Chory storczyk - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
borygo27
100p
100p
Posty: 118
Od: 4 lis 2011, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba storczyków

Post »

Witam ponownie,mój stroczyk faktycznie rozkwitłale mam problem kolejny po kilku dniach zauważyłam że płatki jakby pochylają się do tyłu i robią się takie wiotkie.Co to moze być za problem?czy dlatego ze stoją na południowym parapecie a ostatnio jest tam dużo słońca,do tego otwarte okno przez które wpada jeszcze trochę zimne powietrze?
Drobiazgi sprawiają, że niepostrzeżenie i cicho wchodzi wielkie szczęście
Awatar użytkownika
borygo27
100p
100p
Posty: 118
Od: 4 lis 2011, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba storczyków

Post »

Mam nowy przypadek tego samego kwiatka i nie wiem czy jest to normalne,po prawie miesiącu kwitnienia płatki zaczynają usychać i opadać,liśc jak an zdjęciu zaczyna żółknąć nie wiem czy to od wody od słońca czy to normalne? ;:223
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Drobiazgi sprawiają, że niepostrzeżenie i cicho wchodzi wielkie szczęście
Awatar użytkownika
konwalia12
1000p
1000p
Posty: 1169
Od: 24 lut 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków/Limanowa

Re: Choroba storczyków

Post »

Ja także się dołączam ze swoim małym storczykiem. Nie wiem co mu jest. Przezroczysta plamka pojawiła się dawno temu, kiedy wystawiłam go na słońce, lecz nadal nie znika.. :oops:

Obrazek

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. :)
Ogród w lasku
Krótki filmik o moim ogrodzie
Jeśli umiecie patrzeć, zobaczycie, że cały świat jest ogrodem. Anusia
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba storczyków

Post »

konwalio,
-plamka z poparzenia nie zniknie; i tak miał falenopsis "szczęście" ,ze tkanka nie jest zupełnie zniszczona.
Po oparzeniach występują różne efekty.Zazwyczaj plamy są ciemne, tkanka jest zmacerowana...a, po pewnym czasie
wysycha i odpada.Ale może też przy dużym uszkodzeniu stać się idealnym miejscem dla rozwoju infekcji.
W przypadku jak na zdjęciu...można powiedzieć ,ze słoneczko go musnęło jedynie.
Ale z takim defektem da się żyć.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
konwalia12
1000p
1000p
Posty: 1169
Od: 24 lut 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków/Limanowa

Re: Choroba storczyków

Post »

Dziękuję serdecznie. ;:196
Martwiłam się tylko tym, że ta plamka się trochę powiększyła i że w końcu "pochłonie" całego storczyka. :wink:
Teraz już mi ulżyło. :)
Pozdrawiam
Ogród w lasku
Krótki filmik o moim ogrodzie
Jeśli umiecie patrzeć, zobaczycie, że cały świat jest ogrodem. Anusia
Awatar użytkownika
borygo27
100p
100p
Posty: 118
Od: 4 lis 2011, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba storczyków

Post »

a co z moim pzrypadkiem,czemu nikt nieodpowiada?
Drobiazgi sprawiają, że niepostrzeżenie i cicho wchodzi wielkie szczęście
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba storczyków

Post »

Niestety... w okolicach nasady liści, masz kolonie wełnowców lub nawet i innych insektów /Boisduval scale/.To jest widoczne - w pierwszym i drugim przypadku mamy do czynienia z podobnymi koloniami a'la kokony/kłębki watki..
To miejsce jest "łakomym kąskiem" i zawsze podlega stałej kontroli w storczykach.

Szkodniki niestety...sieją spustoszenie.Wysysają i uszkadzają tkanki wokół swojego siedliska - działa zasada "czymś muszą pożyć".
W przypadku "sysaków" jest podwójne zagrożenie: po pierwsze niszczą nakłuwając, po drugie robią drogę do wnikania patogenów.
Czasami zbyt póżna reakcja moze nie uratować storczyka, zwłaszcza gdy zostanie zaatakowana roślina poprzez wiązki przewodzące.

Mozna zastosować krzyżowe działanie:
zastosować preparat oczyszczający ze szkodników/najlepiej w spray'u Provado.../.
a póżniej...zastosowac śr.p/grzybowy...

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroba storczyków

Post »

Witam wszystkich. Na moim storczyku pojawiły się przezroczyste twarde plamki takie na milimetr może dwa. Każda plamka przezroczysta ma w środku jakby w liściu czarny punkcik. Te przezroczyste plamki widać tylko od spodu liścia, z wierzchu wygląda zdrowo. Tych punktów dziś przybyło, są tylko na jednym liściu. Co to może być?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba storczyków

Post »

Trudno ...Wilczku,
nie oczekuj zgadywania...gdy sam nic wiecej nie określasz poza skutkami czegoś na czymś.
Nawet nie wiadomo o jaki storczyk chodzi i co mu robisz,ze ma kropki, krosteczki itp...
Do oceny potrzebny jest opis uprawy, stanowiska i foto pacjenta.

Posty bez merytoryki jak Twój ,zaliczyć mozna tylko do zgadywanek.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
ewag
50p
50p
Posty: 57
Od: 20 sty 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba storczyków

Post »

Co to za diabelstwo?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Choroba storczyków

Post »

Chyba atak czegoś żerującego - wciornastki, przędziorek ale mogę się mylić.
Awatar użytkownika
borygo27
100p
100p
Posty: 118
Od: 4 lis 2011, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba storczyków

Post »

Niestety jeden z moich storczyków tak jakby usechł,po tym jak wypuścił po raz drugi od kiedy jest ze mną kwiaty,wszystkie łodygi zaczęły schnąć az w końcu zostały takie badyle,nie widzę ani nowych ani tych korzeni co wychodzą z doniczki(one też jakby uschły)Czy sie odrodzi czy to już moja klęska jeśli chodzi o storczyki?
Drobiazgi sprawiają, że niepostrzeżenie i cicho wchodzi wielkie szczęście
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba storczyków

Post »

wszystkie łodygi zaczęły schnąć aż w końcu zostały takie badyle,nie widzę ani nowych ani tych korzeni co wychodzą z doniczki
To nie jest tragedia.W ten sposób również kończą kwitnienie falenopsisy.Tylko ....u nas czasami rodzi sie nadzieja na
przedłużanie lub na zrobienie rozgałęzienia.
A to sama roślina wie lepiej ;:7 co ma zrobić.

Po intensywnym kwitnieniu storczyk musi troszkę odpocząć.I żadnego pośpiechu w tym nie ma.Pozornie może nic nie widać,ale wegetacja trwa.
A wzrost liścia ,czy korzeni ....trwaaaaaaa....... .Na następne kwitnienie i tak czekamy ok.1 roku.
Więc roślina ma czas na wszystko...... :lol:
Korzenie mogą być uszkodzone powierzchownie- na skutek złej wody, popalone nawożeniem lub zaatakowane grzybową infekcją.Póki są twarde, troszkę wewnętrznie pracują.Potrafią nawet na takich sfatygowanych wytworzyć nowy przyrost korzenia,czy odgałęzienie. Ale warto przemyśleć i usunąć przyczynę tych niedomagań..

W fazie "po kwitnieniu" rozpoczynamy normalną pielęgnację aby dojść ze storczykiem w... kolejny sezon z kwiatami.

Powodzenia życzę - JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”