Murek oporowy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Obniżysz mur do 2,2m i nie będzie potrzebne pozwolenie.
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
perzan100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lut 2010, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Podobno na mur oporowy który będzie miał fundament trwale związany z ziemią i z jednej strony będzie obsypany ziemią to nawet na wysokość 180cm potrzebne jest pozwolenie na budowę.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Prawo Budowlane:
Art. 30.
1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
3) budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m.
I to by było na tyle.
A gwoli uzupełnienia. Wysokość muru liczy się od powierzchni ziemi, to co pod ziemią nie wchodzi w rachubę.
Jeśli więc budujemy mur oporowy który nie jest ogrodzeniem posesji, i nie graniczy z terenami publicznymi, możemy budować go o dowolnej wysokości bez żadnych zezwoleń. Oczywiście pod warunkiem, że robimy to prawidłowo od strony konstrukcyjnej i z zachowaniem zasad budowy takich murów. Zasady te wyjaśniłem w pierwszym poście w tym wątku.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
marcin1979
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czaniec (śląskie)

Re: Jak zrobić ładny i solidny murek?

Post »

A czym najlepiej kleić kamienie do betonu? Zamierzam okleić studnię kamieniami i stary murek betonowy również.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Murek oporowy - jaki?

Post »

A co byście zaproponowali jako obrzeże i murek oporowy jednocześnie?

Opis sytuacji:
Teraz jest to lekko opadająca pod skosem łąka / niby-trawnik. Wzdłuż dłuższego boku biegnie płot. Wzdłuż płotu ma biec wyrównana w poziomie rabata z krzewami, potem niżej szeroka trawiasta ścieżka, a potem jeszcze niżej kolejna rabata z krzewami. Ma to wyglądać jak

Miałyby to być tarasy długości 30-40 metrów długości, szerokości jakieś dwa metry, kształt lekko wijący się, żeby nie było nudno. Różnica poziomów terenu to około 30 cm na dwa metry przyszłego tarasu, murek musi być więc wkopany na drugie tyle, żeby się nie wykrzywiał pod naporem gliny (bo taką mam ziemię, nie gliniastą, a czystą glinę, niestety).

Palisada (jakakolwiek, drewniana, betonowa czy inna, nie!) odpada. A więc z czego? A więc jak dokładnie to powinno wyglądać? Jaka technologia? Rowek, podsypka i to coś, nie wiem co... Kamienie? Jakiej wielkości i z czego dokładnie elementy? Bloki kamienne? Piaskowiec? Cięte czy łupane w wielkie klocki? Czymś łączone? Zaprawą? Ale po co mi kamienie zakopane głęboko w ziemi? Może betonowe? Ale nie widziałam gotowych betonowych krawężników o głębokości 60 cm... a więc szalunek i wylanie muru?) oklejony czymś (kamienie polne? łupane? cegły?).

Jak się przelicza długość fundamentu pod taki murek na kilogramy (tony) materiałów budowlanych? Ile potrzeba podsypki na metr murku? Ile betonu czy innego cementu? Gotowa mieszanka w workach czy robiona na miejscu i wylewana z betoniarki? Ile kamieni, czy innej okładziny np. ceglanej?

Niby prosta sprawa, miałam już nawet umówionego wykonawcę, ale właśnie się wycofał, bo ma ciekawszą, większą robotę (budowa domu, a nie tylko głupiego murka i grządki. No i zostałam sama z tematem i tabunem doniczek z krzewami. Muszę je do zimy posadzić, a bez zakończonych prac to niemożliwe, bo przekopana ziemia będzie zjeżdżać od płotu w dół, a rośliny razem z nią... Jakieś pomysły? Sugestie?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obrzeże i murek oporowy jednocześnie - jaki?

Post »

Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Obrzeże i murek oporowy jednocześnie - jaki?

Post »

Nalewko a może zadowoliłby Cię taki?
Obrazek

Obrazek
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Obrzeże i murek oporowy jednocześnie - jaki?

Post »

Zadowoliłby mnie każdy, byleby już był!!!
Ale powoli sprawa posuwa się do przodu, od najbliższego wtorku panowie przyjadą do roboty i w ciągu miesiąca (może szybciej) zrobią nam i podmurówkę, i bramę, i murek oporowy i w ogóle może w końcu na zimę będę miała płot i "tarasy".

Nie zdążę co prawda posadzić swoich doniczek, bo na październik zapowiadają już zimę (!), ale przynajmniej będzie ogrodzenie i dziki zostaną na zewnątrz :) A jaki będzie mój murek porowy? Długi i kręty :) Z kamieni polnych, łupanych i niełupanych, kolorowych, szarych, czarnych, czerwonych i beżowych, jakie się trafią :) Podmurówka i słupki przy przyszłej bramie? Mieszane, trochę kamieni, trochę cegły, trochę kostropatego tynku, taki nowy łatany zabytek :lol: Byle w zgodzie z tutejszymi zwyczajami architektonicznymi.

Obejrzałam dokładnie zdjęcia, poczytałam teorię z książek i linków (dziękuję!!!), zachwyciłam się murkiem, który pan kamieniarz zrobił u siebie, uzgodniliśmy cenę za całość (robota i materiały), teraz już będzie z górki (puk, puk, w niemalowane, żeby nie zapeszyć!!!). Postęp prac będę dokumentować, oczywiście. I mam nadzieję na długą i łagodną jesień, żeby warunki były jak najlepsze. A co nam z tego wyjdzie, to właściwie nadal zagadka :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Obrzeże i murek oporowy jednocześnie - jaki?

Post »

Zrób fotorelację i zachowaj dla nas wszelkie obliczenia ( jak głęboko, jak szeroko, ile czego itp) ;:180
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Hanuszka
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 lis 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

witam,

co prawda umieścilam swój problem na innym wątku, ale dopiero teraz znalazłam fachowca:prosze o radę co zrobic z moja skarpą:ma 20m plus jakieś 5 po swojej lewej stronie, glina i stromo, miejscami zaczeła się obsuwać, co zrobic?wiem, żeby dosypac ziemi, ale co dalej?usunąć kamole?zy zostawić, zeby dalej nie obsuwała się?zrobic murek ?jaki?użyć tych kamieni czy ich nie ruszać?prosze o radę bo jestem załamana na dzień dzisiejszy!!!

oto zdjęcia tego szokującego stanu mojej skarpy!!!a marzy mi się albo porośnięta plożącymi, albo floksami i innymi poduszkowymi bylinkami:)ale chyba za 100 lat!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pokażę swój ogród na wiosnę:) zapraszam wtedy więc:)
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Hanuszka pisze: a marzy mi się albo porośnięta płożącymi, albo floksami i innymi poduszkowymi bylinkami:) ale chyba za 100 lat!
Przede wszystkim ułóż te kamienie w formie suchego muru oporowego, bo na razie to one są położone moim zdaniem byle jak i zrób na skarpie stopnie coś na wzór tarasów, coś takiego jak w pierwszym poście w tym wątku w 4 zdjęciu obrazującym przykłady zastosowań takich murków.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 938
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Dzięki serdeczne za ten wątek.
Niestety ja mam kamienie polne i tak sobie myślę, że bez zaprawy będzie ciężko. Z zaprawą pewnie też kobiecie będzie ciężko, bo polne nie mają wiele wspólnego z równym prostokątem. Szkoda, że na forum nie ma dokładnego wyjaśnienia jak zbudować skarpę oporową (1 m) i schodki przy niej z kamienia polnego i betonu. Oczywiście zajrzałam w ten link, ale niewiele mi się rozjaśniło.
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
magenta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3286
Od: 31 mar 2010, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Józefosław
Kontakt:

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Witam, oto dzieło z ostatnich dni, jeszcze nie dokończone, jest kilka niedoróbek i nie ma górnej warstwy kamienia, ale i tak jest super ;:224 :tan :heja

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”