Jak uprawiać storczyki ?

ODPOWIEDZ
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Re: uratować storczyki

Post »

aha,roślinki zostały przesadzone do innego podłoża chociaż listka nie chorowały,ponieważ podłoże mogło,albo i było zarażone.Storczyki w tej chwili są piękne,i pięknie kwitną.Tak naprawdę chorował na początku tylko jeden storczyk,a reszta /4/została zarażona przez kąpiel w jednej i tej samej wodzie.Nic nie chcę sugerować ,ale może zmień podłoże delikatnie póki jeszcze nie kwitną,albo poczekaj na rady innych :wit
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: uratować storczyki

Post »

Witaj Sylwio (mam nadzieję, że dobrze trafiłam z imieniem) :) Jak na moje doświadczenie, to pewnie klejące się miejsca na pędach są przyczyną albo gutacji, albo grasowania szkodników na storczyku. Tutaj masz opis do każdego z tych "zjawisk":
- GUTACJA - powstaje podczas wydzielania się ze storczyka zbędnych soli mineralnych krążących w roślinie. Najczęściej występuje na pędach kwiatowych, podczas kwitnienia, lub brzegach liści, skąd wydobywa się z aparatów szparkowych. Krople podobne są kształtem do osiadającej się rosy. Nie szkodzą storczykowi, jednak warto je od czasu do czasu zmywać, w celu powstrzymania przed rozwojem grzybów w kroplach.
- SZKODNIKI - WEŁNOWCE - w przypadku wełnowców, ślady mają kształt podłużny i są dość lepkie. Mogą występować na całej roślinie. W celu stwierdzenia obecności szkodników na roślinie, należy poszukać białych osobników przypominających watę w miejscach, gdzie najlepiej mogą się ukryć - kąty między liśćmi, warżka, odstępy między nowymi pączkami a pędem kwiatowym itp. Po pewnym czasie i nabraniu wprawy, obecność szkodników nauczysz się stwierdzać po wyglądzie śladu. Najlepszym środkiem na walkę z wełnowcami, moim zdaniem jest Provado AE plus.
Dopasuj teraz opis do tego, co jest na Twoim storczyku. Mam nadzieję, że pomogłam - i powodzenia w uprawie storczyków! :)
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Re: Jak uratować storczyki

Post »

Mam pytanie do specjalistów storczykowych. Mój strorczyk zawiązał pączki po czy mam już się dostatecznie dobrze wykształciły zaczęły żółknąć i za kilka dni opadły. Co może być przyczyną?? Stało się tak z 2 storczykami jednocześnie. Myślałam, że są suche, podlałam woda odstana+odżywka do storczyków, myślałam też może że zaciepło i przeniosłam na parapet pod którym nie ma kaloryfera. Co wy o tym sądzicie?? Jaka może być przyczyna?? Natomiast mam jednego strorczyka, który przekwitł, poobicinałam go i przestawiła w miejsce spoczynku (parapet okna w chłodnym pomieszczeniu). Po kilku dniach zrzucił mi sam 2 liście (został teraz tylko jeden i nadomiar złego ma on żółta plamę pośrodku liścia). Co może być przyczyną?? POMOCY!!!
Awatar użytkownika
paula_
500p
500p
Posty: 678
Od: 27 paź 2009, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak uratować storczyki

Post »

aage, kilka moich storczyków też zrzuciło pąki :(
Pogoda nie sprzyja teraz młodym pąkom, brak słońca, może też miały za mało wilgoci :(
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Re: Jak uratować storczyki

Post »

Hmm może i masz rację ale wilgotność w pomieszczeniu około 30-40% więc też chyba nienajgorzej. Mówisz że to normalne?? Pojawiają się kolejne może już nie opadną zrobię fotkę i wkleje
Awatar użytkownika
paula_
500p
500p
Posty: 678
Od: 27 paź 2009, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak uratować storczyki

Post »

30-40% to dla storczyków za mało, one lubia większą wilgotność, ja mam w tej chwili 55% a kilka też odpadło :(
Spróbuj postawić doniczki na tacce, na której jest wysypany keramzyt, albo w pobliżu poustawiaj miseczki z wodą :)
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Re: Jak uratować storczyki

Post »

I te keramzyt zalać woda a nim poustawiać storczyki?? Pomagaja te miseczki z wodą?
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Re: Jak uratować storczyki

Post »

Pewnie,że miseczki pomagają.Tylko pamiętaj ciągle je uzupełniać-szybko paruje woda nad kaloryferami zwłaszcza :?
Madziullla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lut 2011, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z identyfikacją i umieraniem 1 z moich storczyków...

Post »

Witam. Mam 2 stroczyki, z których 1 ma się dość dobrze, drugi, niebardzo. Ten różowy, gdy go dostałam mial milion pąków, odpadło kilka zanim zdążyły się rozwinąć. Reszta rozwinęła się i wygląda, jak na zdjęciu. Biały storczyk, stracił całą łodygę, która po prostu uschła. Inne kwiaty zestarzały się bardzo szybko i po prostu odpadły. Pączki, ktore widać na zdjęciu są bardzo wiotkie... Nie wiem co robić. Używam odżywki, mogę wkleić skład lub nazwę (nie mieszkam w Polsce, ale myślę, że są dość uniwersalne wszędzie). Ponadto podlewam je mniej więcej 1 na dwa tygodnie, pod prysznicem. Mączą się i kwiaty i doniczka i korzenie. Doniczki mam szklane, niestety nieprzepuszczalne. Ok, co Wy na to?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Problem z identyfikacją i umieraniem 1 z moich storczyków...

Post »

Zmień doniczki, bo storczyki duszą się w nich i nie mają odpływu nadmiernej ilości wody a poza tym nie jestem pewna, ale chyba phalaenopsisom nie robi się pryszniców tylko jedynie moczy doniczkę. Podejrzewam, że prysznicem zalałaś im stożek wzrostu i może już przestać nawet rosnąć. Od kiedy je masz i czy w tym czasie wypuścił jakieś nowe liście?
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Problem z identyfikacją i umieraniem 1 z moich storczyków...

Post »

Witaj,

Sama zajmuję się storczykami dopiero od stycznia i mam w swojej kolekcji na razie trzy okazy Phalaenopsisów, ale moje początki także były trudne (bo wnioskuję, że to są Twoje pierwsze?) - pierwszego przelałam i myślę, że Twojemu tez to może grozić :?

Podzielę się wiedzą, która nabyłam będąc członkiem tego cudownego Forum :)

- szklane doniczki może i ładnie się prezentują, z tymże nie dostarczają korzeniom powietrza, co doprowadza do długiego przesychania podłoża i gnicia korzeni (to samo tyczy się osłonek),

- 'prysznicowa' metoda podlewania też źle mi się kojarzy - woda zostaje w zagłębieniach liści i zalega w stożku wzrostu (miejscu, z którego wyrastają liście), co także może prowadzić do różnych chorób i gnicia. Zaleca się podlewanie poprzez moczenie doniczki (nie zanurzając w wodzie liści) w większym naczyniu, wodą destylowana/deszczówką, a nie kranową, gdyż jest za twarda :wink:

Może być też tak, że storczyk jeszcze nie zaaklimatyzował się u Ciebie i na skutek szoku opadają mu kwiatki/ pąki.
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Madziullla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lut 2011, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z identyfikacją i umieraniem 1 z moich storczyków...

Post »

Witam ponownie, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Tak to moje pierwsze storczyki i mam je od poczatku kwietnia. Nie wiem czy to już pora by stwierdzać, czy się zaklimatyzowały- nie wiem ile to trwa. Nie wiedziałam nic o stożku wzrostu, teraz już przeczytałam i rozumiem co macie na myśli- rzeczywiście mogłam przelać. Postaram się przesadzić ze szklanych doniczek jak najszybciej. Bardzo dziękuję za cenne uwagi :) Jesteśmy niezmiernie wdzięczni- ja i moje storczyki. :)
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Problem z identyfikacją i umieraniem 1 z moich storczyków...

Post »

Tak myślałam, że pierwsze właśnie :)

Ten, którego ja przelałam też zaczął zrzucać kwiaty i nie rozwijał pączków. Chciałam tak jak Ty, by ładnie się prezentował, więc wstawiłam doniczkę do szklanej osłonki, a na dokładkę na jej dno wyłożyłam mokry keramzyt - woda parowała przez dno doniczki do korzeni i gniły.. Teraz wiem, że ważniejsze jest zdrowie storczyka niż moje 'widzi mi się' i dzięki temu kolejne storczyki kupione z jeszcze nie rozwiniętymi pączkami śmiało je otwierają ;:173

Przesadź jak najszybciej do możliwie jak najmniejszej doniczki, najlepiej plastikowej przeźroczystej (łatwiej będzie Ci obserwować stan korzeni). Dodatkowo możesz zrobić dziurki na ścianach doniczki - by powietrze docierało do głębszych warstw podłoża i przesuszało je - nożyczkami (tak jak ja) lub np. wypalić czymś gorącym :wink: Nie zwlekaj - w moim przypadku bardzo szybko się to rozwijało na niekorzyść falka, wszystkie korzenie mu zgniły, pleśniał.. nic ciekawego :roll:

Wilgotność korzeniom powietrznym zapewniam przez wysypanie kermazytu podlanego wodą na większą podstawkę, na której z kolei leży odwrócona mniejsza podstawka, na którą stawiam doniczkę ze storczykiem. Dzięki temu para nie podsiąka do korzeni w doniczce. Dodatkowo, by być pewną, że podłoże przeschło także w głębi doniczki, delikatnie, omijając korzenie, wbijam drewniany patyczek do szaszłyków jak najgłębiej się da - robię to parę dni po podlaniu storczyka (w za mokrym lubi pleśnieć itd.) i obserwuję czy jest nadal mokry - dopóki nie jest suchy - nie podlewam

Podsyłam zdjęcie z ostrością na doniczkę :wink:

http://imageshack.us/photo/my-images/32/falld.jpg

Informacje o przesadzaniu znajdziesz precyzując zapytanie w wyszukiwarce (zakładki pod logo: profil ... wyszukiwarka) określając dział :) ja sama jeszcze nie przesadzałam :wink:

Powodzenia :wit
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”