Jodła koreańska(Abies koreana) z nasion,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Post »

Oka tak zrobie a jeszcze jedno pytanie ojciec moj zamowilem i dostal wczoraj 2 letnie sadzonki bez ziemi gole przylecialy he i posadzil je do ziemi odpowiedniej i pytanie jest takie je tez wystawic na mroz? po 1 dniu bycia w doniczce ? tzn doniczke moglbym postawic na balkonie ? bo do ziemi moge wkopac dopiero w pon wiec na razie moge jedynie tak zrobic
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Post »

moze kupic kore i do duzej donicy balkonowej wsadzic te doniczki i obsypac koro wszystko bo jak w ziemi bylo by to wszystko git ale tak stoi i wiart przewiewa az po korzenie. Wiec jak radzisz robic trzeba mi szybciej odp bo wystawilem na razie w doniczce na balkon i boje sie ze zmarznie tak.Wczoraj dopiero zostaly posadzone do ziemi
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Post »

odswiezam kto doradzi jak przechowac sadzonki na balkonie przy duzym dzisiaj mrozie ok -7C
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Zdecydowanie - lepiej by było tak młode sadzonki - przechować (przynajmniej przed minusowymi temperaturami, powiedzmy do plus 5) w widnym ale chłodnym przedsionku, sieni lub garażu z oknem. Na balkonie, także można by było, ale należało by je jakoś okryć lub wykonać coś takiego na zasadzie tunelu foliowego.
Moje drzewka (sosny, jałowce, modrzew) stoją pod stołem z obciętymi nogami, przykrytym agrowłókniną (nie jestem pewny czy to tak dokładnie się nazywa) ale myślę, że może to też być gruba biała folia. Kiedy nie ma mrozu to je odkrywam.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Post »

wlasnie planuje zrobic skrzynke ze steropaniu wsadzic doniczki o obsypac korą i chyba obloze ta folia jezeli dostane w ogrodniczym bo slyszalem ze jezeli trzymal bym drzewka w cieplym pomieszczeniu to by nic z nich nie bylo a tego niechce najgorzej te mrozy teraz
Adrian84
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 wrz 2009, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Zastanawiam się nad zebraniem nasionek z szyszki mojej abies siberlocke, niestety jestem amatorem:) mam zerwać brązową szyszkę i wyłuskać nasionka?
Moje drugie pytanie czy będzie dobrze, jak te nasionke bedę moczył w wodzie przez w/w czas, a potem włożę do lodówki wymieszane z piaskiem, a jeszcze później wysieje w donicy stojącej w domu:)

Przepraszam jeśli moje pytania są infantylne ale do tej pory nigdy tym się nie zajmowałem, a czemu nie spróbować:-)

Z góry dziękuje za pomoc
Adrian
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jodła koreańska

Post »

Ja mam inne pytanie bo każdy tutaj mówi by moczyć nasiona jodły koreańskiej (już pomijam jest rodowód :) ) ale chodzi mnie o taką sprawę, otóż czy nie można po prostu nasion jesienią teraz wrzucić do ziemi do doniczki na cały okres zimy niech sobie leżą w niej, a wiosną wystartują do wzrostu ?

Przecież w naturze chyba nasiona te upadają na ziemię i same kiełkują bez żadnych pomocy, prawda.
Lajkonik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 31 gru 2009, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

Swagman pisze:Nasiona niektórych roślin muszą przejść okres imitujący naturalne warunki :idea: i nie kiełkują ot tak :idea: . Przypuśćmy ze jest tak jak piszesz, że po 24 h namoczeniu wschodziły by ot tak. Nasiona dojrzewają latem bądź jesienią we wrześniu i październiku -prawda :?: jeśli by tak było to w listopadzie by wzeszły wszystkie a potem zima by się z nimi "załatwiła". Wiec Matka Natura tak to sprytnie wykombinowała, że nasionka muszą przejść okres spoczynku w chłodnym i wilgotnym środowisku lezą sobie one spokojniutko i czekają aż się ciepło zrobi- wtedy nasionka zaczną kiełkować :idea: :wink: - ten właśnie okres nazywamy stratyfikacją- kupiłeś nasiona zapewne nie stratyfikowane- zajrzyj do doniczek -one pewnie tam cały czas s ale nic się z nimi nie dzieje :idea: moja rada jest taka- wstaw najpierw do zimnego pomieszczenia aby te doniczki z wolna wystygły do kilku stopni a potem wynieś to na zewnątrz i wkop do gruntu- możną też wynieść zasiew do ciemnej i chłodnej piwnicy :idea: :) Zaprawiłeś czymś te nasiona :idea: :?:
Czy to oznacza, że nasiona można sadzić tylko na wiosnę ?
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: Jodła koreańska i Jodła olbrzymia - z siewu?

Post »

przy większych ilościach nasiona najlepiej jest wysiewać wiosną (IV-V). Inny termin można polecić dla ogrodników amatorów, posiadających nieznaczne ilości nasionek.
Lajkonik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 31 gru 2009, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska i Jodła olbrzymia - z siewu?

Post »

Nasionek mam ok 150-200 szt i pytanie czy sadzić bezpośrednio do gruntu czy np do doniczek ? Jeśli tak można to w jakim miesiącu i po ile nasionek na 1 szt doniczki/dołka ( mam doniczki o pojemności 1 i 2 litrów )
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: Jodła koreańska i Jodła olbrzymia - z siewu?

Post »

Im szybszy siew tym lepiek.
Proponuje siew do doniczek (łatwiej uprawiac i nadzorować). Siać tak aby po kiełkowaniu siewki nie dotykały się.
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Jodła koreańska - szyszki

Post »

Chciałbym spytać z czego wynika taki wygląd szyszek jodły koreańskiej (teraz - 1. listopada). Czy jakieś ptaszki je wyjadły, czy może to naturalna kolej rzeczy (szyszka wysypała nasiona i tak wygląda) czy może jeszcze jakiś inny powód?

Obrazek

A tak wyglądały latem:

Obrazek
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

Szyszki jodeł ( nie tylko koreańskich ) po dojrzeniu rozsypują się na drzewie . Nie opadają na ziemię w całości jak ze świerków czy sosen .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”