Nabłyszczanie liści.

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
iwika
500p
500p
Posty: 673
Od: 17 paź 2006, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

Post »

Ja mam przykre doświadczenie z nabłyszczaczem " Zielony Dom" choć na etykietce jest zdjęcie beniaminka i innych roślin doniczkowych. Podkreślam miałam wzeszłwm roku pięknego fikusa beniamina do pełnego efektu brakowało mi błyszczących liśći. Efekt był przez pierwsze dwa tygodnie, po następnych dwóch został bez jednego listka :cry:.
Awatar użytkownika
Magia
50p
50p
Posty: 65
Od: 20 lip 2007, o 16:34
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Kiedyś wyczytałam w starej książce, ze liście można nabłyszczać słodką śmietanką lub tłustym mlekiem, ale nie częściej jak co (bodajże) miesiąc. Próbowałam na części rośliny i nawet liście nie opadły ani nie zmieniły koloru. Porady z tej książki są stare, dużo się zmieniło na dzień dzisiejszy...ale może właśnie te stare sposoby są dobre?
Czy ktoś próbował tego sposobu?
8)
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Raz użyłam nabłyszczacza i nigdy więcej! :evil: Tak fikus bieniamina jak i szeflera w ciągi 2 dni zrzuciły liście. Pozostaje co jakiś czas przetrzeć wszystkie liście wilgotną, miękką szmatką. Do wody dodaję odrobinkę ludwika. Ten "patent" poznałam rozmwiając z pracwnikiem ogrodu botanicznego. Jest to czasochłonne ale przynosi efekty.
A oto moja szeflera po takim zabiegu. Obrazek
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

DorkaWD pisze:We wtorek porobiłam kilka próbek na wybranych roślinkach... skutki są już dzisiaj :( (po 3 dniach) Może komuś kiedyś przyda się wynik tego mojego małego eksperymentu
Dorko, przydał sie, przydał! Uratowałaś moje kwiatki. Pare dni temu kupiłam aż trzy ściereczki nawilżające "Zielony Dom" i mało brakowało, a przetarłabym nimi wszystkie moje roślinki o zgrubiałych liściach... Ufff... ;:202
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Zawsze byłam przeciwko nabłyszczaczom, ale wykąpałam wczoraj moje scindapsusy, i mają jakieś matowe liście, a w najbliższym czasie mam gości, i chcę popisać się moimi kwiatkami.
Kupuję nabłyszczacz!
Mary! Na Twoją odpowiedzialność! :lol: :lol: :lol:
Nic się nie stanie, jeśli padną, po mam ich pełno, części nie będę pryskać.
Waleria
mkasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 6 wrz 2007, o 13:31
Lokalizacja: kuj-pom

Domowe sposoby na nabłyszczanie lisci

Post »

Napiszcie jakie macie domowe sposoby na nabłyszczanie liści w kwiatach doniczkowych.
Ja raz na miesiąc przecieram liscie kwiatów , wacikiem zamoczonym w piwie -mówię wam jaki efekt .Pozdrawiam. :D
kasiaM
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Walerio i jak... przeżyły zabieg nabłyszczania? Pytam z czystej ciekawości bo sama nie mam zamiaru nabłyszczać ale może info przyda się innym :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Domowe soosoby nabłyszczania lisci

Post »

Już kiedyś odpowiedziałem szymce na ten temat zobacz to cytat z innego tematu.
Przemo pisze:
szymka pisze:Co Wy na to - (informacje zasłyszane) dziś ktoś powiedział, że draceny, palmy, juki lubią, kiedy się je zrasza wodą z piwem :roll: Nie wiem, co o tych rewelacjach myśleć... Przemo, wyżej wymienione roślinki to Twoja specjalizacja, więc co Ty na to? A może ktoś postępuje podobnie...?
Ciekawe czy w naturze otrzymują piwo, ja osobiście nie robię eksperymentów gdzieś tam zasłyszanych bo jeśli moje rośliny rosną prawidłowo, nie schną i mają się dobrze nie zamierzam ani dolewać piwa do wody do podlewania ani do zraszania, jeśli chodzi zaś o nabłyszczenie preferuję raczej naturalny wygląd roślin, dobrym sposobem by liście ładnie wyglądały jest zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu poprzez ustawienie koło roślin wazonów z wodą oraz nasypanie keramzytu na podstawki no i częstsze wycieranie z kurzu(roślin które lubią wilgoć) oraz pędzlowanie tych o liściach pokrytych meszkiem i lubiących raczej suchsze powietrze także kaktusów - przez co odblokowuje się mikropory w liściach przez które rośliny między innymi oddychają. Czy to w domu czy na dworze uważam że rośliny powinny mieć możliwie jak najbardziej zbliżone warunki do naturalnych. Ciekawe jakbyśmy to my byli roślinkami a ktoś by sobie pomyślał a dam jej piwo bo słyszałem że jest ponoć dobre a my co nie mielibyśmy nic do powiedzenia tylko albo przeżyć po takim eksperymencie albo zacząć schnąć. :D :D :D
Awatar użytkownika
basga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7700
Od: 12 sie 2007, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Magia pisze:Kiedyś wyczytałam w starej książce, ze liście można nabłyszczać słodką śmietanką lub tłustym mlekiem, ale nie częściej jak co (bodajże) miesiąc. Próbowałam na części rośliny i nawet liście nie opadły ani nie zmieniły koloru. Porady z tej książki są stare, dużo się zmieniło na dzień dzisiejszy...ale może właśnie te stare sposoby są dobre?
Czy ktoś próbował tego sposobu?
8)
Tak,ja zmywałam listki beniaminka mlekiem i nic się złego nie dzieje,a jak go kupiłam to miał dużo plam po wodzie.
Awatar użytkownika
Dorota-C
500p
500p
Posty: 613
Od: 25 wrz 2007, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Raz użyłam nabłyszczacza i nigdy więcej!
Mój fikus lirolistny stracił większość liści i choć od tego zabiegu minął już prawie rok to dalej nie może się pozbierać.
"Wszędzie kwitną kwiaty dla tego, kto chce je dostrzec."
Storczyki i ogródekDorotki
Doniczkowe
filip11
200p
200p
Posty: 275
Od: 9 mar 2007, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WOLSZTYN
Kontakt:

Post »

Ja nie polecam, choć sam nie próbowałem wiem, że to szkodzi roślinie zatykając jej dopływ powietrza w liściach (inaczej roślina nie oddycha) co utrudnia proces fotosyntezy. Mimo, że może ładnie to wygląda radzę sobie odpuścić.
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

moja znajoma też przeciera liście wszystkich kwiatów w domu ściereczką namoczoną w piwie..efekt wspaniały! żeby nie to że wolę sam to piwo wypić to pewnie też bym stosował taką metodę.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

olvana pisze:Przemo ..przeczytałam ale nadal uwarzam że piwo czyli chmiel nie zaszkodzi mojej szeflerze . Mam ją już od 15 lat wielokrotnie była odmładzana bo rośnie jak szalona i gdybym jej nie przycinała to rosła by już u sąsiadów . Zgodzę się że trzeba dać roślinkom odetchnąć dlatego napisałam że ...co jakiś czas ją myje piwem i nie zalewam tylko delikatnie przemywam . Jeszcze zauwarzyłam że na tej roślinie nigdy nie miałam ...szkodników ;) może to tylko zbieg że tak ona sobie świetnie radzi , ale mi się wydaje że piwko jej nie szkodzi ;) a może moja szeflera to już ..nałogowiec ;)
Od dwóch lat też skrzydłokwiat przemywam w taki sposób i również nic się z nim nie dzieje . A piwo zawsze stoi otwarte przez kilka dni i jest rozcieńczone z wodą .
W takim razie gratuluję sukcesu w hodowli choć mnie nie przekonasz do przemywania liści piwem nawet rozcieńczonym z wodą. :D :D :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”