Maliny - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Zobacz na www.target.com.pl
tam znajdziesz preparaty na wszystkie choroby
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Uprawiam malwy "od zawsze". Nie zauważyłem by rdza przenosiła się na jakiekolwiek inne rośliny.
Mietek.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

U mnie również rosną malwy..także nie widziałam,aby rdza przenosiła się na inne rośliny...dodam jeszcze ,ze niektóre malwy są bardziej podatne na rdzę a innych rosnących obok nie ima się rdza.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

judyta pisze:U mnie również rosną malwy..także nie widziałam,aby rdza przenosiła się na inne rośliny...dodam jeszcze ,ze niektóre malwy są bardziej podatne na rdzę a innych rosnących obok nie ima się rdza.
Podobnie było u mnie, niektóre odmiany, kolory były bardziej podatne na rdzę.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

U mnie na czarnej była rdza od czerwca, a na białej dopiero od września. Obcinałam zajęte liście i już :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Podlewając maliny i inne krzewy należy unikać moczenia liści.
Warto przeczytać http://uprawamalin.webpark.pl/ochrona.html oraz http://piorin.gov.pl/cms/upload/akt/ipmalin2005.pdf str. 18
Pozdrawiam Andrzej.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Mami, czy usychają Ci wszystkie krzaczki polany? Ja mam 10 (już rozrośniętych) i zauważyłam, ze trzy z nich (pierwszy , szósty i ósmy - więc nie po kolei) zaczynają usychac, podejrzewam jakąś chorobę? tak jakby zamierały, ale u "polany" to raczej rzadko spotykana choroba, ponieważ jesienią wycinam pędy prawie przy ziemi i spalam.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Barteks, jeżeli to "polana", to bądż dobrej myśli, parę malinek może się doczekasz, jak podrośnie do około 60- 70 cm i pokaża się kwiatki no to spróbujesz na pewno. Jak pierwszy raz posadziłam (ale sadziłam jesienią) to malinek było nawet sporo.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Bartek, pewnie mam to samo,w sobotę wykopałam 3 rozrośniete krzaki polany, zupełnie uschły, pozostałe 7 opryskałam SUMILEX-em i w trakcie oprysku zauważyłam następne usychające po brzegach liście. Te brzegi robią się takie szare, jak się dobrze przyjrzałam to jest też taki blado- fioletowy kolorek. Qrcze, co to może być? zamieranie pędów do polany mi nie bardzo pasuje.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Erazmie, identyczne objawy miały moje trzy kilkuletnie krzaki (ale nie po kolei) z 10-ciu posadzonych polan, krzaki wykopałam (zupełnie uschły) i zastosowałam oprysk sumilexu. Doszłam do wniosku, że to chyba zamieranie pędów malin, chociaż do polany mi to nie pasuje, bo pędy jesienią wycinam i palę. W trakcie oprysku zauważyłam na dwóch innych krzaczkach pojedyncze pędy też zaatakowane, brzegi liści robiły się szare z taką leciutko- blado fioletową otoczką, Od tygodnia nie byłam na działce, bo leje prawie cały czas, więc nie wiem, czy ten oprysk zadziałał czy nie . Jak się wypogodzi to powtórzę oprysk , ale innym środkiem , tym razem ROVRAL-em. A może to antraktoza?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Znowu liście malin

Post »

co to może być? ja mam podejrzenie ale nie chcę mówić , żeby nie sugerować :wink: Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Mami, jak Twoje maliny? Po dwóch tygodniach od zastosowania SUMILEX-u powtórzyłam oprysk tym razem ROVRAL-em . Choroba na jednym pędzie nie postępuje, jak wyglądał 3 tyg. temu tak wygląda i teraz, ale na drugim ustąpiła, krzaczek zaczyna rosnąć, zazielenił się.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

nikomu nic nie mówią te objawy :( :?:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”