Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
arty
500p
500p
Posty: 501
Od: 6 kwie 2012, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: marchew

Post »

jaką polecacie wczesna i późną marchew na sok.? chodzi mi oto żeby była dość długa dobrze się obierała, żeby miała łagodna skórkę bez żadnych "wyrostków"
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: marchew

Post »

Jako wczesną marchew to polecam amsterdamską natomiast póżną karotka lub flakoro,ja te odmiany sieję od lat i się sprawdzają i pod względem przetwarzania jak i przechowywania.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Problemem w uprawie marchwi są zbyt gęste wschody. Wyczytałem, że aby nie posiać zbyt gęsto, można przemieszać nasiona z piaskiem. Może ktoś praktykował ten sposób? Jaka powinna być proporcja między nasionami i ziarnami piasku? Jedna porcja nasion na dwie porcje piasku?
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Aby zaoszczędzić sobie bólu pleców przy sianiu, dobrze jest przygotować teraz nasiona na taśmie.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

:;230 :;230 :;230 W tym roku postanowiłam spróbować z "taśmą" wykleiłam po około 100 nasion marchwi, cebuli, pietruszki i parę innych w mniejszych ilościach, mam nadzieję, że było warto bo ból pleców, co prawda nie przy sianiu, miałam po tych wyczynach :lol:
pozdrawiam Ewa
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

ABan pisze:Wyczytałem, że aby nie posiać zbyt gęsto, można przemieszać nasiona z piaskiem. Może ktoś praktykował ten sposób? Jaka powinna być proporcja między nasionami i ziarnami piasku? Jedna porcja nasion na dwie porcje piasku?
Kiedy uprawiałem marchew to z siewu moczonych nasion wymieszanych z piaskiem. I nigdy sie nie zastanawiałem nad stosunkiem/ wagowym :lol: /. Po prostu sypałem piasku wzrokowo tyle , by nasiona marchwi były tylko otoczone ziarnkami piasku. Ułatwiało to wysiew mokrych nasion i umożliwiało nie za gęsty siew.
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Mam do Was pytanko. Zakupiłam mały plastikowy tunelik wys. 50 cm z wywietrznikami, przekopałam ziemię położyłam czarną folię i na to tunelik, aby ziemia jak najszybciej się nagrzała. Chciałabym wiedzieć kiedy mogę zacząć wysiewać marchew 'Pierwszy zbiór?
Czy warto podkiełkować nasionka? Czy warto od razu nakryć ziemię po posianiu również agrowłókniną (mam tylko tę zimową 50gr) oprócz tego tuneliku?
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Wysiewać można będzie, gdy ziemia trochę się ogrzeje. Powinna mieć około 10 stopni. Oczywiście można dodatkowo przykryć agrowłókniną. Ja marchewki nie podkiełkowuję, ale co 5-10 cm rzucam jedno nasionko rzodkiewki, która szybko kiełkuje i wyznacza rzędy. Jeszcze co do tej odmiany 'Pierwszy Zbiór'. Myślę, że to bardzo myląca nazwa, bo z trzech odmian, które wysiałam w ubiegłym roku równocześnie, ta była ostatnia. Przeczytaj ten wątek dokładnie, była o tym mowa (dwie pierwsze strony).
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Wiem, wiem tyle,że te nasionka już mam, więc siłą rzeczy je wysieję :)
Boże 10 st C to moja gleba chyba w kwietniu dopiero mieć będzie... Mam strasznie ciężką i podmokłą ziemię, a przez to zimną.... pod marchew to będę musiała z piaskiem ją wymieszać i chyba redliny zrobić...
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: marchew

Post »

Mam problemy z alternariozą marchii. Połowę zbioru w zimie mi się pospsuło. Czy ktoś mógłby polecić jakiś środek do oprysku, bo bez niego chyba ani rusz. I jeszcze jedno pytanie - czy alternarioza atakuje również pietruszkę? I czy to jest ta sama alternarioza, która atakuje marchew, pomidory... Na opryski chyba jeszcze za wcześnie, choć część naci pietruszki zostawionej na zimę już robi się miedziana, ale będę robił zbiorcze zamówienie ŚOR, więc zamówiłbym ew. i ten środek.
Pozdrawiam
Adam
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: marchew

Post »

Trzeba troszkę poszukać, to się znajdzie. :D
Alternaria dauci / Alternaria radicina
i
Alternarioza naci marchwi jest chorobą grzybową. Patogen oprócz marchwi poraża także: pietruszkę, seler, szpinak oraz wiele innych roślin uprawnych. Choroba najbardziej szkodliwa jest dla marchwi.
http://www.agropogoda.pl/13932__Alterna ... 28-08-2012

To nie jest ta sama rasa grzyba z rodzaju Alternaria, która jest powodem alternariozy pomidora. Ten gatunek atakuje tylko pomidora, papryke i oberżynę.

A zwalczanie na marchwi ?
Należy przestrzegać 3-4 letniej przerwy w uprawie marchwi na tym samym polu. W razie zagrożenia ochronę chemiczną rozpocząć już w połowie lata. Należy utrzymywać plantacje marchwi w dobrej kondycji. Po zbiorze należy usuwać z pola liście i wszelkie resztki pożniwne, co obniży ryzyko występowania choroby w latach następnych.
Zalecane preparaty do chemicznej ochrony alternariozą naci marchwi to:


Signum 33 WG , Zato 50 WG , Amistar 250 SC , Fungaflor 200 EC , Ascom 250 SC , Amistar Opti 480 SC
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: marchew

Post »

Nie mam szczęścia do marchwi-od kilku lat wysiewam rządek marchwi,po obu stronach cebulka,(ziemia przekopana głęboko-na szpadel).Przerywka-marchewka malutka, śliczna, słodziutka-trochę później, też słodziutka i chrupanko, szczególnie maluchy wcinają.Gdy szykuję się do wykopek,okazuje się, że 90% mogę wyrzucić-robale :cry: Nie mam pojęcia, co robię nie tak?
Pozdrawiam Ewa
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: marchew

Post »

Ja tak miałam z rzodkiewką - też były robale. Posadziłam w innym miejscu i nie mam problemu. Nie sadzę rzodkiewki w tym samym miejscu rok po roku.
Jak się chce bez chemii to w tym miejscu gdzie siałaś nie będzie marchwi.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”