Jodła koreańska(Abies koreana) z nasion,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Daniel84
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 cze 2005, o 14:37

Jodła koreańska(Abies koreana) z nasion,pielęgnacja

Post »

Mam pytanie.
Mam od paru lat w ogrodzie Jodłe koreańską.
Nie wiem jak na bazie tej rośliny można wyhodować następną?
I jak to się robi ?
Proszę o pomoc

I drugie zapytanie

Mam różnież świerk conica

Jak na bazie tej rośliny można wychodować następną?

Proszę o pomoc

Z Pomoc z góry dziękuje.

Z Poważaniem
Daniel
Awatar użytkownika
KASIA
200p
200p
Posty: 210
Od: 4 cze 2005, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Polska
Kontakt:

Odpowiedź

Post »

Szanowny Danielu,
zastanawiam się co miałeś na myśli pisząc "na bazie danej rośliny". Mogę tylko wydedukować, że chcesz się posłużyć wybranym egzemplarzem jako materiałem wyjściowym do rozmnażania. Hobbistycznie Abies koreana można rozmnażać generatywnie z nasion. Wówczas wyrastają tzw siewki, które mogą wiernie powielić cechy rośliny matecznej. Z dojrzałych szyszek należy osypać nasiona, które muszą przejść okres posprzętnego spoczynku. Po stratyfikacji nasiona wysiewa sie do inpektu bądź mnożarki i czeka się, aż wykiełkują, dbając przy tym o odpowiednią wilgoć i czystość patogenową w mnożarce. Picea abies Conica można rozmnażać z sadzonek zielnych, w okresie letnim (czerwiec) z pomocą ukorzeniacza do iglaków.
Życzę powodzenia i dużo cierpliwości :) . Pozdrawiam serdecznie Katarzyna Rokita
Dociekliwy

Re: Odpowiedź

Post »

Katarzyno , z powyższego Twego postu w oparciu o powyższy cytat wnioskuję że posiadasz dużą wiedzę w tym temacie . Mam pytanie : czy w warunkach działkowych jest możliwe wychodowanie sadzonek jodły koreanki ?
W ubiegłym roku wysiałem jesienią nasiona zebrane też jesienią tego samego roku do pojemnika z piaskiem , którego ustawiłem na wolnym powietrzu ( wzorowałem się na wysiewanych wcześniej nasionach sosny , które dały b.dobre wyniki ) , lecz żadne nasionko nie wykiełkowało .
Już teraz wiem czytając Twój post że robiłem to na chybił trafił nie podpierając się żadną wiedzą .
Czy mogłabyś podać więcej szczegółów na temat ujęty w cytacie .
Anna Sęk

Abies koreana

Post »

Witam.
Może odpowiem za Kasię, to ta sama firma :lol: , ta sama wiedza.
Nasiona jodły koreńskiej zbiera się IX-X. Dojrzałe nasiona przechowuje się w pomieszczeniu powietrznie suchym z wilgotnością 25%. W domowych warunkach trudne do uzyskania. Nasiona wysiewa się w maju. Przed wysiewem moczymy nasiona w wodzie o temp. ok. 20 C przez 24 godz. z wymianę wody co 6 godzin. Potem stratyfikacja zimna przez 1-2 tygodnie. Stratyfikacja nasion jest jednym z najczęsciej spotykanych sposobów skracania okresu naturalnego spoczynku nasion i osiągania przez nie zdolności do kiełkowania. Stratyfikacja zimna polega na przetrzymywaniu roslin w temp. 0-5 C. Nasiona do strtyfikacji umieszcza się w substracie przygotowanym z czystego i wilgotnego piasku lub z piasku zmieszanego z torfem wysokim w proporcji 1:1. Stosunek objętości nasion do subustratu wynosi jak 1:3, przy czym nasiona miesza się z substratem tak aby poszczególne ziarna miały ze sobą możliwie najmniejszą styczność. Mieszaninę nasion i substratu umieszcza się w pojemnikach plistikowych. Pojemniki umieszcza się w pomieszczeniu z odpowiednią temperaturą ( chłodnia, piwnica). Grubośc warstwy nasion z substratem nie powinna przekraczać 30cm. Po pojawieniu się pierwszych kiełków stratyfikację przerywa się i nasiona z substratem wysiewa w szkółce. Gdy wysiew stratyfikowanych nasion jest niemożliwy ze względu na warunki atmosferyczne umieszcza się je w temp. -3 C w celu zamrożenia substratu. Przed stratyfikacją zalecz sie stosowanie środków zabezpieczających przed plesnieniem i gniciem.
Troszkę się rozpisałem, ale mam nadzieję ,że znajdzie tu Pan podpowiedź jak postępowac z nasionami sosny.
Pozdrawiam. Sęk Anna
Dociekliwy

Post »

Anno - dziękuję za wyczerpującą poradę . Zastosuję się do podanych wskazówek . Myślę że powyższym wymaganiom jestem w stanie sprostać.
Jeszcze raz dziękuję .
Dociekliwy

Re: Abies koreana

Post »

Anna Sęk pisze: Nasiona jodły koreńskiej zbiera się IX-X. Dojrzałe nasiona przechowuje się w pomieszczeniu powietrznie suchym z wilgotnością 25%.
Jeszcze jedno krótkie pytanie : Jaka temp. powinna być w tym pomieszczeniu z wilgotnością 25% . Czy mogę je przechowywać w altanie gdzie temp. zimą ( czasami ) spada poniżej 0 , czy też musi być ściśle określona temperatura ?
Anna Sęk

Abies koreana

Post »

Przechowywanie dojrzałych nasion jodły jest możliwe przy temp. 1 do 5 C i wilgotności tak jak pisałam 25%. Zarówno wilgotność jak i temp. powinny być ortodoksyjnie przestrzegane. :!: Życzę powodzenia w uprawie. :D Gorąco pozdarwiam. Sęk Anna
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Jodła koreańska

Post »

Pewnie posiadacie w swoich ogrodach jodłę koreańską .Moja wydała w tym roku pierwszy raz szyszki i były żółte(na etykiecie bo jeszcze wisi miały
być fioletowe).Ciekawy jestem jakie kolory miały Wasze

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Wiosną liliowe, później zielenieją.
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Dociekliwy

Post »

A jeszcze póżniej brązowieją i jeszcze , jeszcze póżniej się rozsypują .
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

pytałem o pierwszą faze a nie o kolor przed rozsypaniem?

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

A jestes pewien, ze masz Abies koreana a nie fałszywkę Abies x arnoldiana ??
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

znalazłem artukuł chyba w "szkólkarstwie" o dużej zmienności barw na szczepionych koreankach i dlatego mnie to skłoniło aby was zapytać

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”