Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Węgiel jest oczyszczający z bakterii i glonów ;)
mrpositiv
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2013, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam. Poczytałam trochę forum i zdecydowałam się na próbę ratunku juki, w posiadanie której weszłam 2 tyg. temu. Od tej pory umiera w zastraszającym tempie.
Wcześniej nikt o nią specjalnie nie dbał, była podlewana rzadko, stała w dobrze oświetlonym salonie. Dwa tygodnie temu przeżyła zaczadzenie (spalił się kominek w salonie), teściowa ją przesadziła i powędrowała do mnie. Początkowo stała w sypialni (średni dostęp do światła), uznaliśmy z mężem że z tego powodu marnieje i przenieśliśmy do salonu. Niestety to nie pomogło, z dnia na dzień liście jej żółkną i więdną, bardzo wiele z nich już wycięłam. Dodam, że nie podlewałam jej dużo (chociaż kiedy teściowa ją przesadzała zauważyłam, że miała bardzo mokro).

Bardzo proszę o odpowiedź, czy jest szansa że uda się uratować jukę z poniższego zdjęcia? Czy zmiana miejsca mogła jej tak zaszkodzić? Korzystając z opisów na forum mam zamiar ją przyciąć, włożyć do wody do ukorzenienia, pieńki zawoskować. Pytanie tylko, czy jest co przesadzać?

Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

mrpositiv to dracena, jutro dokładnie opiszę ci co i jak zrobić dziś nie mam już siły patrzeć na oczy. :wink:
mrpositiv
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2013, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Dziękuję za oświecenie;) W takim razie czekam na opis i pozdrawiam.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

mrpositiv potnij jak zaznaczyłem, poobrywaj wszystkie liście z pinków (poza oczywiście tymi z lewej rozety szczytowej, każdy z pinków pozalewaj dokładnie woskiem tak jak pokazywałem to i użytkownicy wielokrotnie to na forum w tematach o odmładzaniu i do wody, szczytowa rozeta do wody, w każdy słoik z pinkami i rozetą tabletka węgla lekarskiego, wodę zmieniamy co minimum 3-4 dni (tabletka do trzech pierwszych zmian potem nie trzeba), bardzo oszczędnie podlewaj pinki jakie zostaną z systemem korzeniowym bo przy braku liści nie zachodzi fotosynteza a co za tym idzie asymilacja wody poprzez system korzeniowy jest bardzo ograniczona, zero nawozu do czerwca.

Obrazek
szym92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 kwie 2013, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam :)
Chciałbym odmłodzić moją dracenę. Czy mógłby ktoś poradzić, gdzie mam ją uciąć?
I czy ucięty pieniek jakoś zabezpieczyć, bo gdzieś czytałem, że można woskiem zalać czy coś podobnego?
Jeszcze dwa pytania: czy to trzeba dodać ukorzeniacza do odciętej części, którą wstawię do wody?
Szperałem po forum, żeby dowiedzieć się jaka jest to odmiana. Chciałem się upewnić, czy to jest dracena deremeńska?

To tyle, dzięki z góry! :)

Pozdrawiam Obrazek Obrazek
mrpositiv
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2013, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Czarodziej_, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. W takim razie jutro rozpoczynam proces odmładzania mojej draceny;)
Za jakiś czas wrzucę na forum zdjęcia dokumentujące postęp. Pozdrawiam.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

szym92 co chcesz odmładzać, ta dracena się do tego nie nadaje bo odmładza się draceny, które potraciły liście, jest z nimi jakiś problem a twoja widzę nieduża, ładna. :wink:
szym92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 kwie 2013, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Może źle się wyraziłem, nie tyle co odmładzać, ile bym chciał aby się trochę rozrosła. Widziałem ostatnio podobną, z której pnia wyrastały trzt czy cztery pióropusze ;) I...myślałem, że może z moją też dałoby radę coś zrobić.

;)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Nie masz na to wpływu ile wybije pióropuszy jak zetniesz pojedynczą roślinę by uzyskać pióropusze na pniu, może równie dobrze też jeden. Póki jest młoda i nieduża niech rośnie. :wink:
Stilla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 kwie 2013, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam,

Mam problem z moją juką. Od pewnego czasu zaczęła mi podupadać (dosłownie). Pieniki nie rosną prosto do góry tylko się "wiją".
Myślałam, że za mało ma wody i zaczęłam ją więcej podlewać - teraz doczytałam, że tym jeszcze bardziej jej zaszkodziłam :(
Wolę życia to ona ma, bo puściła 3 nowe pędy - 2 prosto z ziemi (a może to coś innego?) i jeden na prawym marniejszym pienku.
Zastanawiam się nad jej pocięciem, ale nie wiem czy to dobry pomysl, bo żadna ze mnie ogrodniczka. I nie wiem co by było z tej pokręconej łodygi rozety gdy ja włoże do wody.
Poniżej zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak ktoś będzie miał jakąś radę dla mnie to będę wdzięczna :)
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

A ja bym pocięła te pieńki, posmarowała funabenem i do wody aby się korzeniły. A to z ziemi to sa odrosty od korzenia :)
Jak będę miała wiecej czasu to wrzucę moją odmłodzoną. Wyglądała podobnie jak Twoja, ma trzy pnie w donicy i je obcięłam w lipcu. TEraz na tych trzech ma ze 20 pięknych piórupuszy. :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Stilla podpowiadam

Obrazek

wszystkie pozostałości po odciętych liściach z pni musisz poobrywać do gołego pnia, czubki jak odetniesz pióropusze oberwij zielone l;iście na wysokość 5 cm byś miała takie pnie a dalej w górę by już zostały liście. Pinki całkiem zdeformowane/wygięte do kosza na co ci tyle tego. Przewertuj ten temat i popatrz jak inni odmładzali i co na ten temat pisałem. :wink:
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”