Odmładzanie drzew owocowych *Ciekawe rozwiązanie

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Odmładzanie drzew owocowych *Ciekawe rozwiązanie

Post »

Czy warto odmładzać stare drzewa owocowe i jakie są techniki wykonywania tego zabiegu ?

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Moja autorska metoda odmładzania starych drzew .
Jeżeli drzewo ma 4 główne konary to co roku wycinam tylko jeden, nie ingerując ostrym cięciem w pozostałe ale w odległóści 70-100cm od osi pnia. W następnym roku w miejscu tego grubego cięcia pojawiaja się wilki, które następnie kieruję przy pomocy zbudowanego stelaża (pręty bambusowe połączone (w sklepie elektrycznym można kupić takie złączki harmonijkowe) w tych kierunkach jakie mi odpowiadają.
W ten sposób powstaną nowe konary i w tym kierunku jaki mi odpowiada
.
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Macio

Post »

Niektórzy jak obserwuje przystępując do odmladzania drzewa przycinają wszystkie konary. Czy według ciebie nie należy tego robić i dlaczego ?. Czy oslabia się wtedy drzewo ?.
Kiedy według ciebie jest najlepszy termin odmladzania czyli przycinania tych konarow?.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja też robię to przy pomocy spinaczy, sznurków i ciężarków. Napisz o tych bambusowych konstrukcjach i złączkach. Spróbuje w przyszłym roku w czasie kształtowania gałązek rocznej gruszy.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

przy" cięciu" a raczej gięciu młodych drzewek zalecam tzw.tymczasowe przewodniki
Jeśłi chodzi o te złaczki spytaj w hurtowni elektrycznej to jest rurka plastykowa a pośrodku harmonijka.Bambusy odpowiedniej śr.kupisz w hipermarketach
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
Admin_(do2007r.)
---
Posty: 857
Od: 19 maja 2005, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:Moja metoda odmładzania starych drzew .
Jeżali drzewo ma 4 głowne konary to co roku wycinam tylko jeden, nie ingerując ostrym cięciem w pozostałe ale w odległóści 70-100cm od osi pnia. W następnym roku w miejscu tego grubego cięcia pojawiaja się wilki, które następnie kieruję przy pomocy zbudowanego stelaża (pręty bambusowe połączone (w sklepie elektrycznym mozna kupić takie złączki harmonijkowe) w tych kierunkach jakie mi odpowiadają.
W ten sposób powstaną nowe konary i w tym kierunku jaki mi odpowiada
Moim zdaniem bardzo ciekawy pomysł
---...== Admin ==...---
Prawdopodobnie Najlepsze Forum Ogrodnicze w Polsce.
http://www.FORUMOGRODNICZE.info" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

tak jakoś dziwnie się składa, że ten sposób opisany przez PO stosuję wobec moich drzewek (gdy zajdzie taka potrzeba). Ale nie chodzi mi o odmładzanie ale o świadome kształtowanie korony drzewek. Zbiegło to się z rozbudową altanki i architektury ogrodowej.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Renata K.
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 mar 2006, o 11:03
Lokalizacja: woj. ślaskie

odmładzanie drzew

Post »

Jaki jest najodpowiedniejszy czas odmładzania starych drzew owocowych, w którym mcu należy przeprowadzić ten zabieg?
Pozdrawiam Renata K.
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Też jestem ciekawa kiedy to najlepiej zrobić. U Babci w sadzie są jeszcze 3 drzewa z 1934 roku z pełnymi koronami. Reszta niestety wygląda tak, że jest pień główny i z niego wyrasta (dogorwa) konar lub dwa.
Pozdrawiam Zosia
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: odmładzanie drzew

Post »

Renata K. pisze:Jaki jest najodpowiedniejszy czas odmładzania starych drzew owocowych, w którym mcu należy przeprowadzić ten zabieg?

Zosia098Też jestem ciekawa kiedy to najlepiej zrobić. U Babci w sadzie są jeszcze 3 drzewa z 1934 roku z pełnymi koronami. Reszta niestety wygląda tak, że jest pień główny i z niego wyrasta (dogorwa) konar lub dwa.
nalepszy czas to luty-marzec
przy odmładzaniu zawsze trzeba pozostawić jeden konar w celu "wyżywienia"
części odmładzanej

Janusz z PO
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Moja biedna stara grusza

Post »

Na mojej zakupionej działce rośnie taka stara grusza.
(Niestety nie mam innego zdjęcia, bo nie przypuszczałam, że będę się w tej sprawie radzić na jakimś forum! Wtedy jeszcze nie wiedziałam o Waszym istnieniu :wink: ).Podejrzewam, że od wielu, wielu lat nikt się nią nie zajmował (właścicielie rzadko tu zaglądali i wszystko jest zapuszczone).
Co mam z nią zrobić? Czy jeszcze da się ją uratować? Mam jakiś stary wysuszony obornik (5-cio lub 10-cio letni) - mogę dać go na ziemię wokół gruszy? Jeżeli nie, to jakiś nawóz? Szybko poczerwieniały jej liście, a owoców było niewiele i bardzo drobniutkie, więc na pewno brakuje jej składników odżywczych. Jakoś ją podciąć? Kiedy i jak?
Ech... stara ta grusza, pochylona i pień już nie bardzo chyba zdrowy... Ale nie lubię wycinać drzew, zwłaszcza jak ma się ich tak niewiele!
Dzięki za wszelkie sugestie!

Obrazek

P.S. Niestety nie mogłam wysłać zdjęcia w tym profession.pl, bo moje zdjęcie ma ponad 2MB, a nie wiem, jak mogę je zmniejszyć :?
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Januszu, czyli co roku wycinamy po jednym konarze, aż nie zostanie żaden stary? Cięcie zaczynamy od pierwszego konaru od dołu, czy to nie ma znaczenia? Z tych "wilków" zrobią się nowe konary?
Pozdrawiam serdecznie
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Polecam do przeczytania w "Działkowcu" nr 2/07 tematów: "Ciecie drzew starych i zaniedbanych" str. 42, oraz "Jak ograniczyć siłę wzrostu drzew?" str 40.
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”