Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

U mnie 'B.A.' złapał mączniaka, na szczęście dopiero pod koniec sezonu. Ale mączniak to małe piwo w porównaniu z uwiądem. Nie dewastuje tak rośliny i można sobie z tym poradzić.
Natomiast na 'Polonezie' mogło się zemścić miejsce, w którym został posadzony, bo dość niefrasobliwie umieściłam go pod północną ścianą. Więc pewnie w czasie wiosennego przemeblowania zmienię miejscówkę i jemu.
Aha i w tym roku pomyślę o profilaktyce względem tych roślinek, które mają problem z uwiądem (notorycznie dwie 'Niobe' po kwitnieniu, 'Xerxes' przed kwitnieniem, no i teraz Poldek)

Pozdrowienia,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

myszek pisze: ... A i wierni fani nie musieliby latać po wszystkich wątkach, żeby popodziwiać sobie ... okazy!

Pozdrowienia,



Dokładam do kolekcji Viticella :

'Betty Corning'
Obrazek
Obrazek
Obrazek


'Etoile Rose'
Obrazek
Obrazek


'Błękitny Anioł' (syn.'Blue Angel')

Obrazek
Obrazek


'Blue Boy'
Obrazek
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Nie pamiętam,czy nie wklejałem juz tego zdjęcia,ale zaryzykuję.
Posadziłem obok siebie dwie odmiany-polish spirit i emilię plater.Po kilku latach emilia zagłuszyła polish spirit,więc w ubiegłym roku wykopałem obydwa powojniki,podzieliłem rosliny mateczne na mniejsze sadzonki (wyszło ich ponad 10) i posadziłem na przemian przy siatce.Za kilka lat powinno to ładnie wyglądać.


Obrazek
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Jurek pisze: wyszło ich ponad 10, posadziłem na przemian przy siatce.
Super pomysł! Nie sądziłam, że 'PS' tak się może dać zdominować, no ale jak 'Emilce', to można mu wybaczyć :)...
Bardzo podoba mi się zestawienie kolorów. Efekt końcowy powinien być piorunujący, jeśli aż tyle sadzonek się tam rozrośnie!!!!
Niecierpliwie czekam na zdjęcia.

Peonio, śliczna kolekcja nietypowych perełek ;:63 !

Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

myszek pisze:Super pomysł! Nie sądziłam, że 'PS' tak się może dać zdominować, no ale jak 'Emilce', to można mu wybaczyć :)...
Bardzo podoba mi się zestawienie kolorów. ,
No,niestety,ładniej by wyglądało,gdyby kwiatów było pół na pół.Widocznie rośliny posadzone były za blisko i w konkurencji o składniki pokarmowe system korzeniowy emilii plater okazał się być zwycięzcą.Teraz rosną wzdłuż siatki w dużo większym rozstawie.
Na fotce widać trochę więcej kwiatów PS :

Obrazek
Awatar użytkownika
EdytaB
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2693
Od: 1 sty 2009, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice warszawy

Post »

'Etoile Violette' - mam i potwierdzam - niezniszczalna roślina
Ogródek EdytyB

zapraszam
Awatar użytkownika
EdytaB
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2693
Od: 1 sty 2009, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice warszawy

Post »

Jurek
Bardzo podoba mi się to połączenie !! Ja zakupiłam właśnie biały Duchness of Edinburg, różowy z miałymi kreskami Asao i planuję Nike - żewby tylko wszystko się udało - bo zmarnować roślinke to ja potrafię :(
Ogródek EdytyB

zapraszam
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Początkujący

Post »

Witam Początkujących!:)
Chociaż to mój drugi sezon z powojnikami, nadal zaliczam się do grona laików:)
Dzisiaj odkryłam z zimowej osłony mojego H.F. Young oraz tanguckiego (

Obrazek
i już mam kłopoty!!
Byłam przygotowana na ostre ciecie, według Waszych rad a tu niespodzianka!!

Obrazek Obrazek

I co Wy na to?? na razie zostawiłam je w takim stanie

Obrazek

ale czy to dobry pomysł? Oczywiście jak każdy marzy mi się piękny gęsty powojnik, czy zatem taki stan tego nie zaprzepaści?:) Proszę o rady:) Jurku znowu jesteś potrzebny!:):)
mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=42468" onclick="window.open(this.href);return false;
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Początkujący

Post »

Wiesz, co mogłabys zrobić, żeby w tym roku zagęścić te powojniki w donicach?Przytnij te pędy na wysokości około 1 metra,nad parą zdrowych oczek, następnie delikatnie zwiń te pędy i ułóż je w donicy, możesz je przyszpilić do podłoża grubym drutem wygiętym w literę U,na razie nie musisz przysypywać tych pędów, poczekaj, aż z oczek wybiją młode pędy, po czym zasyp zdrewniałe pędy ziemią, one się w sezonie ukorzenią i będziesz miała gęstą roślinę w przyszłym roku.
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Początkujący

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli, to że już się "obudził" nie przeszkadza w cięciu? Spokojnie mogę sięgnąć za sekator? Cóz, nie pzostaje mi nic innego, jak posłuchać rady specjalisty :wink:
Oczywiście za jakiś czas przedstawie rezultaty:)
mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=42468" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
desertrose
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 31 paź 2008, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Radomia

Re: Początkujący

Post »

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uwielbiam wszelakie pnącza, w zeszłym roku pięknie cieszyła mnie na balkonie kobea, w sierpniu doczekałam się jej kwitnienia, w tym roku sieję już 3 opakowanie nasion (luty, marzec, kwiecień) i na razie porażka...
Podczytywałam forum i pozazdrościłam :)
Niestety nie mogłam się doczekać aż jedyny w moim miasteczku sklep ogrodniczy przywiezie sadzonki i kupiłam wysyłkowo dwa clematisy.
Pierwszy myślę, że przyszedł w dobrej formie, a drugi ASAO - sama nie wiem....
Wydaje mi się, że obydwa pędy główne są połamane...
Oczywiście wychodzi od korzeni 3 pęd, ale chyba z pąkiem, a jak mam roślinkę posadzic przynajmniej 5 cm głębiej to się nie zmarnuje??
Proszę o wsparcie i pomoc...
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Początkujący

Post »

Nie sądzę żeby pędzik się zmarnował.Pewnie się zabliżni,bo nie jest do końca urwany tylko naderwany.Spróbuj lekko wyprostować pędzik.Tez tak miałam i kwiatek rósł sobie dalej.
Awatar użytkownika
desertrose
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 31 paź 2008, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Radomia

Re: Początkujący

Post »

Wsadzić głębiej? czy na tym samym poziomie gleby? :)
Dziękuję za odpowiedź... właśnie obserwuję i nic złego się nie dzieje z pędami u góry to może się "zabliźni" :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”