Siew,rozsada,pikowanie pomidorów cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Post »

niestety przyrody nie oszukamy, ona nas tak potrafi zaskoczyć że trudno nieraz się pozbierac i to nazywa sie słusznie mówisz ryzyko, ale pomidory dorodne, jestem smakoszem, pa
Awatar użytkownika
danusiak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 4 sty 2007, o 07:51
Lokalizacja: zach pom.

Moje ożarowskie

Post »

wszystkie takie jak ten na foto udały się :D Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

danusiak- masz rację, przepiękne i nie za wczas.
Do powyższych: tak, hartowanie jest potrzebne, ale nie tylko termiczne ale i wodne.
Oczywiście nie pora wysadzać do tunelu nieogrzewanego; ja trochę podgrzewam piecykiem w przymrozkowe noce. Na przyszłość lepiej za wczas nie pędzić tych biednych witek...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Post »

Witam moje pomidory dopiero zaczeły wypuszczać liść własciwy przeciesz one na pewno nie będa gotowe do sadzenia na początku maja
Lukasz uki94
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Nie wiem dlaczego moim pomidorom coś dolega po liścieniach usychają im liście właściwe

może dlatego ze mam obok okna które otwieram marzną ?? wilgotność jest ok pryskane były :(
chyba je powyrzucam bo wysiałem nowe ale coś długo wschodzą tak samo jak papryka
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Smolkus1993 jeżeli chcesz wiedzieć co dolega Twoim pomidorom przeczytaj w końcu posty Kacpra z 25 Marzec 2008, 15:54 oraz 26 Marzec 2008, 14:03 oraz mój z 24 Marzec 2008, 19:28
Przyczyn może być kilka np. http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... =opis&id=7
ale u ciebie występowało też zwijanie się liści wierzchołkowych http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... =opis&id=9
Musisz sam wybrać odpowiednią opcję tu http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... =niedobory
albo postawić diagnozę http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... hp?d=klucz
Potrzeba szeregu danych których nie podałeś.
Pozdrawiam Andrzej.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Smolkus1993 pisze:Nie wiem dlaczego moim pomidorom coś dolega po liścieniach usychają im liście właściwe

może dlatego ze mam obok okna które otwieram marzną ?? wilgotność jest ok pryskane były :(
chyba je powyrzucam bo wysiałem nowe ale coś długo wschodzą tak samo jak papryka
Erazm wydaje mi się że zaczynasz mieszać ludziom w głowie, bo mnie namieszało po przeczytaniu tych wszystkich podanych przez Ciebie linków.Nijak się mają podane linki do produkcji rozsady na parapecie przyokiennym w mieszkaniu blokowym. Jeżeli do produkcji rozsady pomidorów użyto ziemi do warzyw i kwiatów, w odpowiednim czasie je przepikowano, podlewano gdy miały sucho oraz nie wietrzono mieszkań gdy na zewnątrz było mroźno to te kilka ,czy kilkanaście sadzonek nic złego nie spotka , poza wybiegnięciem rozsady. Wydaję mi się że Smolkus 1993 sam podał przyczynę" mam obok okna które otwieram" . Biorąc pod uwagę jakie temperatury były na zewnątrz,najbardziej prawdopodobna przyczyna to szok termiczny na skutek wietrzenia ( dobrze że nie zmarzły), co również podano w linku http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... =opis&id=7 Pomidory lubią ciepło i słońce i szybko rosną jeżeli to mają.. Liści pomidorów się nie moczy w żadnej fazie wzrostu(nie dotyczy oprysków) Papryka dłużej wschodzi i wolniej rośnie. "Nic na siłę- tylko młotkiem".
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Szok terminiczny i to jest to, trzy lata temu wystawiłam do folii /nieogrzewanej/ pomidory oj chorowały, zachciało mi sie eksperymentu, ja w domu uchylam okno u góry nie na dole, tak jest bezpieczniej, wietrzyć trzeba.
Awatar użytkownika
malwa
100p
100p
Posty: 115
Od: 2 sie 2007, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

tez tak kiedys zrobilam jak bylam mlodsza
dzis juz wiem co robic by było lepiej :D
:)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

tadeusz48 pisze:Erazm wydaje mi się że zaczynasz mieszać ludziom w głowie, bo mnie namieszało po przeczytaniu tych wszystkich podanych przez Ciebie linków...
Myślę, że nie namieszałem jednak nikomu w głowie. Linki podałem specjalnie by Smolkus1993 wykazał się własną inicjatywą w ustaleniu przyczyn.
Przecież udzieliłeś tej samej odpowiedzi co ja. Podałeś tą samą przyczynę, czyli niską temperaturę powietrza (podłoża) - http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... =opis&id=7. :lol:
Drugi podany link http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... =opis&id=9 to odpowiedź na inne pytanie Smolkus1993 - dlaczego zwijają się liścienie. A odpowiedź na nie to niższa od zalecanej temperatura powietrza - podłoża (zalecana to 16 stopni) przy jednoczesnym nawożeniu rozsady azotem. Podlewał nawozem Biohumus - ma on wysoką zawartość azotu.
Uważam, że warto przeczytać podany "program doradczy" gdyż umożliwi on (w okresach od: rozsady od fazy siewki, przed kwitnieniem, w okresie kwitnienia i zawiązywanie owoców, plonowania) "... określenie:
* przyczyn obserwowanych zaburzeń we wzroście i rozwoju roślin, które są powodowane przez nie infekcyjne czynniki sprawcze,
* przyczyn uszkodzeń roślin powodowanych przez choroby pochodzenia grzybowego, bakteryjnego i wirusowego,
* przyczyn uszkodzeń roślin powodowanych przez szkodniki. ..."
To bardzo wartościowy materiał zwłaszcza, dla niedoświadczonych osób, które rozpoczynają uprawę pomidorów.
... Nijak się mają podane linki do produkcji rozsady na parapecie przyokiennym w mieszkaniu blokowym...
A czym się różni produkcja rozsady na parapecie od produkcji rozsady w tunelu, szklarni? Czy są inne choroby (grzybowe, bakteryjne, wirusowe), szkodniki, niedobory składników pokarmowych?
Według mnie jedyna różnica to występujące niedobory światła.
Pozdrawiam Andrzej.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

A czym się różni produkcja rozsady na parapecie od produkcji rozsady w tunelu, szklarni? Czy są inne choroby (grzybowe, bakteryjne, wirusowe), szkodniki, niedobory składników pokarmowych?
Według mnie jedyna różnica to występujące niedoborach światła.
_________________
Różni się się zasadniczo; ekologicznym przygotowaniem sadzonek - do ekologicznej uprawy w tunelu czy na zewnątrz działki. Odpowiednia gleba, odpowiednia wilgotność - w odpowiednim czasie pikowanie oraz odpowiednia temperatura- to jest podstawa by na naszych parapetach urosły dorodne sadzonki pomidorów. Jeżeli nam padnie przy hodowli okiennej 10, czy nawet 20 % sadzonek , to jest to tylko mobilizacja by zajrzeć na forum ogrodniczo-działkowe, poczytać lub zapytać by w następnym roku % ubytków był mniejszy. Jeżeli w produkcji w tunelu czy szklarni padnie 10,czy 20 % sadzonek to jest to wymierna w złotówkach strata- być może to strata całego zysku , a na to żaden producent sobie nie pozwoli. Jak się poczyta w fachowych publikacjach , przyczyn może być tyle że "Potrzeba szeregu danych " .Oczywiście czytać trzeba w dzisiejszym świecie dużo, ale należy wziąć również pod uwagę że po czytaniu wielu tekstów można być mętlik w głowie od nadmiaru zdobytej wiedzy. Życie mnie nauczyło że proste błędy najtrudniej jest ustalić. Podoba mi się to forum, między innymi dlatego że zalogowani na nim forumowicze udzielają prostych, a jednocześnie skutecznych rad.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Obrazek
Moje :)
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Post »

nie wiem ale moje pomidory choruja, co prawda teraz pokazuja nowe listki, mam odmianę bawole serca i malinówki/nazwe zapomniałam/, co sadzicie, po raz pierwszy zastosowałam ziemie do sadzonek, zawsze mialam kupowałam uniwersalna ogrodniczą i nie było zadnych takich problemów,
przepraszam, ale zapomniałam wkleić zdjęcia, skleroza
Obrazek Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”