Oprysk olejem parafinowym

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Oprysk olejem parafinowym

Post »

Witam,

mam pytanie, wiem, ze zima należy spryskać drzewka i krzewy owocowe preparatem z oleju parafinowego. W mojej książce piszą, ze powinien to być albo preparat na bazie oleju parafinowego, rzepakowego bądź mineralnego. Czy może to być zwykły olej parafinowy techniczny czy musi to być jakiś specjalny (i pewnie o wiele droższy) zamiennik? Czy wiecie jak skuteczny jest ten oprysk na szpeciele, pordzewiacze, przędziorki i mszyce?

Dziękuje za pomoc,
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Oprysk olejem parafinowym

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Oprysk olejem parafinowym

Post »

Dziękuję Nalewko,

tutaj jest dość ciekawy art. http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2652

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Oprysk olejem parafinowym

Post »

Lex pisze:wiem, ze zima należy spryskać drzewka i krzewy owocowe preparatem z oleju parafinowego. W mojej książce piszą, ze powinien to być albo preparat na bazie oleju parafinowego, rzepakowego bądź mineralnego. Czy może to być zwykły olej parafinowy techniczny czy musi to być jakiś specjalny (i pewnie o wiele droższy) zamiennik?
Zwykły olej parafinowy (techniczny) po zmieszaniu z wodą nie utworzy emulsji.
Opakowanie 1 l. Paroil95 EC w detalu kosztuje około 24,50 zł. W zalecanym stężeniu wystarczy na 50 litrów wody.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Oprysk olejem parafinowym

Post »

Lex pisze:Witam,

mam pytanie, wiem, ze zima należy spryskać drzewka i krzewy owocowe preparatem z oleju parafinowego. W mojej książce piszą, ze powinien to być albo preparat na bazie oleju parafinowego, rzepakowego bądź mineralnego. Czy może to być zwykły olej parafinowy techniczny czy musi to być jakiś specjalny (i pewnie o wiele droższy) zamiennik? Czy wiecie jak skuteczny jest ten oprysk na szpeciele, pordzewiacze, przędziorki i mszyce?

Dziękuje za pomoc,
Pozdrawiam serdecznie
LEX- idziesz do najbliższej apteki i kupujesz buteleczkę ( lub więcej , jeżeli chcesz)parafiny( są w aptece w 100 gramowych buteleczkach w cenie po 3-4 zł za buteleczkę. Zawartość buteleczki mieszasz w proporcji 1- parafina :3- woda , z wodą( najlepiej ciepłą, bo parafinę trudno wymieszać z zimną wodą), gdy mieszanka ostygnie trochę przystąpić do oprysku . Zalecany termin i temperatura przy oprysku- jeden z pierwszych słoneczny dzień wiosenny o temperaturze ok. 15 stopni.
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Oprysk olejem parafinowym

Post »

Witam,
Tadeuszu mógłbyś dogłębniej opisac ten proces?
Jestem bardzo ciekaw.

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Oprysk olejem parafinowym

Post »

KUBUŚ ja tylko opisuję jak pozyskać środek do oprysku , w jakiej proporcji i jak wymieszać z wodą. Od strony technicznej się nie wypowiadam, bo za mało mam doświadczenia. Ja takim środkiem (parafiną z apteki) wiosną gdy jest ciepły dzień opryskuję swoje świerki (conika i inne karłowe) ,dokładnie wewnątrz i na zewnątrz rośliny przeciwko przędziorkom, a szczególnie złożonym przez przędziorki jajom. Ponoć , opryskując jaja parafiną zamyka się im ( zalążkom owadów) dostęp do powietrza i giną jeszcze w jajach. Na przędziorki już wyklute z jaj potrzebna jest , niestety chemia.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Oprysk olejem parafinowym

Post »

Po pierwsze ten olej wyjdzie 3-4 razy drożej niż Paroil a jeszcze dojdzie "zaklejenie" opryskiwacza
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Oprysk olejem parafinowym

Post »

JANUSZU, 100 gramowa buteleczka parafiny w aptece kosztuje 3 zł, z tego mamy 400 gram środka do oprysku ( rozcieńczamy parafinę z wodą w stosunku 1:3), nie wiem czy znajdziemy podobną ilość środka do oprysku za taką cenę. Taką ilość środka , czy nawet podwójną ilość , nie opryskujemy opryskiwaczem 12 litrowym, wystarczy jednolitrowy, góra dwulitrowy.

Nic nie stoi na przeszkodzie by myjąc opryskiwacz po oprysku , do jego umycia użyć ciepłej wody. To że taki środek jest skuteczny podczas wiosennego oprysku przeciwko złożonym przez przędziorka jajom ,mogę sam zapewnić.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Oprysk olejem parafinowym

Post »

A jak to jest z olejem silikonowym? Mam butlę silikonowego oleju weterynaryjnego, który przepisuje się zwierzakom na przypadłości, o których tu nie ma co pisać :P Ale mam tego prawie litr, a pewnie nie będę już używać, może do pryskania się nada? Zaklei przędziorki, czy nie zaklei?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Oprysk olejem parafinowym

Post »

Jak ten olej jest oleisty, to (moim zdaniem, tak na zdrowy rozum) powinien zakleić. Parafina też jest na te przypadłości (mi zostało pół buteleczki po wspomaganiu zestresowanego kota :wink: )
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Oprysk olejem parafinowym

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie oprysku na bazie oleju parafinowego.
Czy jak opryskam drzewka owocowe i ozdobne, to czy nie zabije przy okazji biedronek?
A może zrobic na wiosnę oprysk bio-czosem jak mszyce zaczną się wylęgac?

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
Ema
50p
50p
Posty: 50
Od: 14 mar 2008, o 17:40
Lokalizacja: lubelskie

Oprysk olejem parafinowym i co dalej?

Post »

Opryskałam świerki preparatem parafinowym, teraz mam jednak następującą wątpliwość: w jakim czasie po tym oprysku będę mogła zastosować nawożenie " dolistne" czy też raczej doigielne - bo tylko takie w warunkach mojego ogrodu się sprawdza. Na zdrowy rozum ta warstwa parafiny uniemożliwi przenikanie nawozu, więc istotna jest informacja, jak długo parafina utrzymuje się na drzewku? Pytanie może zaskakujące, ale nie dla speców z forum ;:180. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”