Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Takie plamy pojawiły się u mnie na 2 krzakach Black Japanese Trifele, w gruncie. I na żadnej innej odmianie nie ma. BJT mają już dużo pomidorów, całkiem wyrośniętych, czekam na dojrzewanie. Nie wiem co to jest, ale na wszelki wypadek oberwałam przedwczoraj liście z plamami (po kilka na krzaku) i czekam na rozwój sytuacji. Nie chcę pryskać.
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
xthomas82x
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

to sie szara pleśń nazywa , niestety
środki kup o działaniu systemicznym lub wgłębnym i zwalczające najlepiej od razu zaraze
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
babik
50p
50p
Posty: 55
Od: 29 maja 2007, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śrem

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Witam,
to ja z takim pytankiem jeszcze...
zauwazyłem dziś, że parę kwiatków jakby zżółkło na szypułce i po lekkim dotknięciu sobie spadło... czy idę w dobrym kierunku, że to początek szarej pleśni? CZy to zupełnie co innego, jakieś niedobory... niedawno pryskałem Bravo dla świętego spokoju jak co... a tym razem mnie zastanawia co to znów :/ mozna prosić jakiegoś eksperta o diagnozę?
Pozdrawiam,
Marcin

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na wszelki wypadek wrzuciłem jeszcze zdjęcia krzaczków, czy oprócz tego, jeszcze coś innego się dzieje? Czy wszystko w porządku?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

xthomas82x
Współczuję. Walka z tak dalece posuniętą szarą pleśnią będzie trudna.
W okresach sprzyjających rozwojowi choroby lub po zauważeniu pierwszych objawów rośliny należy opryskiwać co 7 dni jednym z następujących fungicydów: chlorotalonil (Bravo 500 SC, 0,25%), tolyfluanid (Euparen Multi 50 WP, 0,2%), procimidon (Sumilex 500 SC, 0,1%), iprodion (Rovral FLO 225 SC, 0,2%), pirymetanil (Mythos 300 SC, 0,3%) lub cyprodynil + fludioksonil (Switch 62.5 WG).
A łodygi :
W przypadku porażenia łodyg, pojawiające się plamy opryskiwać specjalnym preparatem w aerozolu Nectec 03 AE (imazalil +azokonazol). Preparatem tym można również profilaktycznie opryskiwać rany powstające na łodygach po oberwaniu liści. Aerozolu tego nie należy nanosić na liście i owoce.
Ten przypadek to jest ostrzeżenie dla hodowców pomidorów pod osłoną. Taki jest rezultat słodkich snów.

Powodzenia
xthomas82x
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

weteran pisze:to sie szara pleśń nazywa , niestety
środki kup o działaniu systemicznym lub wgłębnym i zwalczające najlepiej od razu zaraze
Dziękuje za szybką odpowiedź ;)
A znasz jakiś dobry i skuteczny środek godny polecenia ?
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5752
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

:wit Wyglada to bardzo źle.Zastanawiam się czy wcześniej się tego nie dało zauważyć.To jest wczesne stadium choroby,czy już zaawansowana szara pleśń?
Asia
Awatar użytkownika
kamma
500p
500p
Posty: 556
Od: 25 gru 2010, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

forumowicz moje pomidory rosną pod osłoną nie pryskane jak na razie mają się dobrze czy chcesz przez to powiedzieć żebym nie ;:19 spała spokojnie czy już mam się martwić ,czy Ty czarnowidztwo uprawiasz.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

kamma
To jest właśnie to. Wielu uważa, że jak jego pomidory są pod osłoną ,to już im nic nie grozi. I śpią spokojnie. A czy uprawiam czarnowidztwo ?. W pewnym sensie tak. Bo czarno widzę te porażone pomidory xthomasa82x. Pod osłoną przebieg choroby może być piorunujący.

Pozdrawiam
Adam S.
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2347
Od: 18 mar 2009, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Dziś na swoich pomidorach pod folią zauważyłem takie plamy na liściach ina kilku owocach ... proszę o diagnozę ;:180 czy u mnie również zaatakowała szara pleśń ? dodam , że kwiatki też zdarzają się opadnięte :(

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

prosze doradźcie czym pryskać , w domu mam jedynie Acrobat czy moge go użyć ? Do tej pory nie były niczym pryskane , pewnie to był błąd :cry:
forumowicz , a jak moje widzisz , da się je jeszcze uratować ?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Adamie
Klasycznym przykładem ataku szarej pleśni jest mokra zgnilizna zaczynająca się od piętki owoców. A jeden oprysk Curzate Cu zabezpieczyłby Ci pomidory przed zarazą i szara pleśnią. Również i paru innymi chorobami. Acrobat Ci tu nie pomoże. Powyżej cytowałem za Instytutem Skierniewickim preparaty na szarą pleśń. Ponieważ nie zawsze można kupić co się chce ,wybierz sobie jeden z tych wymienionych . Byle szybko.

Pozdrawiam
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5752
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

:wit Aż się boję iść na działke ,co tam zobaczę.Swoje pomidory pryskałam po posadzeniu miedzianem ,a tydzien temu przed deszczami Ridamolem Gold.Mam nadzieję ,że je zabespieczylam przed ewentualnymi chorubskami :shock:
Asia
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

xthomas82x tu zaczyna się problem , bo to mogą być preparaty tylko w dużych opakowaniach

moja sugestia to oprysk Switch 62,5 WG (stężenie na opakowaniu karencja też !!!)
wszystkie miejsca typu jak niżę posmarować pędzelkiem
Obrazek

za trzy dni nastepny oprysk Tanos 50 WG miejsca jak wyżej dokładnie pędzelkiem

za tydzień Topsin M 500 SC

w międzyczasie można się jeszcze modlić ;:180

jeśli masz do poobrywania wilki to zrób to przed drugim opryskiem i pod warunkiem , że będzie słonecznie i sucho
namiot wietrzyć , wietrzyć i wietrzyć , na noc zostawiać uchylony
to tyle , trzymam kciuki :)
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”