Kiedy i jak nawozić?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Mam pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczy. Sama dopiero w tym roku rozpoczęłam przygodę ze storczykami-rozpoczęłam od keiki.Jeden falenopsis, drugi dendrobium stoją w przezroczystych naczyniach na keramzycie.Codziennie ich wietrze, spryskuje, doświetlam.Falenopsis nawet wypuścił ze środka maleńki listek.I teraz pytanie:czy trzeba ich nawozić, czy jednak muszą trochę podrosnąć i okrzepnąć.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Trzeba nawozić, zwłaszcza jeśli stoją w keramzycie bo ten nie ma żadnych składników odżywczych.. Nawozimy 1/4 dawki zalecanej przez producenta, polecam nawozy naturalne typu guano lub biohumus :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Dzięki wielkie, jutro lecę po papu dla bidaków.Ja ich na razie tylko spryskuję, czyli dodać nawóz do spryskiwacza?A może kupić mgiełkę do storczyków?Czy ona nie ma w sobie składników odżywczych?Kurka wodna ,nie miała baba kłopotu, no ale tak się kończy wchodzenie na takie forum. :D
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Hmm. mgiełka jest raczej za słaba, sama tez ją posiadam ale głównie używam jej latem, kiedy kwiaty szybciej przesychają.. w delikatny sposób podnosi wilgotność wokół nich, natomiast zimą odradza się zraszanie storczyków bo woda nie odparuje tak szybko i łatwo o początek gnicia :) Ja stosuję nawóz guano, jest naturalny i nie zasala podłoża, stosują do każdego moczenia :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
iGA17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 9 sty 2013, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

:wit
Czytam o nawozach i czytam i nie wiem którą firmę wybrać.
A i jeszcze której firmy nawozy żeby nie zasolały podłoża.
Okropny dylemat.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

polecam organiczne guano lub biohumus, nie zasalają podłoża
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Witam,

a czy ktoś z was stosuje nawóz nawomix?

zawiera srebro nanokoloidalne i skład N 12,2% (azot amonowy 11,8%, azot amidowy 0,3%) P 6,3% K 14,9% jest też dopisek że te procenty to %m/m wie ktoś może co to znaczy? jak porównuje inne nawozy mają znacznie niższe wartości PNK i trochę mnie to myli.

producent zaleca 1-2 nakrętki na litr wody do każdego podlewania.
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Witam,
I....żeby nie powtarzać.... są zielone tematy jak tutaj---> NAWOZY

Nie wiem, czy ten nawomix jest oznaczony "dla storczyków", a musi być taki stosowany.
Formuła NPK jest prawidłowa; nanosrebro nie szkodzi a czy pomaga?-nie wiadomo.Takie są trendy z wprowadzaniem "cudów"
i nowości.
Srebro w tej postaci ma ciekawe własności .Liczyć więc można też na ochronę bakteriostatyczna roślin.
Generalnie ..nawóz jest dobry , ja stosowałam /wcześniejsze wersje bez srebra/.
Niemniej jednak.... :idea: w różnych okresach wegetacji, warto stosować przemiennie też różne nawozy; zwłaszcza te, które pomagają
z późniejszym kwitnieniem/ ob.fosforu..../

Poza tym...w praktyceuprawy , oprócz omaw. niuansów w formule nawozów wpływ ma zbyt wiele innych czynników :lol:
Powodzenie uprawy staje się więc :roll: ... rzeczą .wypadkową.

A ile%m/m .nie potrafię bez dłuższego wykładu z chemii wytłumaczyć.
To, coś z serii :;230 " ile cukru w cukrze" ;potrzebne w sytuacji precyzyjnego i aut. dozowania w uprawie z fertygacją.
A to jest niepotrzebne nam amatorom.

Dla nas ważne są proporcje i dawka .I to jest istotne dla użytkownika.
One są prawidłowe.
A zawartość mineralnych składników przekłada się na dozowanie.
Nawóz nie jest koncentratem, stąd takie miarki - ilości 1-2 nakrętki na litr.
Stosowałam jedną dawkę - nakrętkę na litr .


Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Nawóz jest typowo do storczyków. Zastanowiło mnie tylko, że te wartości są tak wysokie w porównaniu do innych dostępnych na rynku jak np. agrecol. Myślałam może że zostały podane w jakiejś innej miarze i stąd taki rozstrzał. Stosuję go ponad rok i całkiem dobrze się spisuje, falenopsisy kwitną i dobrze się rozwijają. No i nie ma tego charakterystycznego "zgrzytania" przy zakręcaniu jak np. przy agrecolu do storczyków. Gdzieś czytałam że to dobrze, bo wtedy nie powoduje takiego zasolenia, choć nie wiem ile w tym prawdy.
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Czy "zgrzytanie" jest prawdą ? nie wiem; poświadcza jedynie o tym, ze są tam zw.chemiczne,które mogą
łatwiej tworzyć fazę krystaliczną pod wpływem parowania.Mogą ale nie muszą ;zależy od jakościowego doboru składników.
I tak nawozy mineralne mają taka cechę :D gdy zawierają mikroelementy."Jakość zgrzytania" będzie zależna od stopnia koncentracji produktu.
Nawomix nie należy do mocnych koncentratów.
A czy będzie zasolenie podłoza to tylko zalezy od pielęgnacji.Nie od "zgrzytania na zakrętce"

Dobrze,ze nawóz spełnia zadanie.
Ten ostatni składnik...-wysoki potas może jednak okazać się w stałym stosowaniu niekorzystny.
Pożądany jest w okresie letnio-jesiennym przy inicjowaniu kwitnienia ; w innych terminach wegetacji stosowany non-stop ,może w skutkach doprowadzić do relatywnego deficytu azotu N w roślinie .Co niekorzystnie wpłynie na kondycje ogółną storczyka..

Stąd w moich poradach? piszę o przemiennym stosowaniu różnych nawozów/2,3/ dostosowanych do okresu wegetacji.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

W takim razie będę musiała pomyśleć nad jakimś zamiennikiem. Na forum chwalony jest biohumus, więc może wypróbuję. ;) Dziękuje za odpowiedź.
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
dazima
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 lis 2012, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Witam, dawno nie pisałam, ale cały czas na bieżąco śledzę forum. :wit

Mam pytanie na temat "nawozowych pałeczek do storczyków", nigdzie nie mogłam doszukać się informacji na ten temat.
Czy one są dobre na kwitnienie i ogólny rozwój storczyków i może jeszcze na szkodniki? Czy takie pałeczki nawozowe mogą powodować niszczenie układu korzennego?
Co możecie o nich powiedzieć? Lepiej pałeczki, czy nawóz w płynie?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Chyba przeczytałaś :D bo wczoraj napisałam tymi słowami opinię o niszczeniu systemu korzeniowego :lol:
ale rozszerzę wypowiedż:
Podstawowe " ale" ---> taka piguła z koncentracją nawozu nie rozpuszcza się dobrze w takim podłożu bo nie ma jak i taka jej rola aby trwała.
.Działa lokalnie; efekt jest taki, ze oddziałuje z dużo większa siłą niż potrzeba tam gdzie przylega; gdzie trafi .


Inaczej, działają pałeczki i pewnie dobrze w uprawach doniczkowych z tradycyjnym i jednorodnym podłożu i stałej wilgotności.

A...czy kwitnienie lub inne parametry wspiera :roll: trudno powiedzieć nie znając składu NPK i okresu stosowania.
Jakość nawozu zbyt zależne jest od potrzeb storczyka i składu jakościowego.

Pozdrawiam JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”