród skalny, jakie wybrać do niego rośliny, jak stworzyć im odpowiednie warunki itp. Korzystamy więc z każdej informacji na ten temat, z roślin(nasion), które uda nam się kupić i często ponosimy niestety fiasko. Z nasion, z których miała wyrosnąć
mała roślina skalna po dwóch latach wyrasta nam np. metrowej wysokości niechciana roślina, bo rodzaj i owszem ten sam Krwawnik ale nie Krwawnik wełnisty czy żeniszkolistny - skalny, lecz wysoka bylina ogrodowa itp., albo wyrasta nam np. roślina, która po roku ginie "wypada", bo nie wytrzymuje naszych warunków klimatycznych lub nie zapewnimy jej takich warunków jakich wymaga itp.
Sam przekonałem się zakładając ogród skalny, że najważniejszy jest prawidłowy dobór gatunków a nawet odmian niektórych roślin skalnych, że niektóre gatunki lub odmiany są bardziej dekoracyjne od innych tego samego rodzaju, że rośliny wielu odmian ogrodowych są bardziej dekoracyjne od tego samego gatunku występującego w stanie naturalnym, bo np. mają inne lub nawet ładniejsze kolory, pokrój itp .W naturze występuje np. sasanka zwyczajna w kolorze fioletowoniebieskim, ale my chcemy mieć oprócz niej również białą "Alba" lub czerwoną "Rubra", a to już są odmiany ogrodowe sasanki zwyczajnej itp. I takiej Pulsatilla vulgaris "Rubra", a nie innej rośliny musimy poszukiwać najlepiej w internecie w renowanych szkółkach.
Dlatego też dla własnych potrzeb zacząłem tworzyć w oparciu o szeroką literaturę fachową zbiór notatek na temat roślin ogrodowych, skalnych najładniejszych i stosunkowo łatwych w uprawie. Roślin najbardziej dekoracyjnych, ozdobnych a równocześnie nie wymagających specjalnych zabiegów uprawowych, wytrzymujących nasze warunki klimatyczne. Uwagami swoimi pragnę się podzielić z wszystkimi amatorami ogrodnikami i dla nich przeznaczone jest to kompendium najładniejszych, niezawodnych i stosunkowo łatwych w uprawie roślin skalnych. Nie wymagają one w większości specjalnych warunków uprawy i mogą być uprawiane w zwykłej nie świeżo nawiezionej ziemi ogrodowej zmieszanej z piaskiem gruboziarnistym lub grysem wapiennym. Przy gatunkach szczególnie pięknych, ale jednak trudniejszych w uprawie zaznaczyłem, że jest to roślina dla kolekcjonerów i starałem się podać szczególne warunki w jakich należy ją uprawiać.
Mam nadzieję , że praca ta pomnoże Wam wybrać interesujące Was gatunki, odmiany, uniknąć niepowodzeń i stworzyć naprawdę malowniczy, pasjonujący Was i budzący zazdrość sąsiadów ogród skalny, bez zbędnych, żmudnych poszukiwań informacji, zawiedzionych nadzieji i rozczarowań.
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych- BAZA

Post »

Rośliny objęte ścisłą ochroną gatunkową.
Spośród roślin objętych kompendium chronione są w Polsce
Adonis vernalis
Carlina acaulis
Colchicum autumnale
Cyclamen purpurascens
Dactylorhiza wszystkire gatunki
Daphne cneorum
Dianthus arenarius
Dianthus grantianopolitanus
Eryngium maritimum
Fritillaria meleagris
Galanthus nivalis
Gentiana wszystkie gatunki
Hepatica nobilis
Leucojum vernum
Leonthopodium alpinum
Primula auricula
Pulsatilla alpina (alba)
Pulsatilla vulgaris
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych- BAZA

Post »

Nowe technologie. Skalniak szczelinowy - "Crevice garden", "Tuf wall". Skalniak żwirowy - "Gravel rock garden". "Alpine house" Zimna szklarnia alpejska

Skalniak szczelinowy z wystawy roślin skalnych Praga 2014 https://www.google.com/search?client=fi ... z&dpr=1.25

Skalniaki szczelinowe budowano w Czechach już od dawna. Ostatnio Zdenek Zwolanek propaguje tę metodę i opublikował swoją pracę "The crevice garden and its plants" (ogród szczelinowy i jego rośliny), która to praca zyskała szeroki rozgłos na zachodzie. W Polsce budowę ogrodów skalnych w technologii szczelinowej propaguje hobbysta-kolekcjoner Michał Hopel w swej pracy "Ogrody szczelinowe w zachodniej Polsce".http://www.alpines.home.pl/p/Joomla/
Ogrody skalne tego typu buduje się z łupków a więc skał dających się łatwo dzielić na płaskie płaszczyzny. Najlepsze są twarde łupki, czarne fillitowe, brązowo-szare szarogłazowe lub kwarcytowo-szarogłazowe.( za miękkie są łupki serycytowe).
Metoda polega na
1. prawie pionowym ustawieniu płaskich bloków skalnych grubości 10-15 cm zagłębionych w ziemi na wysokość 2/3 tuż obok siebie równolegle z pozostawieniem luk pomiędzy tymi blokami .
2. wypełnieniu luki pomiędzy blokami tłuczniem z tej samej skały na głębokość do 25 cm poniżej powierzchni ziemi oraz 30 cm wokół zakładanego skalniaka szczelinowego (drenaż głębinowy)
3.nasypanie podłoża złożonego z tłucznia j.w. zmieszanego z grysem o granulacji 1-2 cm, piaskiem gruboziarnistym (budowlanym tzw.pospołą) i małą ilościa ziemi ogrodowej.(podłoże) Na tak przygotowanym podłożu można zaistalować nawodnianie kropelkowe.
4. posadzeniu roślin w przygotowane podłoże w luki pomiędzy pionowymi blokami
5. ściółkowaniu warstwą drobnego pokruszonego materiału tego samego pochodzenia co blok na grubość 1,5- 2,5 cm (drenaż powierzchniowy)całej przestrzeni luki tak by przykryła ona szyjki korzeniowe sadzonych roślin i stanowiła element dodatkowy element ozdobny poza wystającymi krawędziami pionowych bloków skalnych.
Zdaniem Michała Hopela ogród szczelinowy tworzy bardzo dobre warunki dla trudniejszych w uprawie roślin skalnych chroni je przed grzybami i plesniami, nadaje się dla roślin rosnących w naturze w szczelinach skalnych bo stwarza im stanowiska słoneczne ale równocześnie zimne (korzenie chronione są przed ciepłem a liście kąpią się w slońcu) i doskonale zabezpiecza rośliny w okresie wilgotnych jesieni i ciepłych zim wystepujących w zachodniej Polsce.
"Tufa wall" to inna technologia tzw. tufowa ściana wykonana z porowatej, lekkiej skały osadowej tufu występującej w okolicach wygasłych wulkanów. Składa się ona z grubych warstw węglanu wapnia.http://www.jansalpines.com/en/12/tufa-wall.html
Rośliny umieszcza się na niej w wydrążonych kieszeniach, chociaż naturalna skała ..."zawiera liczne przestwory i zakamarki powietrzne, które dla uprawy wielu roślin skalnych stanowia doskonałe warunki do rozwoju"...17/. Skała daje się łatwo obrabiać pozwalając na dowolne kształtowanie obsadzanych miejsc...."Otwory powinny mieć ok.7,5 cm głębokości i 2,5-3 cm średnicy. Nawierca się je pod kątem 45 stopni w dół"...15/. Niestety tuf jest skałą rzadką i dość drogą. Tufy w zasadzie nie występują w Polsce.
..."często jeden większy okaz ma tyle kieszeni na rośliny, że sam stanowić może mini skalniak"...17/.
Obie metody są niestety bardzo drogie. Koszt ich budowy jest niewspółmniernie duży w stosunku do kosztu budowy tradycyjnego skalniaka. Podaję go jedynie w celu wskazania trendów obecnie występujących w budowie skalniaków. Skalniak wykonany w tych technologiach po pierwsze jest bardzo drogi, nie wszystkim się podoba i nadaje się wyłącznie do uprawy wyjątkowo trudnych w uprawie roślin jak np. niektórych, trudniejszych w uprawie gatunków Edraianthus, Eritrichum, Draba, Asperula, Ramondia, Haberlea, Androsace itp. Dla przykładu powiem, że Androsace sempervivoides, sarmentosa i carnea uprawiam z powodzeniem w tradycyjnym ogrodzie skalnym. Naradki te należą do jednych najładniejszych. Stąd dla potrzeb wynikających z zakresu niniejszej pracy uważam zastosowanie tej metody przez ogrodników amatorów za zbędną. Tematem niniejszej pracy są bowiem najpiękniejsze rośliny ogrodowe nadające się do uprawy w ogrodzie skalnym i to rośliny łatwe w uprawie. A sam wygląd ogrodu szczelinowego czy tufowej skały to rzecz gustu jego twórcy nie podlegająca dyskusji. Dla mnie jest to wystawa rzadkich gatunków roślin skalnych.
W przeciwieństwie do omówionych wyżej typów ogrodów skalnych na dużo większą uwagę zasługuje ogród skalny żwirowy - Gravel rock garden.
Ogrody żwirowe - Gravel garden inspirowane są kulturą wschodu, ogrodami japońskimi czy chińskimi, ale mogą równie dobrze naśladować górskie piargi jeśli do ich budowy zastosujemy duże nieregularne kamienie i grys lub żwir w ich kolorze.
Obrazek
http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... w&dur=1201
Nie nadają się do ich budowy marmur, granit, ani kolorowe wulkaniczne kamienie. Mają one naśladować naturalne piargi, czyli rumowiska skalne powstałe z nagromadzenia u podnóża stoku okruchów skalnych, które odpadły od stromego zbocza i składają się na nie materiały skalne różnych frakcji od żwiru poprzez ostrokanciaste kamienie po wielkie bloki skalne.
Zaletą takich ogrodów skalnych jest to, że nadają się one na tereny płaskie, nie zajmują zbyt wiele miejsca, są tańsze nawet od tradycyjnych ogrodów skalnych i nadają się do obsadzenia roślinami skalnymi, a ponadto nie wymagają zbyt intensywnej pielęgnacji i do ich utrzymania potrzeba mniejszej ilości wody.
Budowa polega na ułożeniu warstwy 7-10 cm wysokiego torfu-sphagnum, przekopaniu go z spodnia warstwą gleby, nasypaniu 5 cm warstwy żwiru o granulacji o,6 cm lub gruboziarnistego piasku rzecznego, osadzeniu na nim ostrokanciastych kamieni, punktowym posadzeniu roślin w odpowiadające im podłoże i wścieleniu całości 2,5-5 cm warstwa żwiru o granulacji 0,6-1,2 cm.
Niektórzy ogrodnicy zalecają grubsze niż w/w warstwy.
Skalniaki miniaturowe w korytach
Obrazek Obrazek
Nie sposób nie wspomnieć również o tzw. ? Alpine house?zimnej szklarni alpejskiej, która umożliwia miłośnikom roślin skalnych, kolekcjonerom uprawę wyjątkowo trudnych roślin wysokogórskich w warunkach innych niż w środowisku naturalnym. Umożliwia im przetrwanie mokrych i bezśnieżnych zim, a latem chroni przed nadmiernym upałem (przez ocienianie i wentylację) a co najistniejsze pozwala kontrolować ich nawadnianie. Daje ona również możliwość wykonywania szeregu prac ogrodniczych w okresie zimowym jak wysiew nasion, podział roślin itp. W dużych ogrodach botanicznych służy ona do prezentacji roślin skalnych zwiedzającym przez cały rok, a więc nawet w okresie zimowym.
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych- BAZA

Post »

SKALNICA TRÓJDZIELNA Saxifraga trifurcata
Syn. S.trójwidlasta

Obrazek

Bylina zimozielona o pokroju płaskim, poduszkowym i ozdobnych, delikatnych kwiatach.
Tworzy dość rozłożyste i pulchne, półkuliste, pofałdowane niskie, zwarte poduszki złożone z wielu rozetek liściowych. Należy do grupy skalnic tzw. mchowych (Dactyloides).
Łodygi ma wzniesione, ulistnione. Liście klinowate, głęboko powcinane, jasnozielone, błyszczące, trójdzielne (stąd nazwa rośliny), pierzaste,na długich ogonkach, podobne w kształcie do liści azorelli. Liście tworzą rozety. Na szczycie cienkiej łodygi kwiatowej wysokości 10 cm wyrasta 5-12 kwiatów w lużnych wiechach, baldachokształtnych. 4/ Kwiaty są pięciopłatkowe, białe z żółtym środkiem. Kwitnie długo - ponad miesiac. Rośnie szybko i szeroko się rozrasta Roślina ekspansywna.

Ocena * Dekoracyjna roślina skalna.
Polecana przez 2/ 9/.
T-2 Łatwa w uprawie.

Wysokość 10-15 cm
Szerokość 20-60 cm
Kwitnie V-VI
Kolor biały
Mrozoodporność USDA 6

Rośnie na łąkach, nad brzegami strumieni, w szczelinach skał wapiennych na wysokości 500 - 2300 m.npm.
Występowanie Pireneje, Kantabria. Endemit kantabryjski. Prawdopodobnie mieszaniec naturalny
S.x schraderi i S.continentalis.
Stanowisko półcieniste do umiarkowanie słonecznego, w południe zacienione - wystawa wschodnia i północno wschodnia, umiarkowanie wilgotne do wilgotnego, chłodne.
Gleba normalna, przepuszczalna,piaszczysto żwirowo próchnicza, przeciętna.
Podłoże
- ziemia darniowa : ziemia liściowa : żwir wapienny 1 : 1 : 1 + drenaż + Ca
- ziemia darniowa : ziemia liściowa : piasek gruboziarnisty : torf odkwaszony 4 :1 : 2 : 4 + drenaż
+ Ca
Odczyn zasadowy. Toleruje obojętny.
Wymagania
Starsze poduszki dzielić i przesadzać co kilka lat gdyż "łysieją" od środka. Oddzielać przy sadzeniu od innych roślin - wrasta w kępy innych roślin. Wiosną w razie suszy podlewać. Wiosna nawozić nawozem dla roślin kwitnących. Zimą sucho. Zimą lekko okrywać przed słońcem.
Rozmnażanie Podział po kwitnieniu w VIII. Siew jesienny. Metoda 1.
Zastosowanie
Roślina ozdobna do ogrodów skalnych, alpinarów, na murki, do pojemników, na obwódki i nad brzegi oczek wodnych.
Odmiany
"Variegata" - Liście jasno obrzeżone.
Etymologia
Nazwa "Saxifraga" pochodzi od łacińskich słów "saxum" = kamień i "frango" = złamać
i wskazuje na zastosowanie do leczenia kamieni nerkowych. Wg. innej interpretacji pochodzi od "saxum"= ,kamień i "frago" = przerwa z uwagi na to, że rośnie na skałach w szczelinach skalnych.
Nazwa odmiany jak przy Azorella trifurcata.
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych- BAZA

Post »

Rośliny poduszkowe to rośliny gęsto skupione, silnie rozgałęzione, o skróconych pędach, tworzące zwarte, płaskie lub półkuliste poduszki z wiecznie zielonymi liśćmi, ściśle przylegające do podłoża.
Do takich roślin przykładowo możemy zaliczyć ( wg.kolejności zdjęć) Silene acaulis Lepnica bezłodygowa, Azorella trifurcata Azorella trójwidlasta, Delosperma nubigenum Słonecznica nubijska, Vitaliana primulifolia Pierwiośnik górski, Thymus x cittriodorus "Variegatum" Macierzanka cytrynowa,Saxifraga trifurcata Skalnica trójdzielna, Sedum album "Coral carpet" Rozchodnik biały, Dryas octopetala Dębik ośmiopłatkowy, Globularia cordifolia Kulnik serolistny.
https://www.google.com/search?client=fi ... z&dpr=1.25
Rośliny te są dekoracyjne nie tylko w okresie kwitnienia, ale przez cały rok z uwagi na zimozielone liście i pokrój. Ponadto ozdabiaja one ogród skalny nawet wówczas, gdy już lub jeszcze nic nie kwitnie.
Mało tego z uwagi na ścisłe przyleganie do podłoża i ozdobne liście ożywiają one ułożone na skalniaku kamienie poprzez całkowite przykrycie podłoża między kamieniami, tworzenie nawisów naskalnych lub wspinanie się po kamieniach.
Dlatego też bez względu na wszystkie inne kryteria doboru roślin
podstawą każdego skalniaka bez względu na jego wielkość powinny być rośliny poduszkowe.
Uważam, że rośliny poduszkowe są nadrzędnym kryterium nad wszystkimi innymi kryteriami doboru roślin do ogrodu skalnego, nawet nad kryterium, które jest tematem niniejszego kompendium
tj. kryterium dekoracyjności, czyli doboru roślin najpiękniejszych.
Bez roślin poduszkowych ogród skalny obsadzony tylko i wyłącznie najpiękniejszymi roślinami, którymi bez wątpienia są np. Pulsatilla vulgaris - Sasanka zwyczajna, Campanulla poscharskyana "Stella" Dzwonek Poszarskiego czy Geranium cinereum "Ballerina" Bodziszkiem popielatym itp. będzie po prostu rabatą kwiatową zarzuconą kamieniami, a po okresie kwitnienia tych roślin, gdy uschną ich nawet ozdobne liście, pozostanie pustym polem.
Nie należy przy tym zapominać, że są to rośliny występujące
w obszarach o surowym klimacie wysokogórskim, ale też w tundrze, na pustyniach i półpustyniach. Są to więc rośliny, które powinny być szczególnie pożądane w ogrodach skalnych.
Uważam, że skoro w ogrodzie skalnym do 50 % powierzchni powinny stanowić kamienie to z pozostałych 50 % przeznaczonych na rośliny połowa powinna być przeznaczona na rośliny poduszkowe
a dopiero reszta na inne rośliny skalne. Przy takim obsadzeniu skalniaka będzie on bowiem dekoracyjny przez cały rok a nie tylko w okresie intensywnego kwitnienia roślin skalnych.
Nie należy zapominać, że rośliny poduszkowe również kwitną i to niejednokrotnie w sposób niepowtarzalny dla innych roślin skalnych
tworząc duże kolorowe płaszczyzny drobniutkich, niemal niewidocznych kwiatków.
Obrazek Obrazek Obrazek
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych- BAZA

Post »

PODRZEŃ ŻEBROWIEC Blechnum spicant Syn.Asplenium spicant, Osmunda spicant, Spicant Acrosticum

Obrazek

Niska, zimozielona paproć o atrakcyjnych, ozdobnych liściach i zwartym pokroju. Roślina rodzima lasów górskich.
Ma krótkie pełzające kłącze. Tworzy małe rozety zwartych, szeroko, poziomo rozłożonych na boki liści długości 15 cm. Z środka rozety w lecie wyrasta druga grupa liści pionowych. Liście pokładające się to liście płonne, zimotrwałe, pierzasto podzielone, skórzaste, ciemnozielone, błyszczące. Liście te mają zieloną oś i są wąskolancetowate o zaostrzonym końcu i nasadzie. Wiosna młode liście mają soczystozielony kolor. Liście pionowe wyrastają w lecie są to liście zarodnikonośne, są dłuższe i węższe od liści asymilacyjnych, sztywne i wzniesione prosto ku górze z podwiniętymi brzegami. Liście te nie są zimotrwałe i maja oś brunatną. 4/ Zarodniki dojrzewają na nich na spodzie liści, w dwóch podłużnych pasach w VIII-IX. Liście zarodnikonośne są ozdobne nawet po uschnięciu i dlatego nie należy ich ścinać w jesieni. Rośnie umiarkowanie.

Ocena * * AGM 1993 Bardzo dekoracyjna roślina skalna. Polecana przez 1/ 2/ 24/ 33/.
T-2. Łatwa w uprawie.

Wysokość 25-45 cm
Szerokość 50-60 cm
Mrozoodporność USDA 5

Rośnie w cienistych, mokrych i kwaśnych iglastych lasach, żródliskach, bagnach, torfowiskach, wrzosowiskach, wąwozach, wzdłuż strumieni, w zaroślach i w szczelinach skalnych od poziomu morza do gór do wysokości 4500 m.npm.
Występuje w umiarkowanych rejonach półkuli północnej, Europa Zachodnia i Środkowa, zachodnie stany Ameryki Północnej, Afryka Północna, Kaukaz, Liban, Turcja oraz Północna Azja do Japonii. W Polsce - Karpaty i Sudety, na niżu rzadko- Pojezierze Kaszubskie.
Stanowisko Półcieniste do cienistego, stale wilgotne, osłonięte.
Gleba oganiczna, gliniasto ilasta, próchniczo torfowa, bogata w humus, kwaśna.
Odczyn pH 4,5-7,5 kwaśna, obojętna
Podłoże
Ziemia darniowa : ziemia liściowa z lasu iglastego : piasek gruboziarnisty : torf kwaśny : perlit 2 : 1 : 2 : 2 : 2. W uprawie zalecany dodatek kompostu z igieł sosnowych lub torfu wysokiego, kwaśnego.
Wymagania
Przesadzać co 2 - 3 lata. Ściółkować korą lub kwaśnym podłożem z lasu. Nawozić wiosną nawozem bogatym w N i K, kompostem z liści i igieł sosnowych. Podlewać często i regularnie. Uschłe liście usuwać wiosną.?...Roślina ta najlepiej czuje się posadzona pod osłoną skał, które stale dostarczają jej kapięcej wody?... 1/
Rozmnażanie Podział IV-VI. Sadzonki kłączowe zimą. Siew zarodników.
Zastosowanie
Roślina ozdobna, okrywowa, do ogrodów skalnych, pod drzewa i krzewy, na brzegach oczek wodnych
i strumyków, do ogrodów naturalistycznych. Ładnie wygląda w towarzystwie funkii, ciemiernika i żurawek.
Roślina jadalna - korzeń i młode pędy gotowane- jako żywność na przetrwanie.
Roślina lecznicza - zewnętrznie na owrzodzenia skóry, wewnętrznie na choroby płuc, problemy żołądkowe, biegunkę.
Roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową.
Etymologia
Nazwa rodzaju"Blechnum" jak przy "Blechnumn penna marina"
Nazwa gatunku spicant z łac.= wzbogacony lub od "spico"= kolce.
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych- BAZA

Post »

Warunki klimatyczne
Zdenek Zwolanek w opracowaniu ?Ceske skalky? zwraca uwagę, na to...?że każda roślina objęta listą zawierającą zalecenia ich uprawy, jest o tyle nieprawidłowa, że nie uwzględnia zupełnie różnych warunków klimatycznych ogrodów skalnych położonych na nizinach i wyżynach oraz stopnia opieki ze strony hodowcy ( podlewanie, zraszanie, cieniowanie ), które również różnią się od siebie.?? 32/ Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne dzieli on ogrody skalne na trzy strefy
0 - położone na nizinach do 200 m.npm ? z wysokimi letnimi, dziennymi i nocnymi temperaturami do 30 st C a zimowymi do ? 30 st C, z niską ilościa opadów, bez porannej rosy i z nieprzewidywalną okrywą śnieżną.
1 - położone na nizinach, ale na stokach północnych lub w dolinach ( w lesie lub przy brzegach wód ) - zabezpieczone przed oparzeniami słońcem lub przy obecności chłodnych powiewów wiatru, przy opadach rocznych 400 mm, zimnych nocach i tworzeniu się rosy rano.
2 - położone na wyżynach ponad 400 m.npm, z regularnymi opadami atmosferycznymi, zimnymi wiatrami, zimnymi nocami i obfitą poranną rosą.
Polska jest krajem wybitnie nizinnym. 75 % jej powierzchni zajmują obszary poniżej 200 m.npm.
W warunkach polskich...? opady w postaci deszczu i śniegu nie są w Polsce wystarczające dla potrzeb wielu roślin a pory, gdy opady te występują nie zawsze są korzystnie rozłożone w ciągu okresu wegetacyjnego. Średnia opadów ( 500 - 600 mm rocznie) na nizinach maleje do 400 mm. Najniższa średnia opadów ma miejsce na nizinach środkowopolskich tj. wschodniej Wielkopolsce, zachodnim Mazowszu i na Kujawach.?...Obszar Wielkopolski i Kujaw został zakwalifikowany pod względem termicznym do rejonów najcieplejszych w Polsce, a pod względem opadowym ? do rejonów najsuchszych, a równocześnie jest to obszar z największymi niedoborami wody w rolnictwie. Te obszary przyjąć można za odpowiednik strefy O wg. Zdenka Zwolanka. Osobiście do strefy O zaliczyłbym również tereny wielkich aglomeracji miejskich. Na obszarach tych niektórych roślin skalnych objętych kompendium, a więc stosunkowo łatwych w uprawie, nie da się w ogóle uprawiać, a uprawa szeregu innych wymaga starannego cieniowania, zraszania i podlewania. Decydując się więc na zakładanie skalniaka na tych terenach musimy zrezygnować z uprawy na nich szeregu gatunków roślin skalnych oraz wymagają one dużych nakładów pracy związanej z koniecznością cieniowania, zraszania i podlewania innych wymagających roślin skalnych.
Pozostałe tereny nizinne w Polsce, poza terenami w/w należy indywidualnie podzielić na strefy o niskich opadach, ciepłych nocach, bez porannej rosy i z nieprzewidywalną okrywą śnieżną zaliczane wg Zdenka Zwolanka do strefy O. W stosunku do nich odnoszą się takie same uwagi jak do strefy O . Tereny nizinne o wyższych opadach, z zimnymi nocami i obfitą poranną rosą zaliczane wg Zdenka Zwolanka do strefy 1. Są to z reguły tereny nizinne na stokach północnych oraz w dolinach, w lasach lub przy brzegach wód.
W zależności od warunków klimatycznych ogrodów Zdenek Zwolanek zaliczył do roślin nie nadających się do uprawy w nizinnych ogrodach przydomowych strefy O i 1 np. Androsace carnea var. laggeri, Dianthus alpinus, Dianthus callizonus, Erigeron aureus, Lewisia tweedyi, Primula minima, Saxifraga oppositifolia i jej odmiany, Silene acaulis. Rośliny te mogą być uprawiane tylko w ogrodach położonych na wyżynach ale i wówczas wymagają podlewania i zacieniania. Rośliny natomiast takie jak np.Asplenium trichomanes, Campanula raineri, Campanula chamisionis, Edraianthus pumilio, Edraianthus montenegrinus, Gentiana septemfida, Haberlea rhodopensis, Primula allioni, Ramonda myconi i nathaliae, Saxifraga burseriani, ferdinandi-coburgi, marginata, Townsendia hookeri czy Vitaliana primulifolia wymagają w nizinnych ogrodach skalnych - podlewania w okresach suchych i zacieniania. 32/
Osobiście uzupełniłbym listę roślin skalnych trudnych w uprawie na nizinach o Adiantum pedatum var.aleuticum, Asplenium scolopendrium, Cassiope lycopodioides, Cyananthus microphullus i lobatus, Gentiana acaulis, paradoxa i sino ornata, Hutchinsia alpina i Lithodora diffusa.
Witlod Hoppel pisze...?niektóre gatunki wysokogórskie, nawet rosnące w Polsce, są nie do utrzymania w warunkach nizinnych. Po prostu nie jesteśmy w stanie zapewnić im w długim czasie odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza, silnego wiatru wiejącego na wysokości powyżej 1500 m, czy uchronić przed skutkami upałów. Takimi trudnymi roślinami są np. pochodzące z Tatr skalnica seledynowa ( Saxifraga caesia), goryczka przeżroczysta ( Gentiana frigida ), czy biała sasanka górska (Pulsatilla montana )... 32/
W nizinnych ogrodach skalnych niektórych roślin skalnych nie da się więc w ogóle uprawiać. Ogrody skalne na nizinach winny być usytuowane na stokach północnych lub w dolinach na obrzeżach lasów lub nad brzegami wód, ponadto rośliny skalne winny być na nich starannie cieniowane, podlewane i zraszane nawet w okolicach kwalifikujących warunki klimatyczne do zaliczenia wg. Zdenka Zwolanka do strefy 1.
Najlepszym miejscem do usytuowania ogrodu skalnego są okolice górskie, podgórskie ( Przedgórze Sudeckie, Sudety, Pogórze Karpackie, Karpaty) oraz wyżynne ( Wyżyna Krakowsko Częstochowska, Góry Świętokrzyskie ) położone na wysokości ponad 400 m.npm., ale niektóre rośliny skalne położone w takich terenach również wymagają w okresach suchych podlewania i cieniowania. Są to tereny o regularnych i wysokich opadach atmosferycznych, z zimnymi wiatrami, zimnymi nocami i obfitą poranną rosą.
Z drugiej jednak strony większość roślin skalnych wymaga poza okresem wegetacyjnym tj. jesienią i zimą
stanowisk suchych. Tymczasem na terenach wybrzeża, pojezierza i dorzecza dolnej Odry od Zielonej Góry począwszy, a ponadto w Sudetach, na wschodnim cyplu polskich Karpat i dorzeczu górnego Sanu opady są w jesieni znaczne. Na wymienionych terenach opad jesieni jest znacznie wyższy (o 100 - 200%) w porównaniu z opadami wiosny. Reszta obszaru Polski ma wiosnę bogatszą w opad niż jesień. Na wymienionych obszarach szczególnie ważne jest osłanianie wrażliwych roślin skalnych daszkami chroniącymi przed wilgocią i to już począwszy od końca pażdziernika. Wykaz roślin skalnych wymagających osłony ?daszkiem? zawarty jest w części ?Ochrona przed zamakaniem? i dotyczy on również okresu zimy. Śnieg jest wprawdzie najlepszą okrywą zimową dla roślin zwłaszcza na obszarach gdzie notowane są duże grubości pokrywy śnieżnej np. na pogórzu lub w górach. Największe za notowane grubości pokrywy śnieżnej w Polsce poza obszarami górskimi wzrasta w kierunku północno-wschodnim, wschodnim i południowo-wschodnim. W Polsce zachodniej maksymalna grubość pokrywy jest średnio mniejsza niż 15 cm i bardziej narażona na odwilże. Na wschód od Wisły przekracza średnio 20 cm w sezonie, dochodząc na północnym-wschodzie Polski i Roztoczu do ponad 30 cm. Niemniej nawet na obszarach z grubą pokrywą śnieżną okresowe odwilże wymagają osłony wrażliwych roślin skalnych ?daszkami?. Najbardziej narażone na zamakanie są rośliny skalne w ogrodach położonych w wielkich aglomeracjach miejskich w których grubość pokrywy śnieżnej jest bardzo mała, okresy odwilży są bardzo częste i w zimie często również zdarzają się opady mokrego, topniejącego śniegu, które mogą być szkodliwe nawet dla roślin skalnych w normalnych warunkach niewrażliwych na zamakanie.
Poza tymi obiektywnymi warunkami klimatycznymi na które w zasadzie nie mamy wpływu ...?Skalniak powinien stworzyć warunki glebowe i ekspozycyjne dla uprawy roślin skalnych zbliżone do naturalnych ? zapewnić właściwą ilość wilgoci w glebie, zbliżony do naturalnego skład i odczyn podłoża oraz intensywność oświetlenia preferowaną przez poszczególne gatunki roślin?? 31/.
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych- BAZA

Post »

OBUWNIK POSPOLITY
Cypripedium calceolus


Obrazek
Obrazek

Najpiękniejszy i najbardziej okazały naziemny storczyk krajowy,roślina leśna, cenna z uwagi na oryginalne kwiaty. Rozrasta się w okazałe kępy. ....?Jest to jeden z najłatwiejszych w uprawie obuwników?... 1/ Roślina rodzima. Bylina kłączowa - kłącze ma cienkie średnicy do 1 cm pełzające poziome z licznymi długimi korzeniami.Łodygę ma wysoką, prostą na szczycie nieco zagiętą, szorstko owłosioną, ulistnioną ( 3 - 5 liści). Liście jasnozielone, jajowate, zaostrzone na czubku, podłużnie silnie żebrowane, łukowato wygięte, obejmują pochwiasto łodygę . Liście ukazują się póżną wiosną. Kwiaty ma pojedyncze, rzadziej po 2-3 ,duże ok.10 cm, na długich, cienkich szypułkach z wydętą cytrynowożółtą wargą przypominającą czubek buta o krawędziach podgiętych do środka z brązowoczerwonymi czterema listkami okwiatu, często spiralnie skręconymi, Kwitnie z reguły 2 - 3 tygodnie i intensywnie przyjemnie pachnie morelami. . Rośnie wolno. Roślina długowieczna, ok. 30 lat a nawet wg innych żródeł do 100 lat. Gatunek zmienny. Samosiew. Roślina trująca w razie spożycia, może powodować objawy alergiczne.

Ocena * Dekoracyjna roślina skalna
. Polecana przez 8/ 31/ 53/.
T - 4 Roślina trudna w uprawie....?Jest to jeden z najłatwiejszych w uprawie obuwników?... Wg. 1, 8 ,11/

Wysokość 20 - 40 cm (60 cm)
Szerokość 30 - 40 cm
Kwitnie V-VI (VII)
Kolor żółta warga bordowe płatki, ( biała warga, zielone lub żółte płatki. )
Mrozoodporność USDA 4

Rośnie w wilgotnych, otwartych, żyznych lasach liściastych (szczególnie bukowych) ale też iglastych i na ich obrzeżach, zaroślach, polanach, ciepłych dąbrowach i murawach, na zboczach skalistych, wapiennych.
Występowanie Europa Środkowa, Północna i Wschodnia, Azja przez Syberię, Północno Wschodnie Chiny do Korei i Północnej Japoni, Ameryka Północna część wschodnia. W Polsce rzadki - Wyżyna Małopolska, Lubelska, Roztocze, Pojezierze Suwalskie, Dolny Śląsk, Sudety, Pieniny, Tatry do 1280 m.npm.
Stanowisko Półcieniste (ocienione w godzinach 10-17 tej), stale umiarkowanie wilgotne - wiosną i w lecie, osłonięte od wiatru, od ciepłego do średnio chłodnego . W cieniu nie tworzy kęp. 59/
Gleba normalno - mineralna, bardzo przepuszczalna, lekka, porowata, piaszczysta do piaszczysto ilastej, próchniczo liściowa (bukowa), żyzna do ubogiej, wapienna.
Odczyn pH 6,6 - 7,7 obojętny do lekko zasadowy. Lubi lekko zasadowy, jak w naturze.
Podłoże Wg. /24 Podłoże powinno zawierać kruszywo wapienne - żwir, ziemię bukową z domieszką odkwaszonego torfu. Wymaga wapiennego drenażu. Bardzo precyzyjny skład podłoża pod storczyki podaje Richard Manuel były biolog RHS, hodowca storczyków
ziemia darniowa (piaszczysto ilasta) : ziemia liściowa (bukowa) : żwir wapienny 1 : 1 : 2 + Odrobina mączki rybnej lub mielonych kości ( 10 łyżeczek na 100 l podłoża ) Do wymieszanego podłoża dodać 20 % perlitu. Podłoże winno zawierać grzyby mikoryzowe.
Wymagania Sadzić na zboczu dla umożliwienia szybkiego odpływu wód opadowych. 59/ Nie przesadzać. Sadzić z bryłką ziemi w której rósł. Dobrze rośnie w sąsiedztwie buków lub brzóz. Podlewać tylko w czasie suszy ? oszczędnie - tak by ziemia nie wyschła całkowicie - deszczówką. W pierwszym roku po posadzeniu podlewać częściej. Roślina wrażliwa na nawozy mineralne . Wg. Z.Litwin.nawozić tylko nawozami organicznymi - 2 letnim kompostem, lub rozcieńczoną w stosunku 1 : 10 gnojówką. Kwiatostany przekwitłe usuwać. Miejsce sadzenia oznaczyć, bo póżno wschodzi wiosną. Chronić przed wiosennymi przymrozkami. Zimą sucho (dobry drenaż). Zimą okrywać igłami sosnowymi lub liśćmi buka.
Rozmnażanie Podział starszych roślin - ostrożnie w VIII-IX lub w IV na części z co najmniej 1 pąkiem i wiązką korzeni. Dla amatora to jedyny sposób rozmnażania. Można próbować wysiewać w bezpośrednim sąsiedztwie rośliny matecznej gdyż w symbiozie z grzybami mikoryzowymi w podłożu. Długo kiełkuje i kwitnie po 6 - 8 a nawet 11 latach.
Zastosowanie Ogrody skalne, alpinaria, w towarzystwie paproci i niskich bylin leśnych, w ogrodach naturalistycznych i na rabatach. Nadaje sie na kwiat cięty. Roślina lecznicza o działaniu rozkurczowym i uspokajającym, na stany przeciwlękowe, antydepresyjne, bezsenność, bóle głowy. W dużych dawkach środek halucynogenny. Roślina podlegająca ścisłej ochronie. Gatunek zagrożony wyginięciem.
Inne
var. pubescens odmiana z Ameryki Północnej od Alaski do Florydy. Jeden z łatwiejszych gatunków uprawowych. Ma większe, bardziej zielonkawe kwiaty, owłosione liście i liczne odmiany.
Etymologia Nazwa rodzaju z greckiego "kypris" - Wenus cypryjska i "pedion" - obuwie : obuwie Wenus. Nazwa gatunku "calceolus" - małe obuwie: małe obuwie Wenus.
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych- BAZA

Post »

Kilka moich uwag dotyczących obserwacji rosnących w naturze Obuwików oraz doświadczeń z kilkuletniej ich oprawy.
Wszystkie stanowiska Cypripedium calceolus, które widziałem na Ponidziu, w Tatrach i w Alpach Julijskich były położone na mniejszych lub większych stokach co powodowało, że nie gromadziła się tam woda. Stanowiska były półcieniste lub słoneczne. W cieniu Obuwiki dobrze się wysiewają ale słabo kwitną i nie tworzą wielopędowych kęp. Na łąkach są niskie i zwarte. Widziane przeze mnie Cypropedia calceolus rosły w nawapiennej rędzinie o gruzełkowatej strukturze. Były to zwykle ciepłe i mało wilgotne stanowiska.
W uprawie ogrodowej nie jest to trudna roślina choć nie zawsze łatwo zaspokoić jej potrzeby. Najważniejszą jest ziemia, której nie można kupić a nie każdy ma dostęp do margla, żwirku wapiennego i innych składników by taką ziemię zrobić. Dużo na ten temat napisał mój przyjaciel Krzysiek Ciesielski więc odsyłam do jego opracowania.

https://docs.google.com/viewer?url=http ... rczyki.doc

W moim ogrodzie mam kilkanaście gatunków obuwików rosnących mniej lub lepiej. Nasz rodzimy Cypripedium calceolus rósł do tego roku świetnie co sezon powiększając ilość kwitnących pędów. Niestety w tym roku w czasie upałów przesadziłem z podlewaniem i ucierpiał od nadmiaru wilgoci. Kilka pędów zgniło. Przelałem też Trillia, które rosły w doniczkach. Nie podlewajmy więc C. calceolus, ich mięsiste korzenie gromadzą wilgoć i świetnie radzą sobie z suchym podłożem.

Krótki cytat z klasycznej książki o Cypripediach: "The genus Cypripedium" Phillip Cribb, Kew Publishing 2008
? Cypripediums have never been found growing in Europe and eastern Asia in leaf mould, but always under a sparse organic layerin the upper mineral-rich soils consisting of clay-humic pellets.?

Z ciekawego i wyczerpującego opisu Janusza podyskutował bym o potrzebie dodawania ziemi wrzosowej i żwirku akwarystycznego. Tam gdzie rośnie Cypripedium calceolus nie ma kwaśnej gleby wrzosowej. Żwirek akwarystyczny zwykle ma odczyn kwaśny a więc nie jest wapienny, w zasadowej wodzie świetnie rosną glony więc wapienny żwirek nie jest stosowany w akwarystyce.

W moim ogrodzie :-)

Obrazek
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych- BAZA

Post »

Pięknie rośnie i kwitnie Twój obuwnik. Dziękuję za zdjęcie na moimi wątku, bo swojego zdjęcia jeszcze nie mam.
Dziękuję za wyczerpujące ustosunkowanie się do mojego opisu i szczegółowy materiał żródłowy na temat jego wymagań. Nie znam opracowania Krzysztofa Ciesielskiego na temat storczyków, a jedynie jego pracę "Uprawa gatunków rodzimych". Praca jest bardzo ciekawa oparta o spostrzeżenia z natury i dotyczy również storczyków. Gdzie można znależć jego opracowanie dot. wyłącznie storczyków ?
Pozdrawiam serdecznie
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych- BAZA

Post »

Opracowanie Krzysztofa Ciesielskiego jest zamieszczone na stronie Michała Hoppela.
http://www.alpines.home.pl/p/Joomla/ind ... &Itemid=36
Jest ono podzielone na trzy części z których jedna dotyczy storczyków.
Sama strona Michała jest też godna polecenia.
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych- BAZA

Post »

Z tej grupy 250 roślin, każdy ogrodnik amator może dokonać wyboru interesującej go rośliny wg zasady, że jeśli wymieniony jest tylko rodzaj i gatunek np. Pulsatilla halleri ( a brak jest wymienionej odmiany ) to wystarczy uprawiać typ Pulsatilla halleri - Sasankę słowacką. Niepotrzebne jest poszukiwanie jej odmian, gdyż typ jest równie ładny jak odmiany. Jeśli natomiast przy danej roślinie poza rodzajem i gatunkiem wymieniona jest również odmiana np. Pulsatilla alpina "Sulphurea" oznacza to,że odmiana jest zaliczona do grupy bardziej dekoracyjnych roślin od typu i nie należy wówczas stosować typu Pulsatilla alpina - Sasankę alpejską, tylko wyłącznie jej wymienioną odmianę czyli "Sulphurea"
Zablokowany

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”