Oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny dobrać jak sadzić?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Rośliny wodolubne na przydomową oczyszczalnię

Post »

Słyszałem kiedyś, że na takich "zielonych" oczyszczalniach ścieków sadzi się właśnie wierzbę. Oprócz oczyszczania ścieków można mieć tani opał. Można też pomyśleć o roślinach zielnych szuwarowych, np. trzcina czy pałka.
Awatar użytkownika
survivor26
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4397
Od: 31 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. Lwówka Śl.

Re: Rośliny wodolubne na przydomową oczyszczalnię

Post »

Jeśli chodzi o rośliny szuwarowe, to raczej nie, bo to nie jest zbiornik wodny, tylko kanał ze żwirem zakopany jakieś 0,5 metra pod ziemią. Chodzi więc o rośliny o dość płytkim systemie korzeniowym, które wodę z tego kanału zutylizują, żeby nie stała w gruncie. Wierzby chyba rzeczywiście będą, bo widzę, że już przedwojenni mieszkańcy je tu sadzili (generalnie jest wysoki poziom wód gruntowych), ale chętnie bardziej urozmaiciłabym ten przymusowy żywopłopt.
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Re: Rośliny wodolubne na przydomową oczyszczalnię

Post »

Przepraszam,że się podepnę pod wątek ;:180 , ale mam dokładnie taką samą zagryzkę :) Właśnie taką przydomową szambo-oczyszczalnie wczoraj zainstalowaliśmy a dokładniej mówiąc zbiornik.Rozsączniki(tj. dziurawe rury ) będziemy montować w sobotę. Także myślałam o jakiś roślinach (drzewkach) z płytkim systemem korzeniowym. Macie jakiś propozycje? osobiście myślałam o sośnie albo brzozie. U nas jest piach więc ziemia sucha.
Ewa
Awatar użytkownika
survivor26
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4397
Od: 31 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. Lwówka Śl.

Re: Rośliny wodolubne na przydomową oczyszczalnię

Post »

Ewo, ja w międzyczasie sobie jeszcze doczytałam, że mozna obsadzić dwurzędowo, w niższym rzędzie jakieś kwiaty/krzewinki, np. irysy syberyjskie, trawy wodolubne etc. Ale dalej szukam, bo jak zobaczyłam zdjecia wierzbowych żywopłotów w sieci, ktore wyrastają na 3 metry wszerz, to aż takiego gąszczu to ja nie chcę. A suchą glebą bym się nie przejmowała, bo nad rozsączalnikiem mokro siłą rzeczy bedzie, alternatywnie można wierzchnią warstwę gleby zmieszać z torfem/próchnicą.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny wodolubne na przydomową oczyszczalnię

Post »

Wedlug mnie to tuje sa tak rozpowszechnione, bo rosna w dosc ciezkich warunkach. I nie chodzi tu o zbytnie nawodnienie, lecz raczej deficyt wody... Jezeli wykonawca proponuje tego typu rosliny, to raczej nie ma wody strasznie duzo... Wniosek z tego, ze mozna tam posadzic naprawde rozmaite rosliny. Jezeli jednak twierdzicie inaczej to proponuje sie wybrac nad najblizsza rzeke, czy kanal i zorientowac sie co tam rosnie...
Awatar użytkownika
survivor26
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4397
Od: 31 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. Lwówka Śl.

Re: Rośliny wodolubne na przydomową oczyszczalnię

Post »

Właśnie natknęłam się na artykuł, fajnie opisujący, jak taki teren nad oczyszczalnią zagospodarowac, więc wklejam, może przyda się komuś jeszcze?
http://www.kochamwies.pl/w-stylu-countr ... d-kwiatami
Awatar użytkownika
harwi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 5 mar 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Odświeżam temat.
Witaj rodusik jak Twoja oczyszczalnia? jakie w końcu rośliny zasadziłeś? Jak się sprawdza? Jakieś porady dla początkujących zaczynających oczyszczalników? ;:224
x-m-a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 maja 2014, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

A to moi znajomi tez mają przydomową oczyszczalnie ścieków, tylko że oni nie postawili na kwiaty a na trawę, posiali dookoła taką śliczną zieloniutką i wszystko fajnie skomponowało sie z całością.
Florin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 lut 2014, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

A jakie kwiaty? Warto podać jak najwięcej szczegółów,podobnie jak Przedmówca,w dalszym ciągu nie wiemy na jakie kwiaty ostatecznie się zdecydował.
MisiekXL
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 kwie 2014, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków....

Post »

Jeżeli jest już kanalizacja to nie dostaniesz zgody na budowę oczyszczalni. Jeśli miałeś oczyszczalnię przed wybudowaniem kanalizacji to nie masz obowiązku podłączania się do kanalizacji. Tak to u nas wygląda.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków....

Post »

Zgodnie z ustawą, gdy w pobliżu nieruchomości przebiega miejska sieć kanalizacyjna istnieje obowiązek się podłączenia do niej - nie zależy to od Gminy.


W innych wypadkach zalezy od wielkości działki i zalegania wód gruntowych tak z grubsza. Tam gdzie płytko woda i za mała działka (odległości od granic działki muszą być zachowane) to są małe szanse na uzyskanie zezwolenia (odpadają najprostsze systemy oczyszczające).
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jeśli prawidłowo działa to nie wydziela żadnych przykrych zapachów.
By dobrze działała musi być cały czas utrzymywana.
Na działce dobrze może się sprawdzić oczyszczalnia roślinna.

W innym wypadku odprowadzasz ścieki do gruntu, mimo zamontowanego urządzenia (by prawidłowo działać, część biologiczna oczyszczalni wymaga wpracowania się, a wiec rozwoju odpowiedniej flory bakteryjnej (około 2tygodni do miesiaca). I bakterie do zycia wymagają ciągłego dopływu ścieków i utrzymywania odpowiedniej wilgotności. A to może zapewnić wyłacznie ciągłe korzystanie.

Rośliny mają żywotność duuuużo większa niż bakterie - tylko dużo wolniej osiagają swój maksymalny wzrost i wolniej się rozmnażają. W układzie działki rekreacyjnej, roślinna to chyba jedyny opłacalny układ. Na 1 mieszkanca potrzeba około 2 m2 powierzchni z roslinami.
W normanlnych warunkach rośliny będą wymagały dodatkowego zasilania w wodę (muszą być odizolowane od podłoża, toteż podciąganie kapilarne nie wchodzi w rachubę).

Tak sobie pomyślałem, że jak to działka rekreacyjna, ogród, to powierzchnia 2 m2 na całość to bedzie dość. No ile w końcu wody zużyjemy?

W domu przeciętnie zużywamy 100l/dobę i osobę. Więc wychodzi przeciętnie 0,3m3 dziennie, a tutaj?
domeldoom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lip 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny dobrać jak sadzić?

Post »

Cześć,
odświeżam temat.
Buduję do, będę urządzał oczyszczalnie ścieków z rozsądzaniem drenażowym.
Gleba jest słabo przepuszczalna.
Chciałbym obsadzić teren zajęty przez dreny roślinami:
- by go ozdobić,
- by pomóc drenom pozbyć się wody.

Wim, ze winny to być rośliny o płytkim systemie korzeniowym.
Co polecicie obsadzić?

pzdr
tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”