Obcinanie gałęzi modrzewia europejskiego

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
faran
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 mar 2008, o 11:17

Obcinanie gałęzi modrzewia europejskiego

Post »

Witam,
Mam posadzone kilkadziesiąt sztuk modrzewia europejskiego. Chciałbym aby nie rozrastał się na boki, ale rósł w góre. Drzewka są w wieku od 1 roku do 20-30 lat.
Czy obecnie jest dobry okres na obcięcie gałęzi ?.
Do jakiej wysokości drzewka obcinać gałęzie lub ile zostawić od góry ?.
Wszelkie sugestie będe bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Z modrzewia robi się też żywopłoty i tnie się go corocznie na taką wysokość i szerokość, aby zachować proporcje .
Obetniesz tak jak lubisz - jeśli jest młody, lub tak, aby nie wygladał sztucznie, jeśli jest starym drzewem.
Tylko, gdy zaczniesz ciąć - trzeba to robić corocznie, od kwietnia do końca czerwca( w okresie wegetacji, by zagoił rany), nawet 3 x w roku, by zachować nadany kształt.
A ja Ty wdrapiesz się na drzewo 30-letnie?
faran
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 mar 2008, o 11:17

Post »

Nie zależy mi na kształtowaniu i wyglądzie drzewka, a jedynie na tym aby rosło w góre.
Jeśli np. drzewko ma 2 m. wysokości to moge do wysokości jednego metra usunąć gałęzie nie martwiąc się o to że uschnie i czy wpłynie to pozytywnie na wzrost drzewka ;) ?
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 478
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

faran pisze: Jeśli np. drzewko ma 2 m. wysokości to mogę do wysokości jednego metra usunąć gałęzie nie martwiąc się o to że uschnie i czy wpłynie to pozytywnie na wzrost drzewka ;) ?
Przy takim podkrzesaniu drzewko nie uschnie, ale jego wzrost może zostać spowolniony. Przy 2 m drzewku można obciąć [nie spowalniając wzrostu drzewka] 2- 3 okółki, przy wyższych - więcej. Nawożenie mineralne może przyspieszyć wzrost drzewek na wysokość [modrzewie w dobrych warunkach powinny rosnąć metr i więcej na wysokość w ciągu roku].
Roman
faran
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 mar 2008, o 11:17

Post »

Jakie są dobre środki do naworzenia tych drzewek ?
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 478
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Do nawożenia możesz użyć jakikolwiek wieloskładnikowy nawóz rolniczy lub ogrodniczy, np. polifoska, azofoska, saletrzak. Możesz także spróbować nawozów azotowych tj. saletra amonowa lub salmag.
Roman
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Nawożenie najlepiej podzielić na dwie, trzy dawki. Ostatnie nawozenie powinno być wykonane do 20. lipca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”