Storczyk nie kwitnie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: co zrobić aby storczyk zakwitł

Post »

Puści, tylko musi mieć odpowiednie warunki. Do puszczenia pędu jest potrzebne jasne stanowisko (zauważyłam, że jak stoją daleko od okna, niezbyt chętnie puszczają pędy).
Kroda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 17 mar 2010, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co zrobić aby storczyk zakwitł

Post »

Niestety moje południowe okno było za gorące. Teraz stoi prawie przy oknie, ale wysoko. Żyje mu się chyba dobrze, bo mat zielone i jędrne liście, no i co raz puszcza nowe powietrzne korzonki (zawsze mam nadzieję, że to pęd kwiatowy, ech..)
Pozdrawiam Kroda
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: co zrobić aby storczyk zakwitł

Post »

Masz może jakieś jego zdjęcia? W jakim rośnie podłożu? Jak podlewasz? Czym nawozisz? Skoro nie kwitnie, czegoś mu musi brakować. przeciętny storczyk kwitnie raz w roku, czasem 2. Są takie, które mogą nie kwitnąć 2 lata. A jak na oknie jest za widno, można cieniować.
Awatar użytkownika
karlin2
100p
100p
Posty: 165
Od: 9 mar 2010, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: co zrobić aby storczyk zakwitł

Post »

To masz podobnie jak ja. Mój chorowitek był przesuszony przez mamę, przelany przez babcię, trafił do mnie z jednym zdrowszym korzonkiem, potem go stracił. Wypuścił pare powietrznych, przesadzałam go ostatnio i wygląda, jakby miał wypuścić kilka korzeni, ma nózki w ziemi więc mam nadzieje. ale od roku na razie nie kwitnie. Czekam ...

Ja na razie nie mam problemu z korzeniami powietrznymi. Dwa moje przesiedziały w zimie na południowym oknie nad kaloryferem i kwitną nieprzerwanie do dziś (odpukać). Korzenie były zdrowiutkie :D Tylko pryskałam je co jakiś czas wodą.
Pozdrawiam, Karina
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Storczyk - brak kwitnienia od 2 lat.

Post »

Witam.
Jako całkowity laik mam zapytanie:

Dwa lata temu dostałam pięknego storczyka w okresie kwitnienia.
Po tym jak wszystkie kwiaty podeschły i odpadły w ich miejscu pojawiły sie nowe.
Storczyk kwitł pięknie bardzo długo po czym ta kwiatowa łodyga zaczęła usychać.
Poradzono mi by ją obciąc za 3 oczkiem. Tak tez zrobiłam, ale po jakimś czasie zaczęła dalej schnąć (tzn to co zostało dalej usychało). Potem poradzono mi aby uciąć łodyge za pierwszym oczkiem. Tak zrobiłam. Niestety z łodygi nic nie zostało.

Od prawie 2 lat storczyk nie wypuszcza nowego pędu kwiatowego :(
Wypuścił kilka dorodnych liści (kilka miesięcy temu) i zatrzymał się, ale pędu kwiatowego brak.

Jaka może być przyczyna??
Proszę o informacje dla osób doświadczonych :)
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Storczyk - brak kwitnienia od 2 lat.

Post »

Carmen, napisz więcej o warunkach uprawy, jakie stanowisko, jak często podlewasz. Rozumiem, że to jest Phalaenopsis? Na brak kwitnienia wpływa wiele czynników, trudno mi zgadywać :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk - brak kwitnienia od 2 lat.

Post »

Niestety zupełnie sie nie znam i nie wiem co to za storczyk. Ma lekko wydłużone liście lekko zwisające na dół.

Wieczorem wstawie zdjęcie.


Co do warunków to:
- raz w tygodniu wstawiam do wody + nawóz do storczyków na 30 min
- okno północne
- storczyk jest w tej standardowej przeźroczystej doniczce , z tym podłożem co był w nim kupiony + ceramiczna osłonka


Wieczorem wstawie zdjęcia to może prędzej coś mi powiecie na temat tej roślinki.
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
Awatar użytkownika
Goska1307
200p
200p
Posty: 482
Od: 5 sty 2010, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Storczyk - brak kwitnienia od 2 lat.

Post »

Witaj :wit Wydaje mi się że to phalaenopsis. Jeśli stoi na oknie północnym to brak mu światła, radziłabym przestawić no okno wschodnie lub zachodnie
Zapraszam... :) i pozdrawiam..
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=31919" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
karlin2
100p
100p
Posty: 165
Od: 9 mar 2010, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Storczyk - brak kwitnienia od 2 lat.

Post »

Witaj, co do podłoża, to skoro ma już 2 lata to może wypadałoby go też przesadzoć do nowego :D
Pozdrawiam, Karina
Awatar użytkownika
pani_storczyk
500p
500p
Posty: 778
Od: 15 mar 2010, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Storczyk - brak kwitnienia od 2 lat.

Post »

Witaj :wit mi też się zdaje że ma malo swiatła. Z tego co wiem to nawoz się daje co 3 podlewania (miej więcej) ja tak robię . Lepiej nie nawozić niż przenawozić. ale niech się wypowiedzą znawczynie z forum bo się na tym super znają :lol:
Pozdrawiam Ania
Gdyby tak każdego dnia na drogę naszego bliźniego rzucali jeden kwiatek
, to drogi ziemi byłyby pełne radości.:)

Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
karlin2
100p
100p
Posty: 165
Od: 9 mar 2010, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Storczyk - brak kwitnienia od 2 lat.

Post »

Ja nawoże przy każdej kapieli ale dawkę bardziej rozcieńczam niż jest na opakowaniu. Np. jest 5 ml na 1 l a ja daje 5 ml na np 3 litry, tak, żeby wszystkie kwiatki wykąpać. Nie wiem czy dobrze robie ale na razie nie narzekają :P
Pozdrawiam, Karina
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyk - brak kwitnienia od 2 lat.

Post »

Jak nie kwitnie to rzeczywiście może być zbyt mała ilość światła. Nawozić przy każdym podlewaniu to za często, wystarczy co kilka podlewań, bo od nadmiaru nawozu jego korzenie mogą ulec zasoleniu i roślina uschnie. Trochę nawozu raz na ok. 1,5 miesiąca wystarczy. A jak podłoże nie jest rozłożone, nie trzeba koniecznie przesadzać, ale można sprawdzić korzonki. Jakbyś przesadzała, posadź w korę, storczyki nie lubią zwykłej ziemi kwiatowej i szybko w niej marnieją.
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk - brak kwitnienia od 2 lat.

Post »

Witam po raz kolejny.
Właśnie wróciłam do domu i zabrałam sie do robienia zdjęc mojej nieszczęsnej roslince.
Oto one:

Tak wygląda:
Obrazek

Obrazek

Korzenie w doniczce:
Obrazek

Ucięty pęd kwiatowy:
Obrazek

Kwiat tak luźno osadzony jest w doniczce przez co przed chwilą bez problemu go z niej wyjęłam.
Korzonki są w większości żywe ale bardzo delikatne i widać że nie "maja się najlepiej" - jest tez kilka całkiem martwych lub zżółkłych:

Obrazek
Obrazek


I jakie rady po wstępnych oględzinach??


W tej chwili mocze storczyka w misce z woda (tzn do liści włożyłam go do wody - kożystając z okazji ze wyciągnełam go z doniczki)
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”