Wysiew,ukorzenianie,przesadzanie- jak, kiedy, w czym

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
michalchrzanow
50p
50p
Posty: 66
Od: 4 sty 2008, o 21:00
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

no powiem Ci że ja też jestem ciekaw ;) Mam nadzieję że będzie ok.
A może masz pomysł co warto hodować w takich warunkach???
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

Jeśli chodzi o takie warunki jak piszesz to tylko kaktusy mi przychodzą do głowy :wink:
aneczeleczka
50p
50p
Posty: 76
Od: 27 kwie 2007, o 21:23
Lokalizacja: woj. lubelskie

Przesadzać do dużych doniczek?

Post »

Kupiłam sobie dziś piękne donice, dość spore. Chcę w nie jutro posadzić zamioculcasa i jeszcze jedną roślinkę, która nawet do 2 metrów może dorastać. Mają to być już donice docelowe.

Tymczasem wyczytałam, że nie powinno się przesadzać kwiatów w donicę większą niż o 4 cm od poprzedniej. Stąd moje pytanie: czym grozi moim kwiatom złamanie tej zasady i jednak zasadzenie w donicy większej powiedzmy o 8 -10 cm?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To zależy od rośliny w przypadku zamioculcasa dłuższym rozwojem systemu korzeniowego przez co zdecydowanie później i wolniej będą się rozwijały liście :D
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Wydaje mi się, że roślina zamiast w liście to pójdzie w korzenie tzn. będzie jej przybywało korzeni, a nie liści. Niczym dobrym to się nie skończy. Chociaż przyznam sie, że zamioculcasa posadziłam do dużo większej donicy niż rósł poprzednio i ma sie świetnie - rzadziej go tylko podlewam.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ale możesz też wsadzić rośliny w obecnych doniczkach do tej większej i przysypać z góry warstewką ziemi. Wilk syty i owca cała :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
AddMaster
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 4 lut 2008, o 01:25
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Nalewka pisze:Ale możesz też wsadzić rośliny w obecnych doniczkach do tej większej i przysypać z góry warstewką ziemi. Wilk syty i owca cała :lol:
W sumie pomysł nie jest głupi, ale jakbym miał patrzeć potem na te rośliny ze świadomością, że są w małych doniczkach zasypanych zemią to czułbym się dziwnie, nie było by mi ich oczywiście żal, ale skręcało by mnie w środku żeby ja posadzić do tych dużych. Z doświadczenia wiem, że po przesadzeniu do 'za dużej; doniczki roślinki potrafią bardzo długo nie rosnąc. Ale za to jak potem już się zdecydują, to będą rosły jak szalone.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

można też przyciąć stare korzenie i wsadzić do tej samej doniczki. a najlepiej to wsadzać do niewiele większych. ja 1 Phalaenopsisa (miniaturkę) wsadziłam do doniczki dla dużego Phalaenopsisa (nie miałam małych), ale nie wiem, czy mu jest w niej źle czy nie.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Zawsze jest to ryzyko, że mozemy kwiatku zaszkodzić. A zawsze można przesadzanie odłożyć na innych dzień i kupić odpowiednią doniczkę niż później żałować swojego zielonego przyjaciela.
maaartinka
100p
100p
Posty: 112
Od: 24 mar 2008, o 11:19
Lokalizacja: Śląsk:) Bielsko-Biała

Post »

Ja bym nie ryzykowała z zamioculcasem, on potrzebuje małych doniczek bo potem zamiast w liście idzie w korzenie..
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

maaartinka pisze:Ja bym nie ryzykowała z zamioculcasem, on potrzebuje małych doniczek bo potem zamiast w liście idzie w korzenie..
Skorygowałbym Twoją wypowiedź do takiej ze przy przesadzaniu nie wolno przesadzić z wielkością nowej donicy (większa w obwodzie o max 6 centymetrów), gdyż bulwa zamiast wypuszczać nowe pędy, najpierw będzie "dopasowywać" się do nowej doniczki, a później dopiero rozwijać będą się łodygi kwiatka.
Napisanie, że kwiat nie lubi dużych doniczek mogłoby wielu początkujących zmylić co do kulkasa...
devinette
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 sty 2009, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Kiełkowanie nasion

Post »

Witam wszystkich serdecznie!

Jestem początkującym "ogrodnikiem" aczkolwiek bardzo mnie to wszystko interesuje i chciałabym miec w pokoju rośliny, które sama id początku wyhodowałam.

Dlatego się tu pojawiłam.
Dostałam od koleżanki nasionka kwiatów: Japońska czarna sosna, żywe kamienie i kawę arabską.
Chciałabym wiedziec jak się do tego wszystkiego zabrac.
Czy nasionka wyłożyc najpierw gdzieś i poczekac aż wykiełkują? Czy wsypac je od razu do doniczki z ziemią i po prostu podlewac?

Proszę o pomoc. I proszę się ze mnie nie śmiac. To naprawdę moje początki.
Będę wdzięczna za odpowiedzi.

Pozdrawiam
Davinette
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Nikt się nie śmieje ani nie ma zamiaru.
Japońska czarna sosna - to sosna Thunberga Pinus thunbergiana - to azjatycka sosna o pięknych długich ciemnozielonych igłach i grubym pniu, "używana" także jako materiał na bonsai. Nasiona trzeba poddać procesowi stratyfikacji, tzn. przez miesiąc, dwa powinny być przetrzymane w lodówce (ale nie w zamrażalniku) i następnie wysiane do ziemi z piaskiem (ok. 0,5 cm). O stratyfikacji możesz poczytać tu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... atyfikacja, i tutaj: http://poradnikogrodniczy.pl/nasiona.php.
Z kawą jest łatwiej. Nasiona moczy się prze 24 h w letniej wodzie i wysiewa do ziemi na głębokość 1 cm. Niestety nie wszystkie wschodzą (mi z 10 wykiełkowały tylko 2).
O żywych kamieniach nie wiem - bo ich nie mam. Ze słyszenia i literatury wiem jednak, że kiełkują szybko i bez problemów.
Na pewno jeszcze ktoś się odezwie i Ci doradzi.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”