Co zamiast trawy wokół drzewek owocowych?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
olak
50p
50p
Posty: 91
Od: 9 lip 2009, o 23:01
Lokalizacja: Warszawa i 35km od Warszawy

Co zamiast trawy wokół drzewek owocowych?

Post »

Witam (się) po raz pierwszy w tym dziale :D

i od razu pytam :)
Jak zagospodarować/ czym oprócz(zamiast) trawy można obsadzić ziemię pomiędzy kilkoma drzewkami owocowymi, małymi grządkami z truskawkami i malinami, kilkoma krzackami borowek (które będziemy za niedługo sadzić) co by nie przeszkadzało rosnąć właściwym roślinom, po czym można by chodzić i było mało uciążliwe w pielęgnacji? I jak sie do tego zabrać? :)

Działka w miejscu jakoś wyjatkowo suchym, ziemia wyglada przyzwoicie, lekko kwaśna, nie uprawiana od kilkunastu lat (jak nie dłuzej), ze 26-28cm ziemi a pod nią piasek.

Myślałam o ziołach, lawendzie na obwódki. Zrobić rabatę z ziołami a resztę, zamiast trawy, obsadzić tymiankiem..? Wydaje mi się, że w jakiejś książce albo w necie widzialam takie rozwiązanie, ale nie umiem znaleźć ponownie. Mam małe dzieci, chciałabym, żeby tamta część była w 100% jadalna.

Działkę mamy dopiero od niecałego roku (rekreacyjna, nie zamieszkujemy tam), powoli, sukcesywnie porządkujemy ją i urządzamy. Tył działki, gdzie urządzony jest ten nasz sad(zik) jeszcze rok temu byl całkowcie i po pas zarośniety zielskiem. Teraz poprzez różne prace budowlane, wykopy, uzdatnianie ziemi po truskawki i maliny jest częsciowo odchwaszczony ale obawiam się, że jak się ociepli i przyroda się rozszaleje to znowu nam działka zarosnie chwaściskami po pas, łącznie z tym co już zdołaliśmy uzdatnić.
Podsuńcie jakiś fajny pomysł :D
olak
50p
50p
Posty: 91
Od: 9 lip 2009, o 23:01
Lokalizacja: Warszawa i 35km od Warszawy

Re: Co zamiast trawy wokół drzewek owocowych?

Post »

Tak to wyglądało jesienią:
Obrazek
Z tym, że później z lewej strony doszła jeszcze grządka z truskawkami. Niestety nie mam zdjęcia całości.

Te wystające patyki różnej wielkości to tymczasowy plotek. Za nimi posadzone są maliny. Zamierzam zrobić w miejscu patyków niski, prosty płotek. Będą jeszcze borówki w miejscu kilku krzewów nieowocowych.
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Co zamiast trawy wokół drzewek owocowych?

Post »

Popatrz u innych w ich ogrodach . Powiem Ci że błędem jest posadzić pomiędzy drzewkami np truskawki , maliny czy borówkę(chyba że masz duże odstępy i drzewka karłowe i malutką działeczkę). Raczej jakieś zioła , kwiaty . Ja mam trawę .
Awatar użytkownika
nitka55
500p
500p
Posty: 834
Od: 26 sty 2010, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: szczecinek zachodniopomorskie

Re: Co zamiast trawy wokół drzewek owocowych?

Post »

olak Mam bardzo małą działkę i wkoło drzewek owocowych mam posadzone truskawki i roślinki cebulowe(krokusy,tulipany)czasami sadzę aksamitki między truskawkami(widziałam kiedyś w jakimś ogrodzie w Szwecji)a maliny gdzieś z boku bo rozrastają się bardzo szybko i ciężko czasami ich upilnowac .Pokaże Ci jak ja mam to zrobione tam kwitną jeszcze niezapominajki zdjęcie trochę niedokładne,a może coś zobaczyszObrazek
olak
50p
50p
Posty: 91
Od: 9 lip 2009, o 23:01
Lokalizacja: Warszawa i 35km od Warszawy

Re: Co zamiast trawy wokół drzewek owocowych?

Post »

Dziękuje, Nitka55 :) Bardzo ładnie u Ciebie :)
Wszysycy sieją trawę :roll: a u nas na tej pustyni ludzie jak chcą mieć ładną trawę to mają mnóstwo chodzenia. Ale przynajmniej w sezonie mieszkają na miejscu. A my na działkę dojeżdzamy sporo czasu i nie ma gwarancji, że codziennie :( .

Maliny mam z boku tej częsci, nie ma obawy, że się rozrosną po całości, są posadzone w poprzek działki i jak urosną będą dodatkowo 'wspomagać' płotek w odgradzaniu od części wypoczynkowej. Drzewka z jednej strony, truskawki z drugiej, nawet słońca nie będą sobie zasłaniać. Pod borówki muszę usunąć parę krzewów ozdobnych, które widać na zdjęciu; poprzedni własciciele sporo tego nasadzili akurat tam gdzie obecni chcą mieć ogródek owocowy ;-)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Co zamiast trawy wokół drzewek owocowych?

Post »

Może moje praktyki coś Tobie będą pomocne. Koło krzewów posadziłam parę sadzonek poziomek, przywiezionych z lasu. Obecnie mam poziomki wszędzie, tam gdzie chce i nie chcę. Pielęgnację ograniczam do wygrabienia latem, po owocowaniu. Te, które wchodzą na trawnik, traktuję jak trawnik, ale one też tak się traktują, i nie widzę u nich chęci owocowania. Aha, ktoś tu doradzał, żeby miedzy borówkami posadzić poziomki, Rzeczywiście, są tam większe.
Na owocowanie malin podobno mają pozytywny wpływ niezapominajki, więc wiosną wszystko u mnie jest niebieskie, same rozsiewają się, też tylko stare wygrabiam, a spośród malin nawet nie.
Trawnik też jest u mnie "atakowany" przez stokrotki, z czego niezmiernie cieszę się. Kiedyś kupiłam nasiona pełnych stokrotek, piękne były, a teraz rozsiewają się wszędzie. Wolę je niż trawę, bo nie trzeba kosić, a nawet skoszone szybko odrastają i zakwitają.
Ja dla odmiany mam na półtorej łopaty ziemię, a dalej idzie margiel, czyli wspaniały surowiec dla przemysłu cementowo-wapienniczego.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”