Kamień polny - jak rozłupać?

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
farmkam
50p
50p
Posty: 51
Od: 18 lut 2011, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Kamień polny - jak rozłupać?

Post »

A próbował ktoś takich bardziej prymitywnych metod jak np. wlewanie w wywiercone dziury wody (zima) lub wbicie jakiegoś suchego drewna i zalanie wodą.jak się sprawdzają takie metody. ???
Pozdrawiam Kamil
bartek8861
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 cze 2011, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kamień polny - jak rozłupać?

Post »

Nie każde drewno się nadaje do takiego łupania, nie może to być np sosna, moim zdaniem do tego typu pracy najlepiej nadaje się osika. Ja osobiście używam 4 młotków i przecinaków z klinami moje młotki warzą 1-1kg 2-3kg 3-8kg i 4 mój ulubiony 11kg :D oczywiście nie każdy kamień się da rozłupać w sposób pożądany. Moja nauka łupania wyglądała tak: wziołem wyżej wymieniony młotek 11kg i zacząłem walić bezsensu w kamień, oczywiście kamienie pękały ale nie tak jak chciałem. Po wielu mękach poradziłem się starszych 84 letni kamieniarz dał mi 3kg młotek i klina i kazał rozłupać kamień który warz na oko jakieś 400-450 kg ja nie potrafiłem sobie z nim poradzić, podszedł obejrzał kamień i powiedział żebym się przyjrzał jego strukturze. pokazał mi miejsce gdzie nie było żadnego pęknięcia i kazał popukać po kilku silniejszych uderzeniach kamień pękł tak jak powiedział. Moja rada JAK MACIE MOŻLIWOŚĆ TO UCZCIE SIĘ OD STARSZYCH LUDZI, ONI ZNAJĄ SIĘ NA TYM NAJLEPIEJ A NIE TAK JAK MY CO UDA SIĘ NAM DWA KAMIENIE ROZŁUPAĆ SIŁĄ I MYŚLIMY ŻE JESTEŚMY FACHOWCAMI, PRAWDZIWY FACHOWIEC NIE WALI W KAMIEŃ. ;:14 Trening czyni mistrza :D
kalong
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 gru 2011, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kamień polny - jak rozłupać?

Post »

Witam,moja pierwsza budowla z kamienia.Pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
martinez_82
500p
500p
Posty: 664
Od: 1 wrz 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Kamień polny - jak rozłupać?

Post »

ja słyszałem o innym patencie ale na mniejsze kamienie , wystarczy namoczyć w beczce z wodą i jak pokazą sie słoje to bić przecinakie wzdłuż słojów.
shreku73
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 lip 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kamień polny - jak rozłupać?

Post »

Kochani, też miałem taki problem, ale przez przypadek mogę się podzielic swoim osiągnięciem w tej dziedzinie, należy je dobrze podgrzac i polaz zimną wodą. pękają jak szklaneczki. Pozdrówki
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kamień polny - jak rozłupać?

Post »

Ale jak tu kamora o średnicy metra podgrzać ? - zrobić na nim ognisko?
Pozdrawiam. Ewa
kordiankw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 kwie 2010, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kamień polny - jak rozłupać?

Post »

Wykopać dołek pod kamieniem i tam podłożyć ogień. Też tak rozłupywałem kamienie i zdaje egzamin, ale niestety nie zawsze kamień pęka tak jak byśmy sobie tego życzyli.
Pozdrawiam,
Witek
tombog17
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 lip 2017, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kamień polny - jak rozłupać?

Post »

Nikt co tu rozłupywali kamień nie napisał najważniejszego że do łupania kamienia nie jest potrzebny żadny przecinak. (Mozna sobie ładnie w rączkę przywalić). Do łupania kamienia jest potrzebny młotek o ciężarze 3,5 kg, 5 kg. Młotki te są młotkami ze końcówką nie kowalską lecz kamieniarską. Co to oznaczy końcówka młotka jest ustawiona wzdłuż styliska młota a nie w poprzek. Powód w momencie uderzenia młotem w kamień odpryski kamienia nie uderzają w kamieniarza lecz rozchodzą sie w obie strony na boki i są ręce i nogi nie podrapane. O okularach nie ma co pisać bo to jest jasne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”