Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile Yamamoto

Post »

Tak, chodzi o Dendrobium typu Nobile :D Bardzo Ci dziękuję za wiadomość, bo troszkę się pogubiłam szperając po różnych wątkach i czytając jak ludzie traktują swoje Dendrobia.. czyli bez względu na to czy zamówię przekwitnięte czy przekwitnięte z młodą pseudobulwą, to traktuje je normalnie, stawiam w jasnym miejscu, podlewam, nawożę, a gdy pojawią się przyrosty mogę wystawić kwiat na balkon w celu zainicjowania samych pączków, tak? :) Czy takie warunki nie zaszkodzą młodym pseudobulwą, czy z wystawianiem na zewnątrz lepiej poczekać aż będą większe?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Dendrobium nobile Yamamoto

Post »

Lepiej zamówić przekwitnięte ale z nową , młodą pseudobulwą :wink: - to gwarancja na następne kwitnienie. Dendrobium typu Nobile raczej drugi raz na starej pseudobulwie nie zakwitnie , owszem może się czasem zdarzyć ,że z jakiegoś węzła jeszcze wyrośnie pąk ale raczej trzeba się nastawić na to ,że będzie ona już tylko służyła za magazyn składników odżywczych dla rośliny , nie wycinamy jej . Tak jak Piszesz traktujemy je normalnie - podlewamy ale ostrożnie ,żeby nie przelać , stawiamy w jasnym miejscu , w temperaturze pokojowej a jeśli kupisz to dendrobium z już rosnącą pseudobulwą , to ten przyrost już masz :) , niekoniecznie pojawią się następne . Gdy przyjdzie maj to ten przyrost będzie już na tyle duży ,że nie zaszkodzi mu wystawienie na balkon - trzeba tylko uważać na przymrozki . Kwitnienie inicjuje dobowa różnica temp. Dendrobium (dotyczy to hybrydy , którą pokazuję na zdj. poniżej) , które mam , kwitnie mi dwa razy w roku i dwa razy wypuszcza nowe przyrosty . Znalazłam kilka jego zdjęć .Pąki na dendr. zdj z dnia 18.10.11- było już w domu , w cieple i na pewno już podlane

Obrazek

tu już w pełni kwitnienia

Obrazek

To zdj. przyrostów zrobione 08.01.12 - roślina stała wtedy na wschodnim , widnym parapecie z grzejnikiem , było jej więc dość ciepło , regularnie podlewana nawożona od czasu -do czasu

Obrazek

Obrazek

stara złamana pseudobulwa lekko zagrzebana w podłoże też się nie marnuje

Obrazek

większość z tych przyrostów dojrzała i zakwitła w sierpniu , roślina stała wtedy na zewnątrz , nie przenosiłam jej do domu(zdj. 16.08.12)

Obrazek

w tym czasie gdy była na zewnątrz wypuszczała następne przyrosty , one dojrzały i zakwitły tym razem w grudniu (zdj. z 05.12.12)

Obrazek

Obrazek

Cały czas jeszcze kwitnie , choć to akurat kwitnienie jest dość słabe . Ten opis dotyczy tej konkretnej hybrydy dendrobium -jest ona łatwa moim zdaniem w uprawie , choć może akurat udało mi się wstrzelić w jej upodobania. Mam też inne dendrobia i nie wszystkie tak chętnie kwitną , chyba czasem trzeba dojść samemu do tego co roślina lubi i czego konkretnie potrzebuje do kwitnienia. Mam nadzieję ,że nie zamieszałam za bardzo :wink:
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile Yamamoto

Post »

Ślicznie Ci dziękuję za poradnik krok po kroku wzbogacony fotografiami :D Twoje Dendrobium zdążyłam już popodziwiać na Twoim wątku :) Na pewno zdecyduję się na zakup tej rośliny, tylko sprzedający ma średnie komentarze, wobec czego postanowiłam odłożyć pieniądze na zakup kwiaciarniany co bym mogła go wyoglądać i wybrać najdorodniejszy :) Ale Dendrobium typu nobile kupię na pewno, mam nadzieję z końcem grudnia a początkiem stycznia :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Dendrobium nobile - keiki

Post »

Nurtuje mnie pewna rzecz, ale może od początku...

Ostatnimi czasy bardzo zapragnęłam mieć Dendrobium nobile, do tej pory nie miałam do czynienia z żadnymi storczykami poza Phalaenopsisami. Nie wiedziałam, czy będę umiała zając się tym kwiatem, więc co by nie żałować później pieniędzy na zmarnowanego kwiatka, zakupiłam keiki, po znaaacznie niższej cenie :D Czy są to keiki czy młode przyrosty nie jestem w stanie określić. Sprzedająca nazwała je keiki, ja wiem tylko, że rosną trzy tak jakby z jednego miejsca, więc może to jednak młode przyrosty? Ale nie to jest istotą tego wątku :)

Roślina jest bardzo mała a przez to tak rozkosznie ładna, że ciągle na nią patrzę :D Zanim zakupiłam ten egzemplarz, starałam się dobrze zorientować w wymaganiach tego gatunku i wiele czytałam o okresie spoczynku jaki jest wymagany. Także o dorosłych Dendrobiach mogę powiedzieć, że wiem dużo :) Jak jest natomiast w przypadku tak młodej rośliny?

1. Czy powinnam jej teraz zapewnić okres spoczynku czyli zredukować podlewanie i nawożenie oraz obniżyć temp. do ok. 10 stopni?
2. Czy raczej z racji na jej młody wiek, powinnam traktować ją normalnie, a więc moczyć z nawozem po lekkim przeschnięciu podłoża przy normalnej temp. pokojowej, aby mogła wyrosnąć na zdrową i dopiero około czerwca/sierpnia wystawić na balkon i zredukować podlewanie w celu zainicjowania pączków kwiatowych?

Ta druga opcja wydaje mi się rozsądniejsza, jednak wolę zapytać kogoś, kto ma doświadczenie w przypadku keiki dendrobium


Od siebie dodam tylko, ze roślinę posiadam od ok. 2/3 tygodni. Stoi na parapecie południowym, aby dostawała najwięcej światła. Moczę przez zanurzenie w wodzie z dodatkiem guano lub lekkie, kilkukrotne przelanie wodą. Temperatura w moim pokoju, gdzie raczej nie grzeję wynosi ok 19 stopni, czasem w ciągu dnia lub na noc rozszczelniam okno - wówczas temperatura spada do ok 15/16 stopni. Wilgotność powietrza nie powala - 42-47%. Czy takie warunki są wystarczające, czy lepiej przenieść roślinę do niezagospodarowanego pokoju z tą samą ekspozycją, gdzie mogę częściej obniżać temperaturę?

Jest to mój pierwszy okaz Dendrobium i bardzo chciałabym aby ładnie rósł, bo już mam wielką chrapkę na sprawienie mu rodzeństwa :heja

Zastanawiam się także czy nie jest za płytko posadzony? Nie udało mi się schować wszystkich korzeni tak "aż po bulwy" bo korzonki były takie wyprostowane :) Musiałabym zwiększyć doniczkę a nie chcę by zagniwało.. Posadziłam go w mieszankę drobnej kory, chipsów kokosowych i skorupek cedrowych a jako drenaż użyłam pumeksu ogrodniczego,choć zastanawiam się czy to konieczne w przypadku takiego maleństwa.. Korzeni ma dość dużo, takie mam odczucie, choć niestety nie pomyślałam o tym by zrobić zdjęcie :)

Oto zdjęcia mojego maleństwa, niestety nie mam możliwości wykonania lepszych fotek, bo póki co dysponuję tylko telefonem:


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Nie wiem, wydawało mi się, ze keiki wyrasta pojedynczo na starej pseudobulwie a młode przyrosty wyrastają tak jakby z cebulek i moga rosnąc w kupie ;:oj :tan hehehe.. a ja mam trzy młode, jakby zrośnięte nasadą a nie widziałam do tej pory keiki na starej pseudobulwie w liczbie 3 z jednego oczka :D wiec zaczęłam kombinować, a ze jestem laikiem jeśli chodzi o Dendrobium to licze na sprostowanie ;]
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Dufinko... :D
A, od początku.... moze powiesz.....
co wiesz ? więcej o tej "kępce " tzn.co to za hybryda/jak kwitła ...kiedy była oddzielona z macierzystej...?
Bo, że do grupy hybr. Dendrobium nobile należy, to widać.

Pytanie moje nie jest bez podstaw :) od zbyt wielu spraw zależy jej prowadzenie.
A, generalizowanie warunków przy różnych mieszańcach na rynku, mija się z celem.

Piszesz :
Nie wiem, wydawało mi się, ze keiki wyrasta pojedynczo na starej pseudobulwie a młode przyrosty wyrastają tak jakby z cebulek i moga rosnąc w kupie ;:oj :tan hehehe.. a ja mam trzy młode, jakby zrośnięte nasadą a nie widziałam do tej pory keiki na starej pseudobulwie w liczbie 3 z jednego oczka :D wiec zaczęłam kombinować, a ze jestem laikiem jeśli chodzi o Dendrobium to licze na sprostowanie ;]
no to prostuję.... :D .
1/na psb może być kilka , nawet kilkanaście keiki ba, multum - tworzą się zamiast kwiatów :lol:
2/nowe przyrosty tworzą się u podstawy starej psb, zgodnie z zasadą storczyków sympodialnych .
Nowe przyrosty charakteryzują się jasnym zielono-srebrzonym kolorem korzeni z żywą końcówka wzrostu/pozwala obserwować kondycję w okresie wegetacji/
Korzenie... przy starych zużytych psb zasychają, stają się brązowe i nie spełniają już swej funkcji. Podobnie wyglądają korzenie nowe uszkodzone.
Stare psb,dopóki są zielone ,pozostają dalej użyteczne - dla przyrostów są baza substancji pokarmowych.
Dobrze prowadzone niektóre hybr. Dendrobium potrafią w jednym sezonie wegetacyjnym wtworzyć kilka nowych przyrostów.
I są hybrydy "zwartego pokroju" tworząc kępy - inne znów mogą być być bardziej :D "rozwichrzone"
O tym decyduje .....rodowód krzyżówek.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Jovanko niestety nic więcej nie wiem :( podejrzewam, ze jest to najpopularniejsze Dendrobium nobile Yamamoto, jeśli o to pytasz. Sadzonki oddzielone od rośliny macierzystej wiosną ubiegłego roku w pełni ukorzenione. Kolor kwiatów to zagadka ale mogą być: biały z żółtym środkiem, biały z purpurowym środkiem oraz intensywny róż. Niestety to wszystko a wiec tak naprawdę nic konkretnego :/ Chodzi mi głównie o to abym wiedziała, czy serwować mu teraz okres spoczynku, czy jest za młody i powinien najpierw osiągnąć należyte rozmiary :) Póki co podlewam go normalnie i nawożę, a jedynie czasem obniżę temperaturę bo ponoć działa ona stymulująco na wzrost młodego Dendrobium :) Sprzedająca twierdzi, że u niej Dendrobia chętnie kwitły nawet bez wyraźnego spoczynku czy rzadszego podlewania, więc może nie ma co stresować rośliny?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

A widzisz.. że powiedziałaś wiele ;:138
Hybr.Dendrobium nobile Yamamoto jest to rodzaj krzyżówek, które są mniej wymagające co do.... restrykcyjnego
podejścia do okresy chłodzenia.Taki celowy jest dobór udziałowców tych krzyżówek.

Stąd trafna sugestia sprzedającej, ze ich nie należy aż tak stresować niską temperaturą.
Ważniejsze jest dostosowanie całego cyklu w myśl zasady: zachowanie związku pomiędzy temperaturą, światłem i podlewania.

Z tego co piszesz 19 stop.a kilka niżej nocą,będzie dla nich normalną i prawidłową.Nie musisz chłodzić.
*Podlewanie musisz wyczuć...najlepiej po obrzeżu doniczki to robić przelewając db.wodą... - obecnie zimą, kąpanie może zaszkodzić..Ale dopuścić do przesuszenia nie wolno;młode psb mogą zacząć się szybko marszczyć.
*Z nawożeniem wstrzymaj się do tego momentu, aż rośliny pokażą ,ze rozpoczęły wzrost.

Tradycyjnie ...przy dojrzałych psb.dopiero wiosną wchodzi się z nawożeniem stopniowo i ten okres jest stosunkowo
krótki bo tylko do września.A nawożenie..musi być mniej niż skromne .Skonsumują wszystko,tyle,ze nadmiar azotu spowoduje "klapę", ...można wtedy pożegnać się z kwiatami.Pójdzie w" liście i keiki"
W takich uwrażliwionych hybrydach najlepiej stosować nawóz zrównoważony.

Twoje, mało dorosłe rośliny na przyszłe kwitnienie, będziesz szykowała właśnie od wiosny.
Teraz muszą osiągać stan dojrzałości. A, jakie ma mieć należyte rozmiary....nie wiem. :lol:
Czyli ...gimnastyka do wiosny.
powodzenia JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Ok. czyli:

1. nie obniżam temperatury bardziej niż to wynika z naturalnych warunków w moim nieogrzewanym pokoju ;)
2. podlewam je teraz normalnie, nie fundując im suszy
3. nie nawożę (ale czy w przypadku stosowania wody demineralizowanej także mam się zastosować do nienawożenia?) do kwietnia, a później stosuję nawóz zrównoważony, mam nadzieję, że guano się tutaj sprawdzi 2:2:2? :)

Mam nadzieję, że do lata podrosną trochę i będę je mogła wynieść na balkon i traktować od września jak dorosłe okazy, czyli chłodniejsze jasne stanowisko i zredukowana ilość podlewania..

Dziękuję Ci Jovanko, nie miałam pojęcia o tym nawożeniu, że to idzie w liście i keiki :) Pewnie nawoziłabym go normalnie tłumacząc sobie, że takie maleństwo musi mieć z czego rosnąć :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Wstrzymanie nawozu obecnie wynika li tylko z tego,ze procesy życiowe storczyka są mocno przyhamowane:
-przez okres zimy naturalnie spowolnione.Wszystkich storczyków to dotyczy.
-i :!: przez to ,że storczyk był przesadzany i wymaga dłuższej aklimatyzacji
Jeżeli podasz nawóz może dojść do popalenia korzeni.Przy braku możliwości skonsumowania/pobrania
tych wspomagaczy "zasolisz" podłoże.

Gdy już będziesz pewna ,że ruszyły korzenie to, ostrożnie kropelką możesz wprowadzać nawóz .A od wiosny normalny cykl.
Na temat guano mam negatywne zdanie i doświadczenie ,więc wiele nie pomogę.
Wskazane wartości N:P:K są ok. ale inne składniki uważam za nadmiar szczęścia.
A, na pewno nie zalecam do stałego dozowania.

w poście Twoim - pkt.1-2 ok.
w pkt.3 proponuję: w miejsce wody zdemineralizowanej zastosuj wodę ze śniegu- ona ma wszystko, byleby korzystać z czystego śniegu.Teraz jest nadmiar.
A, to lepsze nawet od czystej.deszczówki .O takiej wodzie pożyją.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Super pomysł z tym śniegiem, w ogóle o tym nie pomyślałam, dziękuję! :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
x -C - m

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Tylko pamiętaj by woda otrzymana ze śniegu miała temperaturę pokojową i nie była zimna bo to na kondycję storczyka pozytywnie nie wpłynie.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

hehe.. nie no, nie miałam zamiaru go podlewać takim lodem :D Ale póki co kombinuję w jaki sposób zebrać śnieg przed blokiem, żeby to dziwnie nie wyglądało :D Przecież nie wyjdę z wiaderkiem :D hehe.. pewnie skończy się na tym, że jednak kupie destylowaną ;] albo będę przelewać woda z filtra brita ;]
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”